Chika Kako: Když žena navrhuje luxusní auta

Auto inspirované filmem Ďábel nosí Pradu.

Poprvé v historii Lexusu, ale i poprvév celém Japonsku, odkud automobilka pochází, se stala hlavní inženýrkou žena - Chika Kako. Znamená to, že o designu nových i renovovaných modelů Lexusu teď rozhoduje právě ona. A rozhodně se nechce chovat jako kolegovémuži, zavádí nová pravidla hry. Vždyť se při navrhování svého posledního modelu inspirovala i filmem Ďábel nosí Pradu.

Foto: archiv PR

Chika Kako patří mezi nejlepší projektanty vozů na světě. Zároveň působí jako místopředsedkyně představenstva společnosti Lexus International a je vzorem pro mnoho Japonek, které byly, podobně jako ona, vychované matkami v domácnosti. Jak sama přiznala zpočátku ani ona vůbec neuvažovala o budování kariéry, dokonce ji vůbec nenapadlo, že by snad měla celý život pracovat.

Studium technického zaměření a práce v Lexusu ale všechno změnily. Nejprve přitom chtěla s ohledem na rodinnou tradici jít na medicínu, její otec byl totiž lékař. Nakonec se ale rozhodla pro studium chemie. “Bavilo mě experimentovat, proto jsem hledala práci, která budu moct vymýšlet nové věci,” vzpomíná.

V Lexusu začala Chika Kako pracovat už v roce 1989, tedy ihned poté, co firma zpřístupnila ženám pozice, kterénabízely atraktivní kariérní postup. Hlavní inženýrkou se stala po schůzce s vedením firmy, kde odvážně oponovala svým nadřízeným a říkala, co podle jejího názoru nefunguje v designu značky a že to dokáže napravit. Kuráž se jí vyplatila – první úkol, který v nové roli hlavní inženýrky dostala, byl facelifting hybridního modelu CT.

Úspěch Kako-san měl široký ohlas v Japonsku i v zahraničí. Díky jejímu postupu ve firmě si řada politiků a manažerů v její rodné zemi uvědomila potřebu podporovat kariéry žen. Premiér Shinzo Abe se zavázal, že do roku 2020 budou 30 procent nejvyšších pozic v japonských firmách zaujímat ženy.

Foto: archiv PR

Jejím posledním dílem je Lexus UX, první kompaktní crossover značky, který mění pravidla této kategorie aut. “Při projektování UX nebylo mým cílem přizpůsobit se pravidlům ovládajícím segment crossoverů, ale vytvořit ucelený design, který bude silný i stylový. Chtěla jsem prolomit konvence a vytvořit dynamický a výjimečný vůz,” vysvětluje.

Jeho ladný aerodynamický design je podle svéautorky spojením elegance a sportovního charakteru. Poskytuje velmi dobrou viditelnost do všech stran. Do detailů propracovaný interiér zdobí kůže a jiné kvalitní materiály,ale také japonská výšivková technika Sashiko, která se používá například na oděvech pro bojová umění, aby byly maximálně pohodlné.

Vůz je určen pro mladé lidi, kteří touží nejen po krásných věcech, ale ještě více po zážitcích. Tým, který se na vývoji modelu UX podílel, měl při práci před očima ženu, jako je Anne Hathaway, která hrála roli Andrey ve filmu Ďábel nosí Pradu. Žena, která vše, co dělá, dělá s vášní, která právě vstoupila do módního světa, který ji nikdy předtím nezajímal. To jí přináší nové možnosti a posouvá to její pracovní, ale i osobní život, navzdory všem očekáváním a předsudkům to rozvíjí její osobnost.

Foto: archiv PR

Chika Kako zdůrazňuje, že se styl práce v Lexusu liší od jiných výrobců automobilů. “Naše značka je výjimečná díky tyřem hlavním aspektům: odvážnému designu, působivým výsledkům, řemeslnému umění mistrů Takumi a technologiím tvořeným s představivostí. Záleží nám na tom, abychom zákazníkům poskytli unikátní zážitky inspirované japonskou tradicí pohostinnosti Omotenashi.” Hlavní myšlenkou Omotenashi znamená poskytnout to nejlepší, aniž byste čekali nějakou protislužbu.

Lexus UX dorazí na český trh v březnu příštího roku. Předprodej nového modelu už ale začal.

Čtěte dál