Cate Blanchett: Přitahuje mne tichá, nenápadná krása

O tom, proč miluje překvapení, jak probíhalo její první setkání s Giorgiem Armanim a na co v péči o sebe nedá dopustit, se v exkluzivním rozhovoru rozpovídala oscarová herečka a ambasadorka značky Armani Beauty Cate Blanchett.

Foto: archiv značky

Nebudeme zastírat, že pro původem australskou herečku Cate Blanchett máme slabost. Skoro se nechce věřit, že to je už třiadvacet let, co vstoupila na mezinárodní filmovou scénu jako královna Alžběta, za jejíž ztvárnění si vysloužila první ze svých mnoha oscarových nominací. Její příznačná krása a nesporný talent pak přitáhly ještě celou řadu fascinujících rolí, ať už to byla elfí královna Galadriel v sáze Pán prstenů, uhrančivá Katherine Hepburn v dramatu Letec, před očima se měnící osudová láska Daisy v Podivuhodném případu Benjamina Buttona, neurózou sklíčená Jasmine v Jasmíniných slzách, nebo nezdolná konzervativní politička Phyllis Schlafly v seriálu Mrs. America. Dokázala se ale proměnit i doslova k nepoznání – ztvárnila Boba Dylana či hned třináct různých postav ve snímku Manifesto.

Um a lehkost, s jakými se dokáže pohybovat mezi jednotlivými rolemi, dokazuje i ve své pozici globální beauty ambasadorky značky Giorgio Armani Beauty. Momentálně je tak tváří nejnovějšího přírůstku do rodiny parfémů Sì, vůně Sì Eau de Parfum Intense s nótami černého rybízu a květin. „Moje vazba k parfémům Sì a kosmetice Armani vyplynula přirozeně z mého tvůrčího vztahu s panem Armanim. Není žádným tajemstvím, že si ho velice vážím a že mě již řadu let inspiruje tím, jak oslavuje ženy ve vší jejich různorodosti. Moje role? Zdůraznit hodnoty, za kterými si Armani stojí: šarm, nenucenou eleganci, lásku k přírodě i k životu,“ říká Cate Blanchett.

Ambasadorkou značky Armani Beauty jste od roku 2013. Vzpomenete si, kdy jste pana Armaniho potkala poprvé? 

Náš vztah začal ještě předtím, než jsme se vůbec osobně setkali. Za svou první výplatu jsem si totiž koupila oblek od Armaniho, který dodnes mám a nosím. Poprvé jsme se potkali před Armani Privé přehlídkou. Fitoval na mně jedny šaty a byli jsme u toho jen sami dva. Moje francouzština byla tehdy trochu kostrbatá, takže jsme spíše jen mlčeli, zatímco on klečel u mých nohou a špendlil lem mých šatů. Úplně mě to tehdy dojalo. Rád na vše dohlíží osobně, je velmi sebejistý, ale zároveň skromný.

Jak chápete pojetí ženské krásy podle Giorgia Armaniho? 

Smysl pana Armaniho pro ženskou krásu a ženskost je neuvěřitelně bohatý a zároveň nenucený a sebevědomý. Pan Armani měl na mě velký vliv. Věnuje se tolika různým oborům – od architektury až po módu, nábytek a mnoho dalších odvětví, kde přichází ke slovu design a estetika. Je plný optimismu a zvídavosti a je jedním z průkopníků, kteří pochopili, že ženská krása má neuvěřitelné množství podob, což je myšlenka, která mi byla vždycky blízká. Nikdy jsem nebyla přespříliš „holčičí“ v tom otřepaném smyslu slova. Mám ráda ženskost, ale zároveň tíhnu k pánským střihům. Pohybuji se na estetické hraně, které pan Armani dobře rozumí. Člověk nemusí být to, či ono, může být obojí zároveň. 

Foto: archiv značky

Jaké emoce ve vás obvykle vyvolávají parfémy?

Skrze parfém k nám promlouvají emoce a vzpomínky. Je to velmi osobní vyjádření sebe sama a našich vnitřních tužeb. Nezbytné, ale také povzbuzující.

Co vás nejvíce přitahuje na vůni Sì?

Už jen to, že se parfém jmenuje Sì je silné a pozitivní gesto, které vyzývá ženy, aby přijaly nejen samy sebe, ale i ostatní. Říkat „ano“ životu, možnostem, zážitkům je něco, co pan Armani dělá celý život. Užívá si život se vším všudy: tím dobrým, špatným, krásným, vzrušujícím, smutným, soukromým i veřejným. To vše je součástí našeho života.

Také na všechno říkáte Sì? A je nějaké Sì, které byste ještě chtěla říct?

Těch Sì, které jsem ještě neřekla, je tolik! Tolik věcí, které jsem ještě nezažila, tolik míst, která jsem ještě nenavštívila, tolik zážitků, nápadů a překvapení mě ještě čeká. Miluji překvapení. Vždycky jsem byla otevřená tomu nechat se navést tam, kam by mě to samotnou ani nenapadlo. Můj život je bohatý a posledních dvanáct měsíců bylo mnohem klidnějších, nabízely prostor ke zkoumání sebe sama, ale i to bylo překvapení, kterému jsem řekla ano. Často se říct Sì neobejde bez rizika, ale jen to nás dovede k nějakému dobrodružství, a jak jsem si sama ověřila, otevírá dveře k dosud nepoznanému.

Která vůně z kolekce Sì je vaše nejoblíbenější? Sì Eau de Parfum, Sì Eau de Parfum Intense, či Sì Passione?

To je strašně těžká otázka! Často kombinuji dvě. Sì Eau de Parfum Intense je nejspíše ta, kterou volím nejčastěji, ale ráda ji míchám s těmi zbylými, jak se postupně den mění v noc. Všechny si spolu dobře rozumějí.

Foto: archiv značky

Myslíte si, že se naše vnímání krásy během let mění?

Lidé často mluví o kráse očividné, která jim vyrazí dech. Já ale často objevuji krásu postupně nebo náhodou. Zejména v posledních dvanácti měsících jsem více narážela na nenápadnou, tichou krásu, možná proto, že jsem vůči ní vnímavější. Krása spočívá v detailech, často skrytých maličkostech, kterých si na první pohled nevšimneme.

Co dělá podle vás člověka krásným?

Pohled na svět, životní elán, energie, smysl pro humor a cokoli, co ho dělá jedinečným. Je to právě ta jedinečnost, která dělá člověka skutečně krásným.

Koho jste považovala za krásného, když jste vyrůstala?

Vždycky jsem obdivovala krásu Davida Bowieho. Když jsem četla o italské herečce Eleanoře Duse, pomyslela jsem si, že musela být doslova uhrančivá, a hlas Niny Simone je jedním z nejkrásnějších, jaké jsem kdy slyšela.

Více se dočtete v květnovém vydání Harper's Bazaaru. Právě v prodeji! 

Čtěte dál