Cecilie Bahnsen: Dánská dívka

„V romantice a ženskosti vidím sílu,“ říká návrhářka, jejíž šaty oslavují naši něžnou stránku a sedí jako na míru ušitý oblek.

Foto: archiv značky

Jak by mohly vypadat ideální ženské a současné šaty? Jako „šaty pro panenky“ dánské značky Cecilie Bahnsen. Loni v létě záplava jejích nadýchaných snových šatů jen potvrdila rostoucí vliv dánské módní scény. Pro stejnojmennou zakladatelku a designérku této značky byl rok 2020 celkem bouřlivý. Stejně jako ostatní designéři se musela adaptovat na celosvětovou pandemickou situaci, v květnu minulého roku porodila syna a jen o pár měsíců později debutovala na pařížském fashion weeku. Čímž zároveň stvrdila pětiletou existenci své značky.

Právě Paříž, kolébka couture tvorby, se propsala do rukopisu Cecilie Bahnsen. Po práci po boku hlavní kostymérky dánské Královské opery absolvovala v Paříži stáž v ateliérech domu Christian Dior, kde navrhovala potisky. Své znalosti později prohloubila díky zastávce u značky Erdem v Londýně. Odtud pochází její láska k romantice, ženskosti a detailům. Rozhodnutí zkusit štěstí pod vlastním jménem přišlo současně s návratem do rodné Kodaně po ukončení studia Royal College of Art v Londýně v roce 2015. Důkaz, že se tento krok vyplatil, přišel o dva roky později ve formě prestižního ocenění LVMH.

Severní vánek

Kolekce SS21 byla představena digitálně prostřednictvím filmu a promítá se do ní i jedno z nejdiskutovanějších témat – udržitelnost, kterou Cecilie Bahnsen postavila na třech pilířích. Prvním jsou typické siluety značky, které slouží jako prevence potřeby stále se sytit novými trendy a výzva nebát se obléct šaty z minulé sezony. Dalším bodem je upcycling a použití již existujících a zbylých materiálů vyráběných v Evropě. Každá edice začíná návrhem vlastních látek, inspirace pro barvy a struktury vychází z přírody, fotek nebo umění. Třetím je důraz na řemeslné zpracování, které se pohybuje na hraně principu couture a ready-to-wear. Udržitelnosti jde naproti také fakt, že ročně vzniknou pouze dvě kolekce. Bláhově byste čekali, že si na šaty Cecilie Bahnsen počíháte ve slevě!

Více se dočtete v únorovém vydání Harper's Bazaaru. Právě v prodeji!

Čtěte dál