Červencové vydání představuje šéfredaktorka Nora Grundová

Čtěte a sněte. Nové číslo Harper's Bazaaru plné léta je tu!

Foto: Matúš Tóth

Milé čtenářky, 

Každý rok po letním slunovratu mám dojem, jako by ve mně něco utichlo. Léto je moje oblíbené období, přitom během něj nemám potřebu mluvit. Tiším hudbu kolem sebe, chodím pomalu, jím červené melouny a chci jen plavat v moři, řece nebo ve svém oblíbeném rybníku na hřebeni Krušných hor, kde je voda hedvábně měkká a kalná. Ač miluji palčivé letní slunce, když spadne déšť na rozpálené město, mám dojem, jako by lidstvo dostalo novou šanci.

Pro takový pocit existuje slovo saudade. Pochází z portugalštiny a nemá v jiném jazyce ekvivalent. Popisuje zvláštní krásný stav mysli, které jako by se po něčem či někom stýskalo, jako by toužila, aby se vrátilo něco, co se nikdy nestalo. Není to nostalgie nebo stesk či smutek, v saudade se stále ozývá echo radosti a štěstí.

Znáte také ten pocit? Snad vámi provanul jemný vánek? Nebo se vám na chvilku sevřelo srdce a zase povolilo? Může to přijít se vzpomínkou na konkrétní místo, příchuť, vůni, světlo, které jste někde viděli, zažili a nějak vás to změnilo. Nemusí to být nakonec ani zážitek váš, ale třeba příběh z knihy, která se do vás otiskla. Nebo hudba. Poslechněte si třeba Silence Davea Thomase Juniora.

Všimněte si, jak jsme se v uplynulých týdnech přirozeně vrátili ke knihám, které jsme milovali v dětství. Kvůli výzvám na sociálních sítích hledal každý ve své knihovně knihy autorů a desky kapel, které nás formovaly. A jsou to stále tytéž knihy. Milenec lady Chatterleyové, Tichá dohoda, Velký Gatsby, Mistr a Markétka, Kdo chytá v žitě, Anna Karenina, Krysař... A nad každou z nich visí povzdech za minulostí i naděje, že je právě čas znovu ty stránky otevřít. Obnovit v sobě ten pocit. Saudade.

Čtěte a sněte. Hezký červenec,

Nora Grundová, šéfredaktorka

Foto: Stephan Lisowski

Červencové vydání Harper's Bazaar je v prodeji od 18. června 2020. 

Čtěte dál