České značky, kterým záleží na životním prostředí

Pojďme spolu podpořit české projekty!

Móda je po těžbě ropy druhým nejvíce znečišťujícím průmyslem na světě. Produkce oděvů se za posledních dvacet let zdvojnásobila. Tyhle odstrašující statistiky má na svědomí především fast fashion, neboli rychlá móda, nabízená oděvními řetězci, které jsou schopny vyprodukovat desítky kolekcí ročně. Jestliže toto odvětví neprojde zásadní reformou a bude růst stejným tempem, v roce 2050 bude zodpovědné za čtvrtinu uhlíkového znečištění. Lidé si začínají uvědomovat, jaký dopad má módní průmysl na naši planetu, a proto se snaží podporovat slow fashion. Do tohoto sektoru spadají značky, které vyrábí menší množství udržitelných kousků a zároveň jsou během své produkce šetrnější k životnímu prostředí. V tomhle článku vám představíme pět českých značek, které se řadí do zmíněného sektoru a rozhodně si zaslouží větší pozornost.

Foto: archiv Corpus 

Corpus

První značka, kterou bychom vám rádi představili, je Corpus. Vznikla na začátku minulého roku s tím, že již na jaře byl spuštěn e-shop. Tenhle projekt mají na svědomí dvě sestry, Anička a Alžběta. Jejich snem bylo vytvořit značku udržitelného spodního prádla, které bude vypadat velmi sexy a elegantně na ženském těle jakéhokoliv tvaru. Kromě spodního prádla nedávno představily šortky a top, jež přináší maximání pohodlí a funkčnost, díky čemuž jsou vhodné na jógu, do posilovny nebo dokonce pro každodenní nošení. Produkty jsou šity z certifikované organické bambusové textílie, která se vyrábí přímo v Brně a každý kousek je ručně dobarvován rostlinnými výtažky. Všechny produkty jsou k dispozici v černé, bílé, žluté a nově i v cihlové barvě. Corpus si je vědom, že móda nikdy stoprocentně udržitelná nebude, a tak se snaží alespoň minimalizovat svoje stopy. Ze zbytků látky tak aktuálně šijí scrunchies a odličovací tampony. Mimo e-shop je možné produkty zakoupit pouze na jediném místě, a to v obchodě Object Concept Store, který se nachází na brněnské Údolní ulici. Pokud se budete na Valentýna vyskytovat v Brně, rozhodně doporučujeme zavítat do Kafe Friedrich. Již zmíněný obchod má pro vás v této kavárně na den zamilovaných připravený event, během kterého vám právě Corpus představí obrovskou novinku. Bude se jednat o prezentaci prvního produktu pro muže, a to v podobě bambusových boxerek.

Foto: David Stejskal, archiv Circlle

Circlle

Ročně se do oceánů dostane až dvanáct milionů tun plastů, z toho šestačtyřicet procent tvoří rybářské sítě. Ohled na životní prostředí prostupuje všemi aspekty značky Circlle. Unikátní materiál ECONYL® pochází z Itálie, i když je možné obdobný materiál získat levněji v Asii, avšak za cenu vyšší ekologické stopy při exportu. Nitě rPet, které značka používá, se vyrábí výhradně z recyklovatelného plastu a veškeré obaly jsou kompostovatelné. Cílem této značky je posouvat hranice udržitelné módy a nasměrovat ji blíže k cirkulárnímu systému, od výroby až po dodání k vašim dveřím. Pokud sháníte sportovní oblečení pro ženy, doporučujeme navštívit e-shop této značky, kde si určitě něco vyberete. Jestliže budete tento víkend v Praze, doporučujeme v sobotu navštívit Pražský hrad, v jehož Lobkowiczkém paláci se bude konat akce Start NOW. Na akci vás čekají hodiny jógy, různé přednášky zaměřené na osobní rozvoj a mimo jiné si budete moci zakoupit produkty právě od značky Circlle.

Foto: archiv BOXX kids

BOXX kids

Máme tu i něco pro maminky, česko-australskou značku trendy a pohodlného dětského oblečení pro malé minimalisty. Jejím cílem je vytvářet kvalitní a nadčasové kousky, navržené v Austrálii a vyrobeny v Česku, které vydrží vše od hraní po praní, které se budou dále předávat mezi sourozenci a kamarády, a které jsou šetrnější jak pro citlivou dětskou pokožku, tak pro naši planetu. Výrobky jsou ušity pouze z materiálů od evropských výrobců a bio látek s certifikací GOTS, což je nejpřísnější mezinárodní biotextilní certifikace, která zaručuje ekologickou čistotu výroby i konečného výrobku, čímž chrání životní prostředí, zdraví lidí zaměstnaných ve výrobě a v neposlední řadě i uživatelů biotextilu. Na jejich stránkách nespatříte často měnící se kolekce či výprodeje, zručné švadleny z okolí Liberce šijí na základě poptávky. Rozhodně doporučujeme pořídit vašim malým ratolestem pár kousků na e-shopu této značky, jelikož tím přispějete nejen k udržitelnému rozvoji, ale také nákupem pomůžete k vysazení stromu v rámci organizace One Tree Planted.

Foto: archiv Bohempia

Bohempia

Tato mladá, inovativní a rychle rostoucí značka je zaměřena na výrobu bot, oděvů a dalších produktů z technického konopí. Jejich tenisky dokonce získaly vegan-friendly certifikaci PETA, vznikají stoprocentně z konopí a přírodního kaučuku, nelepenou technologií takzvané vulkanizace. Hlavním cílem této značky je ekologická a sociální udržitelnost módy, kterou nosíme. Jejich mise je měnit svět a opět rozšířit téměř zapomenuté konopí. Výrobky jsou unikátně vyrobeny na lokální bázy v Čechách a Střední Evropě, nejedná se tedy o levnou pracovní sílu ani o neekologický import či nekvalitní produkci. Výroba začíná zpracováním hrubého konopného vlákna, které se upřede, uplete nebo ušije, nabarví a zpracuje do finálního produktu, který je navržen a testován v Praze. Pokud vás tento koncept zaujal, rozhodně stojí za návštěvu jak jejich e-shop, tak kamenná prodejna, která se nachází v pražském Karlíně.

Foto: archiv K.BANA

K. BANA

Jako poslední českou značku podporující udržitelnou módu a zároveň propojující módu se sociální sférou vám představujeme K.BANA. Veškeré produkty vznikají ze 100% lnu, přírodního materiálu, který pro svůj růst nepotřebuje žádná hnojiva, je zcela recyklovatelný a přirozeně antibakteriální, tudíž vhodný i pro alergiky. Z nabídky si vyberou jak muži tak ženy, jedná se o kalhoty, košile, kabáty, sukně, šaty a noční prádlo. Tato značka samozřejmě podporuje lokální výrobu a dodavatele, oblečení vzniká v malé dílně v Praze. Druhým stěžejním materiálem je pro tuto značku upcyklovaný denim, což znamená, že zpracovává materiál ze starých obnošených džínů, které získává darem od svých zákazníků z celé republiky. Pokud vás tento projekt zaujal, rozhodně se podívejte na jejich e-shop, nebudete litovat! Mimo web máte K.BANA možnost navštívit v jejich showroomu na I. P. Pavlova, kde je zastihnete v pondělí, úterý a pátek.  

Čtěte dál