Christian Louboutin na stříbrném plátně

Intimní dokument vizionáře, jehož cesta k úspěchu vedla „na podpatcích", měl premiéru v rámci doprovodného programu Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku v prostorách Francouzského institutu v Praze. Christian Louboutin povýšil design bot na samostatnou uměleckou kategorii a světové publikum pustil skrz stříbrné plátno do svého barevného soukromí.

Foto: Courtesy Christian Louboutin HQ

„Byli jsme ve fázi fittingu a modelka už měla obuté mé nové dílo. Obešel jsem ji dokola, podíval jsem se na její kotníky zblízka i s odstupem. Stále jim však něco chybělo. Jelikož proces trval relativně dlouho, vytáhla červený lak a začala si lakovat nehty. V té chvíli mi to došlo," popisuje Louboutin moment, který jemu i milionům žen na naší planetě změnil život. 

„Vzal jsem jí malou lahvičku z ruky a na podrážku jsem poprvé nanesl tenkou vrstvu červeného laku." Od toho momentu se do historie módy zaryl nový milník, který definoval luxusní obuv pro dámské publikum a díky mnohonásobným zmínkám nejen v seriálu „Sex ve městě“ se z jeho produktů stal téměř doslova fetiš. „Boty od Christiana Louboutina dělají ze ženy svůdkyni. Jménem nositelky přímo a jasně říkají: Jsem ženská, silná a atraktivní. V tom spočívá jejich kult.“ řekla pro Harper's Bazaar stylistka Zuzana Kanisová.

Foto: Courtesy Christian Louboutin HQ

Obsese červenou podrážkou je dnes fenoménem, ​​který přetrval tři dekády a jeho tvorba tak od módních kritiků i klientů dostala značku „nadčasová". Složitý rok 2020 byl však k Louboutinovi paradoxně velmi štědrý. Magazín The New York Times předvedl čtenářům jeho eklektický pařížský apartmán, režisér celovečerního dokumentu Olivier Garouste pozval diváky do zákulisí Louboutinovy výrobní dílny v Miláně a pařížský Palais de la Porte Dorée v únoru uvedl výpravnou retrospektivní výstavu nazvanou L'Exhibition(niste), která byla prodloužena do 3. ledna 2021.

Výstavy se kurátorsky zhostil Olivier Gabe z Museum of Decorative Arts, který se během celého procesu vyžíval v Louboutinově archívu i jeho fantaziích. Právě k momentu, kdy výstava otevírá své dveře, ústí nový dokument „Christian Louboutin: Boty jako umění“, jehož koproducentem je Česká televize a ČT ART ho uvede na podzim tohoto roku.

Foto: Courtesy Christian Louboutin HQ

Nečekejte však příběh o chlapci, který objevil své egyptské kořeny od biologického otce až během dospívání, ve 12 letech odešel ze školy a utekl z domu, aby v roce 1991 otevřel svůj vlastní butik, jehož první klientkou byla monacká princezna Caroline. Nový dokument je intimní portrét legendy, která pragmaticky a s velkým nadhledem v šeru své dílny konstatuje „Koho dnes zajímá praktičnost? Nikdo nepřijde do butiku a neřekne vám - ta bota je ale technicky dokonale zpracována. Ženy chtějí snít a pokud by mě zajímalo pohodlí, tak šiju ponožky."

Čtěte dál