Chorvatská Istrie – lanýže, olivový olej a víno

Poloostrov, který si zamilujete pro jeho nevšední gurmánské zážitky.

Pokud vás nebaví jen tak se válet celý den u moře, ale chcete na své letní dovolené zažít co nejvíce, je pro vás Istrie v Chorvatsku naprosto skvělé místo. Pláže se slunečníky na břehu průzračného moře jsou tu samozřejmě také, ale ty najdete i jinde. Co už jinde nenajdete jsou zážitky, které vám na míru připraví v rámci programu Priceless Croatia pro držitele karet Mastercard.

Foto: Karolína Otevřelová

Pro aktivní dovolenou na Istrii vám bude stačit prodloužený víkend. Pokud vám nevadí cestovat autem, jeďte rovnou do městečka Fažana. Pokud preferujete leteckou dopravu, leťte do Puly a půjčte si auto zde. Malebná Fažana je od letiště necelou půlhodinku. Ubytujte se v butikovém hotýlku Villetta Phasianana na místním náměstí. Zážitek je totiž už jen výhled na zapadající slunce za mořskou hladinu (na ten jsou místní obzvláště hrdí, prý je v Chorvatsku nejkrásnější právě zde) a budou vás bavit i vymazlené snídaně, které se podávají před hotelem přímo na náměstí. A jestli zde budete snídat v neděli, užijete si i zpěvy z nedělní mše místního kostelíka. Městečko je úžasné také tím, že do jeho centra nesmí žádná auta.

Foto: Karolína Otevřelová

Dopoledne se vydejte na zážitek Priceless Croatia - ochutnávku istrijských olivových olejů. Mastercard vám zprostředkuje vše, včetně transferu. Nebudete totiž ochutnávat jen oleje, ale samozřejmě k nim dostanete i tapas. A jak říkají místní, ochutnávka olejů bez vína není ta pravá ochutnávka. Věděli jste, že olivový olej se páruje k pokrmům úplně stejně, jako víno? Odpoledne si užijte příměstskou pláž ve Fažaně a večer si nenechte ujít západ slunce. Nejhezčí výhled je z místního mola.

Foto: Karolína Otevřelová

Druhý den se vydejte do Motovunského lesa na hledání lanýžů s místními lovci a jejich psi. Nečekejte ale žádné šlechtěné plemeno. Ti nejlepší hledači lanýžů jsou přítulní oříšci, kteří jsou na jejich vůni zvyklí už od narození. Fenkám se totiž potírají cecíky lanýžovým olejem, štěňátka pak sají mateřské mléko s lanýžovou příchutí, kterou, jakmile ucítí v lese, vrhají se po ní po hlavě. Zážitek Priceless Croatia od Mastercard je od vyhlášené restaurace Zigante, která se objevila i v Michelinském průvodci. Udělejte si zde rezervaci na oběd a před nebo po hledání lanýžů ochutnejte místní speciality. Jak jinak než s lanýži.

Foto: Karolína Otevřelová

Večer se přesuňte do malebného městečka Buzet, které je ideální na romantickou procházku, při které narazíte maximálně na pár zaběhnutých koček. Přes Priceless Croatia si zařiďte ubytování v butikovém hotelu Vela Vrata a nechte se rozmazlovat místním spa a skvělou kuchyní. Hotel také nabízí dva nevšední zážitky a to ochutnávku místní rakije přímo v palírně Aura a ochutnávku lanýžových specialit v istrijské Natura Tartufi. Doporučuji jako první absolvovat lanýže, abyste na degustaci 22 druhů pálenek měli dobrý základ.

Foto: Karolína Otevřelová

Pokud vám zbyde čas a chuť, vydejte se z městečka Buzet do nedalekých lázní – Istarské Toplice – a užijte si koupání v siřičité vodě, která bude působit jako balzám pro vaši pleť.

Nabídku dalších exkluzivních zážitků naleznete na www.priceless.com pod lokalitou Chorvatsko.

Čtěte dál