Česká divadelní scéna se přenesla do on-line světa. Jak ale přežívá?

Křišťálové lustry, bohatě zdobené stropy, červený koberec a příležitost se slavnostně obléknout - tohle všechno jsme mohli zažít ještě předtím, než se divadla uzavřela kvůli narůstající pandemii. Nikdo však netuší, kdy se znovu otevřou. Zjistili jsme pro vás, co se s kulturou v České republice bude dít dál.

Foto: Shutterstock

V březnu minulého roku se všechna divadla uzavřela, do odvolání. Pro řadu umělců, kostymérek a zvukařů to znamenalo ztrátu zaměstnání. Podle PR zástupce pražského divadla Studio dva Tomáše Přenosila mnozí z nich hledají náhradní zdroj obživy. „Byl to jejich jediný zdroj příjmu,“ sdělil.

Podle ředitele pražského Národního divadla Jana Buriana jde o nejdelší časový úsek bez nepřetržitého repertoáru od založení ND. „Divadla, kina, galerie, koncertní síně, restaurace, hotely, cestovní ruch a mnozí další se budou z téhle krize několik let vzpamatovávat. Ale jako vždy: česká kultura nejen že přežije, ale bude vzkvétat,“ nahlíží Jan na věc pozitivně.

Zatímco ředitel Národního divadla netrácí naději v lepší zítřky, jinde nemají ponětí, co bude následovat a je pro ně těžké neklesat na mysli. Tržby divadel jsou takřka mínusové. „V roce 2020 jsme zrušili 684 představení a vrátili vstupné za více než 118 000 kusů lístků v hodnotě přes 76 milionů korun,“ sdělil tiskový mluvčí ND Tomáš Staněk.

Téměř všechna divadla stačila už přejít na on-line režim

Například Divadlo na Vinohradech nabízí svým divákům předtočené video záznamy z inscenací, které byly streamované na jaře loňského roku v rámci projektu Hrajeme i v karanténě. Všechny jsou bezplatně ke zhlédnutí. Další divadla, jako Národní divadlo nebo Studio dva, spustila podcastové kanály, včetně doprovodného programu, nebo on-line talk show.

Balet ND nyní navíc  chystá světovou online premiéru dvou děl, za kterými stojí choreografové Angličan Douglas Lee a Španěl Alejandro Cerrudo, kteří s tanečníky Baletu ND pracovali od srpna 2020. Příští týden ve čtvrtek 18. 3. 2021 v 19 hodin uvede Balet ND online dílo Puppet a za týden nato 25. 3. 2021 v 19 hodin Dos soles solos. Vše budete moci sledovat na Youtube kanále Baletu ND.

S on-line přechodem není pozadu ani brněnské divadlo Husa na provázku, které spustilo projekt s názvem Pandemický kabaret a zájemci mají možnost jej i finančně podpořit na portálu Donio.cz. „Snažíme se všemi směry, aby nás virus neparalyzoval úplně. Zároveň se dobrovolně podvolujeme lockdownu a snažíme se ho proměnit v něco smysluplnějšího. I nadále zkoušíme nové inscenace, ale také se jako veřejná instituce snažíme připomínat hodnoty, bez kterých stávající situaci nemůžeme zvládnout,“ tvrdí umělecká ředitelka Husy na provázku Anna Davidová. Výše zmíněnými hodnotami má na mysli nutnost zvolnit, ohleduplnost a spolupráci.

Napříč okolnostem se divadla zapojila i do dobročinnosti

Brněnská Husa na provázku rozběhla sbírku počítačů pro distanční výuku a Velikonoční potravinovou sbírku pro lidi v hmotné nouzi a matky samoživitelky. Kromě toho se Husa na provázku stejně jako pražské Studio dva nebo Národní divadlo zapojila do iniciativy na podporu českých zdravotníků a šití roušek.

Divadla, která se řadí mezi příspěvkové organizace to mají finančně složitější. Od státu totiž žádnou pomoc nedostali. „Od vlády a státu jsme podporu ani nemohli získat. Jejich vyhlášené programy se příspěvkových organizací netýkají,“ vyjádřila se k tomu tisková mluvčí za Divadlo na Vinohradech Zuzana Paulusová. Komplikace v současné době zatím kryjí z finančních rezerv a prostředků poskytnutých zřizovatelem - v případě vinohradského divadla je to hlavní město Praha.

Přestože budoucnost divadel je momentálně nejasná, všichni se z této umělecké sféry shodují na jednom – kultura zažívá velkou vlnu vzájemné solidarity. Podle Tomáše Přenosila velké díky patří divákům, kteří divadla podporují. Ať už tím, že čekají na nové termíny odsunutých představení a nechtějí vstupné vrátit, či sami dokonce posílají finanční dary.

Čtěte dál