Cítíte v létě nárůst úzkosti? Nejste sama, dokazují výzkumy

Na vině není pouze FOMO, důvodů je mnohem více.

Foto: Shutterstock             

Sluneční svit, prázdninová bezstarostnost, dlouhé dny – zní to téměř jako „příkaz“, abychom se cítili dobře a šťastní. Lidská psychika ale takto vůbec nefunguje. Naopak – někteří lidé trpící stavy úzkosti uvádí, že se během léta jejich stav ještě zhorší.

Psycholožka platformy LiveHealth Online Lindsay Henderson pro Refinery 29 uvedla, že tlak, který především v létě pociťujeme a který nás nutí, abychom si užívali léta plnými doušky a chodili častěji do společnosti, může vést ke zhoršení stavů úzkosti.

„Pocit, že se musíme účastnit úplně všeho, že nám nic nesmí utéct, je významným faktorem ovlivňující naši náladu,“ vysvětluje Henderson a dodává, že soustavné pozorování jiných lidí, jak si vychutnávají letní měsíce a zažívají zajímavé věci, nás nutí zpochybňovat to, jak trávíme svůj vlastní čas. V hlavě nám neustále zní hlas, který dokola omílá starou známou písničku: Měla jsem už zažít tolik super věcí během tohoto léta, vždyť už je téměř u konce!

Na vině nárůstu úzkosti ale není pouze FOMO (fear of missing out). Podle výzkumů hraje důležitou roli také počasí. Když je velké horko, naše tělesné reakce se velmi podobají těm, které zažíváme při záchvatech paniky. Domníváme se, že přichází atak úzkosti, ale přitom se jedná o reakci na extrémní počasí. „Mezi příznaky jak reakce těla na teplo, tak záchvatu paniky se řadí například: pocení, malátnost nebo rozechvění, zrychlený srdeční tep,“ popisuje Henderson pro Refinery 29.

Foto: Shutterstock             

Nejen úzkost, ale i deprese se může zhoršit během letních měsíců, a to i navzdory mylně zažitým předpokladům, že pouze špatné počasí zhoršuje naši náladu.

Reverse Seasonal Affective Disorder (SAD), zkráceně Summer SAD, je stav, kdy psychika jedince negativně reaguje na příchod letního období. Předpokládá se, že letní formou SAD trpí zhruba 10% lidí z celkového počtu těch, kdo citlivě reagují na změny ročních období. I když to zatím nebylo vědecky dokázáno, Isabel Leming, vedoucí laborantka psychiatrické kliniky Smart TMS, pro britský Cosmopolitan uvedla: „Spekuluje se, že propuknutí symptomů Summer SAD může dokonce souviset s prodloužením dnů.“

„Málo slunečního svitu během zimních měsíců zapříčiní pokles hladiny serotoninu v těle a to může vést k vyvolání deprese. Změna ročního období také naruší hladinu melatoninu, který má vliv na kvalitu spánku a celkovou náladu. Vlivy serotoninu a melatoninu na lidskou psychiku jsou spojovány se zimní SAD, ale objevují se i názory, že mají vliv také na letní psychické problémy, jen to zatím nebylo vědecky prokázáno,“ doplňuje Leming.

Jestli jste během celého léta s narůstající úzkostí pozorovala ostatní a zdálo se vám, že si úplně každý užívá prázdninových měsíců naplno, tráví dny na piknicích v parku, se skleničkou růžového vína na pláži nebo na zahradních večírcích u bazénu, nebojte, nejste v tom sama. Pocitem úzkosti a ještě mocnější FOMO než během jiných obdobní roku trpí mnohem, opravdu mnohem více z nás všech.

Čtěte dál