Cartier vzdává hold slavnému náhrdelníku pro Maríu Felix

Klenotnický dům Cartier představuje unikátní kusy vysokého šperkařství, jež tvoří vzácné spojení 14 kolumbijských smaragdů.

V roce 1975 Cartier vytvořil na zakázku pro mexickou herečku Maríu Félix náhrdelník, který se zapsal do historie. Temperamentní žena, která hrála mimo jiné po boku Jeana Gabina ve slavném filmu Francouzský kankán, milovala extravaganci. Obdivovatelka a milovnice šperků Cartier jednou přišla do butiku svého dvorního šperkaře na pařížské rue de la Paix s mládětem krokodýla v teráriu a požádala o vytvoření náhrdelníku podle živé předlohy zvířete. Ten byl vyroben o několik měsíců později ve tvaru dvou krokodýlů: jeden byl vykládaný smaragdy, druhý žlutými diamanty.

Foto: archiv značky

Stejným uměleckým mistrovstvím, jež stojí za tímto historickým kusem, se pyšní také nový šperkařský set Parure de Cartier. Jeho výjimečnost spočívá v použití 14 kolumbijských smaragdů vybroušených do tvaru kabošonu s celkovou váhou 46,45 karátu. Tyto vzácné drahokamy vynikají pozoruhodnou kvalitou, barvou a tvarem. Jejich přítomnost podtrhují smaragdové korálky ve stejné intenzitě zelené.

Neobyčejně realistický tvar plaza s mohutným tělem, nohama připravenýma k pohybu a pronikavým pohledem, působí ochranářským a zároveň dravým dojmem. Design čtyřdílného setu odkazuje k tradici Cartier zachycovat nezkreslenou realitu, což lze spatřit na tzv. pancíři na zádech krokodýla, jenž klenotník vyložil smaragdy. Kromě náhrdelníku obtáčejícího krk tvoří další kusy série náramek, prsten a pár visacích náušnic. Nohy zvířete, stejně jako reprodukce šupin, byly speciálně navrženy tak, aby se na kůži příjemně nosily. Uměleckým šperkařům Cartier se podařilo vytvořit dynamický živoucí šperk, jenž demonstruje dokonalé mistrovství tohoto klenotnického domu. Zhotovení náhrdelníku si žádalo 1875 hodin práce, zatímco náramek vznikl za 1019 hodin.

Náhrdelník vytvořený jako pocta legendárnímu šperkařskému kusu Maríe Félix a dnes prezentovaný na výstavách po celém světě, zvěčňuje dlouholetou tradici vysokého šperkařství Cartier a jedno z jeho hlavních témat: inspiraci světem zvířat.

Čtěte dál