Byznys bible

Jaká kniha pomohla úspěšným ženám v jejich kariéře? Osvědčené tipy, které budou mít čestné místo ve vaší knihovně.

Oslovili jsme osm úspěšných žen napříč obory, a poprosili je, aby nám prozradily četbu, jež zásadně ovlivnila jejich kariéru. Která kniha je naučila novým dovednostem, pomohla zapracovat na slabších stránkách osobnosti nebo dodat potřebnou dávku odhodlání, sebevědomí či naděje?

Někdy mohou být zásadní rady schované v textu starém tisíce let, jindy může změnu myšlení způsobit kniha nového, dosud neznámého autora. Nebo se objeví publikace o tématech, která ve stejnou dobu řeší tisíce lidí, ať už jde o to, jak překonat prokrastinaci podle návodu českého autora Petr Ludwiga, nebo jak je úlevné, když se některé věci naučíme pouštět z hlavy. To proto se v tipech hned dvakrát sešel aktuální bestseller o „důmyslném umění“ amerického spisovatele a blogera Marka Mansona. V každém případě, jdeme číst!

Nora Grundová
Foto: archiv vydavatele

šéfredaktorka Harper's Bazaaru

Ač jsem velmi mírumilovný člověk, doporučila bych všem, kteří chtějí porozumět své kariéře nebo budovat byznys, knihu O válečném umění od Mistra Suna v překladu Oldřicha Krále. Jde o traktát, jak úspěšně vést válku a jak čelit nepříteli, sepsaný zhruba v 5. století př. n. l. vojenským stratégem a vojevůdcem v době, kdy začaly na území Číny mezi sebou bojovat jednotlivé městské státy. Je to fantastické dílo, které dodnes studují třeba v NATO. Ovšem co se tváří jako precizní rozbor válečných strategií, je famózní manuál o tom, jak vymyslet vítězný plán, jak poctivě přečíst terén, situaci, jak rozeznat své spojence a protivníky, ale především, což se mi osvědčilo, a proto tuhle knihu doporučuji, jak poznat a přijmout své vlastní silné i slabé stránky a jak ty slabé proměnit ve výhodu. Mistr Sun válku neoslavuje, boj je nutné zlo, kterému je dobré se vyhnout, a zásadní je umět poznat, které bitvy stojí za to vést a které nikoli.

Andrea Petrová
Foto: archiv vydavatele

marketingová manažerka značky Nespresso

Musím zmínit hned dvě knihy: Tou první je Mnich, který prodal své ferrari od Robina Sharma. Pomohla mi rozpoznat moje limity a smířit se s nimi. Tou druhou je Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le od Marka Mansona. Jsem velká perfekcionistka a začala jsem si uvědomovat, že je to možná nejen obtěžující a náročné pro mé okolí, ale i pro mě samotnou.

Helena Valtrová
Foto: archiv vydavatele

ředitelka hotelu Emblem

Ta, co mě opravdu posunula dál a kterou vnímám jako jednu s nejzásadnějším přínosem pro mou kariéru, je kniha Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le od Marka Mansona. Důvod? Celý život se stresuji, jak být dokonalá pro své okolí, jak se všem zalíbit a dělat to, co ode mě ostatní očekávají. Je to šílený nápor na psychiku a ten se chtě nechtě odráží od pracovního výkonu. Tato kniha, kterou mi darovala k minulým Vánocům jedna z mých nejbližších zaměstnankyň, mi opravdu otevřela oči. Četla jsem ji ve vlaku, když jsem cestovala po Vietnamu, a myslím si, že jsem se po jejím přečtení vrátila do Prahy a do práce jiná, uvolněnější. Už si tak moc neberu věci k srdci, naučila jsem se být více nad věcí. Svědčí to i pracovním výsledkům, neboť už na sebe nevyvíjím takový neúnosný tlak jako předtím.

Karin Lednická
Foto: archiv vydavatele

nakladatelka Domino

Vybavuji si poměrně zřetelně, jakou inspirací pro mě byl životopis Steva Jobse sepsaný Walterem Isaacsonem. Při té četbě jsem si více než kdy jindy uvědomila, jak je důležité mít svůj sen a umět si za ním jít i za cenu nějakých těch kolizí. Ta zásadní a pro mou kariéra zcela přelomová kniha na své vydání ovšem teprve čeká. Od všech předchozích se zásadně liší tím, že jsem její autorkou. Jmenuje se Šikmý kostel a nese podtitul Románová kronika ztraceného města. Za Šikmým kostelem stojí několik let usilovné práce a já se už moc těším, až ji na konci února 2020 pokřtím a představím čtenářům.

Monika Klimpová
Foto: archiv vydavatele

majitelka českého zastoupení značky Ligne Roset

K literatuře mám velkou úctu. Možná odpovím trochu překvapivě, ale myslím, že každá kvalitní kniha přispívá k utváření hodnot, formování osobnosti, k poznání, sebevzdělání, nutí vás k přemýšlení, prohlubuje vaši fantazii... To jsou všechno atributy, které se přenášejí nejen do praktického života, ale i do vaší kariéry, ve které vám mohou pomoci. Pokud pominu krásnou literaturu, kde by byl výčet mých oblíbených autorů od klasiky, přes autory 70. a 80. let až po dnešek dlouhý, musím zmínit autobiografie výjimečných osobností, které mě inspirovaly v jiném slova smyslu. Kariéra Madeleine Albright, život Coco Chanel či osudy Jajoi Kusamové sice popisují odlišné světy a odlišné kariéry, ale spojuje je jediné – odhodlání, poctivá práce, cílevědomost a úspěch.

Lenka Miess
Foto: archiv vydavatele

HR ředitelka DPD pro Česko a střední Evropu

V mojí kariéře mě asi nejvíce posunula Emoční inteligence od Daniela Golemana, ale kniha, ke které se stále vracím a stále z ní čerpám, je Konec prokrastinace od Petra Ludwiga. Nicméně se přiznám, že na sobě pozoruji, že co se týká odborných témat, více se dívám na zajímavá videa na Tedu a také často poslouchám podcasty.

 

Kateřina Havrlant
Foto: archiv vydavatele

marketingová ředitelka programu Grow with Google v regionu EMEA

Kniha The Chimp Paradox: The Acclaimed Mind Management Programme to Help You Achieve Success, Confidence and Happiness od profesora Steva Peterse. Steve Peters je britský psychiatr, který vyvinul unikátní a přitom srozumitelný model fungování lidského mozku a lidského myšlení, a nazval ho Paradox Šimpanze (The Chimp Paradox). Ve zjednodušeném modelu lidského myšlení jsou tři zásadní centra: racionální Člověk, emocionální a impulzivní Šimpanz a Počítač, který uchovává naše vědomosti a zkušenosti. Často se nám stává, že jsme v situaci, na kterou reagujeme emotivně a iracionálně, a to proto, že ji řešíme prostřednictvím „našeho emocionálního Šimpanze“, a nikoli racionálně. Šimpanz dokáže být naším nejlepším přítelem, nebo velkým nepřítelem, a v tom je jeho paradox. Díky němu vidíme věci najednou černě, jsme zbytečně smutní nebo naštvaní a nesoustředíme se na to podstatné. Kniha prof. Peterse vám otevře nový pohled na to, co se odehrává ve vaší hlavě, a ukáže vám, jak zvládnout svého Šimpanze a nedovolit mu převzít nad vámi moc, což se hodí jak v práci, tak i v osobním životě.

Dita Přikrylová

datová analytička a ředitelka organizace Czechitas

Poslední roky nečtu, ale poslouchám podcasty a čtu články online. Momentálně mám ráda podcast Petra Máry, Rozhovory z Česka od Redbullu a Proti proudu.

Čtěte dál