Česká filmová smršť: Na co zajít do kina

Filmové sály opanovalo Nabarvené ptáče, ale pokud vám černobílý filmový epos nic neříká, tady je další nabídka z tuzemské produkce, která stojí za to.

Letošní podzim je bohatý na české filmové novinky, které těší diváky i kritiky. Přinášíme výběr těch, které nás zaujaly nejvíce.

Staříci
Foto: archiv filmu

Pozemská spravedlnost má svá slabá místa. Jedno z nich se snaží vyplnit dva političtí vězni – Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička –, kteří se rozhodnou sprovodit ze světa bývalého komunistického prokurátora, který zůstal nepotrestán. Film byl jedním z největších překvapení festivalu v Karlových Varech.

Abstinent
Foto: archiv filmu

Pod pojmem alkoholik si představíte většinou muže středního věku, a ne mladíka před maturitou notabene s andělskou tváří Josefa Trojana, syna herce Ivana Trojana. Přesto právě na něj vsadil režisér David Vigner, aby vyprávěl příběh o závislosti, která začíná pár panáky na večírku a končí přísným režimem v léčebně.

Národní třída
Foto: archiv filmu

Máte-li slabost pro Hynka Čermáka, vyrazte do kina na Národní třídu, film natočený podle knihy Jaroslava Rudiše. Čermákův hrdina Vandam čeká příchod  „velké bitvy“, každý den dělá dvě stě kliků, pravidla života mezi paneláky si upravuje podle svého, pro sprosté slovo nejde daleko a snaží se zalíbit Lucce, která v hospodě točí pivo. Trochu drama, trochu hořká komedie.

Tiché doteky
Foto: archiv filmu

Držitelka Českého lva Eliška Křenková se poprvé představuje na velkém plátně v hlavní roli. Jejím úkolem je se jako au-pair starat o desetiletého Sebastiana, jehož rodiče mají ale poněkud svérázný životní styl. Přistoupí na přísná pravidla, nebo se nechá potupně poslat domů? 

Vlastníci ( v kinech od 21. listopadu)
Foto: archiv filmu

Jeden stůl a výběr českých herců - Tereza Voříšková, Vojta Kotek, Dagmar Havlová, Jiří Lábus, Stanislav Majer, Klára Melíšková, David Novotný, Pavla Tomicová… Probíhá schůze vlastníků bytů v jednom domě, a tak není o konflikty a střety názorů nouze. Konverzační komedie a drama v jednom v režii Jiřího Havelky slibuje nahlédnutí do malých českých duší. 

Čtěte dál