Cesty za uměním

Prázdninové cíle nemusíte vybírat jen podle průzračnosti moře a počtu písečných pláží. V létě si lze skvěle užít i města, kde se před žárem můžete schovat do výstavních sálů. Léto přeje módním výstavám!

Weil am Rhein: Vitra a Virgil Abloh
Foto: archiv PR

Virgil Abloh, americký architekt, designér a umělecký ředitel značky Louis Vuitton, proslul svou schopností posunovat hranice, zkoumat neznámé a lákat pozorovatele ven z komfortní zóny. Aktuálně můžete vidět jeho spolupráci se švýcarskou značkou Vitra v prostoru hasičské zbrojnice ve Vitra Campusu v německém městě Weil am Rhein. Instalace TWENTYTHIRTYFIVE je jakýsi umělecký životopis fiktivního teenagera, která návštěvníky přenese v čase do roku 2035. Ve dvou blocích nazvaných Minulost/Přítomnost a Zítřek se designér zaměřuje na interakci mezi mileniály a jejich domácím prostředím. Sleduje, jak vývoj technologií a společenské změny proměňují domov, a při tom se dotýká aktuálních témat jako udržitelnost životního prostředí, recyklace a nadbytku. „Je otázkou, zda v roce 2035 vůbec budeme potřebovat nějaký nábytek.“ Na druhou stranu se zabývá i tím, do jaké míry prostředí kolem nás ovlivňuje naši cestu životem, náš vkus a naše rozhodnutí. Součástí tohoto futuristického obydlí jsou tři nové objekty navržené Virgilem Abloh – lampičkou Petit Potence, křeslem Anthony a doplňkem Ceramic Block. 

Kdy: do 31. července 

Kde: Vitra Campus, Charles-Eames-Str. 2, Weil am Rhein, Německo

Šanghaj: Tiffany, vize a virtuozita
Foto: archiv PR

Pokud vaše cesty povedou dál, třeba až do čínské Šanghaje, nevynechte jedinečnou výstavu Vize a virtuozita, která bude oslavou nejlepších kreativních skvostů značky Tiffany & Co. Návštěvníky čeká putování do historie, zkoumání klíčových momentů značku i pohled do budoucnosti, na to, co přijde. „Výstava Vize a virtuozita vzdává hold společnosti Tiffany & Co., která usiluje o mistrovské řemeslné provedení a inovativní design. Tato výstava představuje to nejlepší z naší produkce,“ uvedl Alessandro Bogliolo, výkonný ředitel Tiffany & Co. Pokud chcete poznat DNA legendární klenotnické značky, tahle výstava vám poskytne jedinečný studijní materiál. Vstupenky jsou v prodeji už nyní, výtěžek z nich poputuje na podporu nadace Fosun Foundation a jejích charitativních projektů.

Kdy: od 23. září do 10. listopadu

Kde: nadace Fosun Foundation Shanghai, Šanghaj, Čína 

New York: #MetCamp
Foto: archiv PR

V roce 1964 napsala americká spisovatelka esej „Camp: Notes of Fashion”. V ní se zabývá myšlenkou, jak úzce je móda spojena z ironií, nadsázkou a parodií. Její názor se pak stal odrazovým můstkem pro téma letošní Met Gala. Událost proběhla 6. května v newyorském metropolitním muzeu, a i když fotografie kostýmů účastníků obletěly celý svět, téma ještě rozhodně není vyčerpané. Fenomén Camp zevrubně zkoumá výstava v newyorském MOMA (Metropolitan Museum of Art), kde jsou vystaveny bujaré kostýmy od sedmnáctého století až po modely z divokých devadesátek. 

Kdy: do 8. září 

Kde: Metropolitan Museum of Art, New York 

Londýn: Christian Dior, designer of dreams
Foto: archiv PR

Přes sedmdesát let historie pařížské couture značky Christian Dior v pěti set kusech modelů, doplňků, ilustrací a fotografií uvidíte výstavě v Londýně. Do Londýna se přesunula po úspěchu v Paříži, v britské metropoli je koncept výstavy vystavěn právě s důrazem na Diorův silný vztah k Anglii. Pochopíte, kde všude Dior čerpal inspiraci, ať už jde o jeho lásku ke květinám nebo o cesty do Mexika či Japonska. Dechberoucí je pak sekce „bál”, kde můžete zcela podlehnout umění haute couture.  

Kdy: do 8. září

Kde: Victoria and Albert Museum, Cromwell Road, Londýn 

Paříž: Dos á la mode
Foto: archiv PR

To, co není na první pohled vidět, to, co hraje druhé housle, to, co bývá skryto. Pařížská výstava Dos á la mode nastavuje záda - zadní části oděvu jsou opomíjené, ale mohou být stejně působivé jako pohled en face, ať už jde o haute couture nebo konfekční siluety. Vše ze sbírek Palais Gailliera. 

Kdy: do 17. listopadu 

Kde: Musée Bourdelle, 18, rue Antoine Bourdelle, Paris 

Čtěte dál