Chybí vám divadla a výstavy? Ponořte se do umění online

Kultura se přesouvá do virtuálního světa. Přinášíme seznam kulturních zážitků, které si můžete užít doma v posteli.

Foto: Shutterstock

Během povinné karantény si člověk může odpočinout, vyklidit šatník, ušít roušku nebo se zdokonalit ve vaření. Pokud jste dobrodruh, umělec nebo jenom zvědavec a už jste dokoukali všechny oblíbené televizní seriály na Netflixu, tak se s námi podívejte na výpis těch nejzajímavějších kulturních zážitků z domova i ze světa, které si můžete dopřát online.

Česká republika

Skoro jako skutečné kino

Spřátelená kina Aero, Bio OKO, Světozor z Prahy, Bio Central z Hradce Králové a Univerzitní kino Scala z Brna promítají dál, a to formou online streamu Moje kino LIVE. Funguje to jednoduše - koupíte si e-vstupenku a společně s dalšími připojenými diváky zhlédnete snímek, který je právě na programu. Žádné pauzy, žádné odbíhání, film na vás nepočká. Tedy skoro stejně jako v kině. Bonusem jsou úvody dramaturgů či debaty, ale i chat, který je během streamu k dispozici, abyste mohli sdílet svůj dojem okamžitě s jinými diváky. Zkrátka skoro jako v kině.

Procházky po Národní galerii

Brouzdat se můžete i po Národní galerii, tedy alespoň virtuálně. Na této adrese najdete téměř tři tisíce uměleckých děl ze sbírek NG. Zkoumat je můžete do těch nejmenších detailů. Komu by to nestačilo, najde na YouTube kanále Národní galerie zásobu doprovodných videí či rozhovorů s umělci.

Foto: archiv NGP

Digitální knihovna

Nezahálí ani Městská knihovna, která zde nabízí k volnému stažení úctyhodnou nabídku knih klasických i novějších. Najdete tu třeba kompletního Karla Čapka či Boženy Němcové, ale i romány Miloše Urbana. Z téměř dvou tisíc titulů si jistě vyberete. Kdy jindy si doplnit čtenářský deník? 

Rakousko

Árie z Vídně

Volný čas můžete vyplnit třeba operou. Vyhlášená Vídeňská státní opera otevřela svůj digitální archiv a vy si tak můžete dopřát výkony těch nejlepších operních pěvců a ani se nemusíte převlékat z tepláků. Na www.staatsoperlive.com se objeví Romeo a Julie, Verdiho Falstaff, Pucciniho Tosca, Mozartova Figarova svatba nebo všechny části Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův. Přenosy začínají vždy od 17:00 nebo 19:00 středoevropského času a jsou přístupné 24 hodin. Registrace na webu i přístup jsou až do odvolání zdarma.

Francie

Pařížská opera

Od 17. března si můžete na webových stránkách pařížské opery zdarma užít světoznámá baletní a operní představení, jako jsou například Labutí Jezero, Don Giovanni, nebo Manon. Více informací najdete na oficiálních webových stránkách.

Foto: Shutterstock

Musée d'Orsay

Jedno z největších pařížských muzeí, které se specializuje na evropské umění mezi 1848-1914, hlavně na francouzské impresionisty, nabízí virtuální prohlídku 278 děl. Více informací najdete zde.

Zámek ve Versailles

Podívejte se do krásného zámku kousek od Paříže, který je ukázkou francouzského barokního klasicismu. Zámek v roce 2002 získal cenu za nejkrásnější zámek v Evropě a od roku 1979 je i s parkem zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Více informací najdete zde.

Foto: Shutterstock

Louvre

Největší muzeum na světě Louvre je domovem například Mony Lisy, Grande Odalisque, nebo Svatby v Káni galilejské. Některé výstavy tohoto muzea si můžete užít online. Více informací najdete oficiálních webových stránkách.

Spojené státy americké

Metropolitní opera v New Yorku

Budova Met je součástí Lincolnova Centra na Upper West Side v New Yorku. Každoročně uvede přibližně 220 operních představení a nabízí největší organizaci klasické hudby ve Spojených státech amerických. Nově teď představuje “Nightly Met Opera Streams”, přes které si můžete užít Verdiho La Traviatu nebo Donizettiho Luciu di Lammermoor. Více informací najdete na oficiálních webových stránkách.

Foto: Shutterstock

Muzeum Moderního Umění (MOMA) v New Yorku

MOMA prošla koncem roku 2019 řádnou rekonstrukcí za 450 milionů dolarů. V době momentální karantény nabízí Google Arts and Culture jedinečný pohled na Hvězdnou noc, obraz od  nizozemského postimpresionisty Vincenta van Gogha. Více informací najdete zde.  

Národní portrétní galerie ve Washingtonu

Galerie výtvarného umění ve Washingtonu nabízí širokou sbírku portrétů významných postav americké historie. Můžete zde najít napríklad Thomase Jeffersona, Abrahama Lincolna nebo Baracka Obamu. Více informací najdete zde

Itálie

Galerie Uffizi

Světoznámou Uffizi najdete v srdci Toskánska, v krásné Florencii. Galerie je známá pro svou největší sbírku umění z doby renesance. Přes Google Arts and Culture si můžete užít interaktivní mapu venku i uvnitř galerie a zároveň si prohlédnout velkolepá díla jako například Botticelliho Zrození Venuše. Více informací najdete zde

Foto: Shutterstock

Vatikán

Městský stát Vatikán, který leží v srdci Říma a ve kterém sídlí papež, má širokou nabídku virtuálních prohlídek. Doporučila bych podívat se nejdřív na skvostnou Sixtinskou kapli, hlavně její strop malovaný Michelangelem. Více informací najdete na oficiálních webových stránkách.

Další zajímavá “místa”

Banksyho nástěnné malby

Banksy – britský umělec, který se proslavil nástěnnými malbami v ulicích po celém světě. Nikdo ale neví, jak vypadá. Google Art & Culture nabízí pohled do ulic, které jsou kolikrát plné turistů, kteří si chtějí vyfotit Banksyho ikonická díla. Více informací najdete zde

San Diego Zoo

Tato kalifornská zoo je domovem více než 3500 zvířat. Momentálně nabízí svým návštěvníkům, aby se na zvířata podívali živě, přes videokameru. Více informací najdete na oficiálních webových stránkách

Foto: Shutterstock

Čtěte dál