Chcete vidět velryby naživo? Víme, kam za nimi vyrazit

Pozorování velryb ve volné přírodě je nepopsatelný zážitek. Kde si ho můžete vyzkoušet?

Foto: Shutterstock

Každý rok za velrybami vyráží 13 milionů turistů. Přesto se může stát, že se z výletu za největšími tvory planety stane spíš vyhlídková plavba. Poradíme, kam vyrazit, abyste nebyli zklamaní, a také odkud je můžete pozorovat, aniž byste museli na komerční plavbu.

Proč byste se vlastně měli vyhnout turistickým pastem a lodním honům na velryby? "Pravidelná přítomnost člověka u divoce žijících zvířat má neblahý vliv na jejich přirozené chování. Velryby v neustálém obležení výletních lodí ztrácejí klid pro odpočinek, vyhledávání potravy, rozmnožování a hlavně pro péči o mláďata. Následky pak mohou být fatální," vysvětluje Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia, která také doporučila následující lokality, kde se můžete s velrybami setkat v jejich přirozeném prostředí bez toho, abyste jim škodili.

Srí Lanka

Vody Indického oceánu jsou oblíbeným útočištěm majestátních kytovců. V rozmezí od ledna do dubna se vyskytují v těsné blízkosti pevniny v jižní části ostrova a můžete je pozorovat i ze břehu. Až vás přestanou bavit velkolepé buddhistické chrámy, sloni a popíjení čaje, vydejte se na pláž. Mezi vlnami možná zahlédnete i velrybu.

Dominikánská republika

Na velkolepou podívanou se tu můžete těšit od listopadu do dubna. Právě v teplých vodách Karibiku přivádí na svět svá mláďata samice keporkaků. Roztomilí obři poprvé okusí mateřské mléko v nefalšovaném tropickém ráji, bohatém na kokosové palmy, panenské pláže, korálové útesy i romantické ostrůvky. Spatřit velrybu hrbatou je v době páření snadné. Mimochodem, zpívání keporkaků patří k nejkrásnějším zážitkům. Nejlepší lokalitou pro setkání s nimi je poloostrov Samaná na severovýchodě země. 

Nový Zéland a Austrálie

Zaručeně nejdelší sezóna pro pozorování velryb se odehrává u Jižního ostrova Nového Zélandu. Spatřit se tu dají v průběhu celého roku. Podobně je tomu i u západních břehů Austrálie. Sem každoročně od června do prosince migrují tisíce velryb z ledových vod Antarktidy. Spatřit je můžete třeba během treku na pobřeží mysu Cape Leeuwin, v zálivu Hamelin Bay nebo na Cape Naturaliste. Odtud velryby pokračují na sever, kde v teplých vodách Polynésie přivedou na svět mladé.

Kanada

Ve vodách Pacifiku, podél pobřeží Vancouveru, se každý rok na jaře objeví na 20 tisíc velryb. Proto tady také probíhá jeden z největších světových výzkumů těchto mořských savců. Jedná se převážně o orcy, velryby šedé a keporkaky. To na východě Kanady, u města Québec, v zálivu svatého Vavřince, se od června do září vyskytuje zejména populace modré velryby, plejtváka obrovského a keporkaka.

Čtěte dál