Cenné lekce z historie

Knižní novinky podle spisovatelky Pavly Horákové.

Sara Novićová
Foto: archiv vydavatele
Sara Novićová

Dcera války

Plus

Za jak dlouho lidé zapomenou na válku? Malá Ana ze Záhřebu je trochu klukanda, a možná právě to jí pomůže přežít, když vypukne konflikt v bývalé Jugoslávii. Z celé rodiny se zachrání pouze ona a její nemocná sestřička. Střihem se přeneseme o několik let později do Spojených států, kde obě žijí s novou rodinou. Z Any se stane Američanka, ale přesto ji to táhne zpátky do země, na kterou má bolestné vzpomínky. Naslepo se vydá do Chorvatska
a postaví se své minulosti čelem. Bez ohledu na to, kolik knih už bylo
o válce v Jugoslávii napsáno, tyto příběhy neztrácejí na síle.

Milena Štáfeldová
Foto: archiv vydavatele
Milena Štáfeldová

Svetr ze zbytků

Mladá Fronta

Několik roků jsme se potkávaly v redakci zahraničního vysílání Českého rozhlasu, aniž jsem tušila, že zapálená redaktorka krajanské sekce je plodnou spisovatelkou. Po povídkových knihách Kriplíci a Přepisovačka, sbírce fejetonů Co mě naučilo listí a historických románech Guláš pro Masaryka, Trestankyně, Sestry B. a Svatý rváč přichází se sbírkou příběhů z nedávné minulosti. Kněz, žebrák z Karlova mostu, divadelní kostymérka, šachista, bezejmenná úřednice, slavný fotograf, dívka, která přežila pochod smrti – všichni v povídkách vzdorují zlu a dokazují své odhodlání nevzdat to.

Jan Novák, Jaromír 99
Foto: archiv vydavatele
Jan Novák, Jaromír 99

Zatím dobrý

Argo, Paseka

Další komiks, shodou okolností také vydaný ve spolupráci dvou nakladatelství, ztvárňuje „největší příběh studené války“, kdy se v roce 1953 hrstka mladíků s pistolemi postavila dvaceti tisícům ozbrojených východoněmeckých policistů a třem z nich se podařilo prostřílet se až do svobodného Západního Berlína. Strhující epopej Jana Nováka o bratrech Mašínech a jejich rodině dotčené oběma světovými válkami a totalitními režimy 20. století získala v roce 2005 cenu Magnesia Litera jako nejlepší kniha roku. Scénáře s Josefem a Ctiradem Mašínovými v hlavních rolích se nyní ujal výtvarník Jaromír 99 a vytvořil dramatický grafický román nesoucí jeho typický noirový rukopis.

Elena Ferrante
Foto: archiv vydavatele
Elena Ferrante

Geniální přítelkyně

Prostor

Kdo ještě nečetl žádný z dílů celosvětově úspěšné „neapolské tetralogie“ Geniální přítelkyně od tajemné italské autorky píšící pod pseudonymem Elena Ferrante, má teď šanci pořídit si celý soubor výhodně jako komplet v úhledném balení. Knihy milované čtenářkami (i čtenáři), a dokonce i kritickou obcí líčí příběh přátelství mezi vypravěčkou Elenou a její nadanou spolužačkou Lilou dospívajících v polovině minulého století na periferii Neapole. Obě „geniální přítelkyně“ se snaží obstát v mužském světě a jejich příběh je mimo
jiné svědectvím o násilí v ulicích i domácnostech tehdejší drsné a konzervativní Neapole.

Ondřej Kavalír, Vojtěch Mašek, Karel Osoha
Foto: archiv vydavatele
Ondřej Kavalír, Vojtěch Mašek, Karel Osoha

Návrat krále Šumavy, 1. díl: Na čáře

Euromedia, Labyrint

Dodnes cítím hrůzu, kterou jsme se spolužáky prožívali, když nás
v polovině 80. let povinně nahnali do kina na promítání Kachyňova Krále Šumavy. O dramatech divokého poválečného pohraničí jsme jako děti nic nevěděli, a proto bylo potřeba nám vštípit tu správnou interpretaci. V roce 2012 vyšla románová rekonstrukce tehdejších událostí od Davida Jana Žáka s názvem Návrat krále Šumavy, na jejíž motivy vznikl stejnojmenný komiks. První díl nás zavede do mlžné země nikoho, kde se to hemží tajnými agenty, pašeráky a převáděči, s nimiž bojují esenbáci a pohraničníci.

Čtěte dál