Bunkr z druhé světové války přeměněný v největší digitální umělecké centrum na světě

Představujeme vám muzeum, které nemá obdoby!

Foto: archiv Culturespaces

Přístavní město Bordeaux, jež se nachází na jihozápadě Francie, již nebude známo pouze jako jeden z největších producentů vína na světě. Dne 17. dubna 2020 se zde otevře největší digitální umělecké centrum v historii, Bassins de Lumières.

Bassins de Lumières vzniklo na bývalé podmořské základně v Bordeaux a bude prezentovat impozantní digitální výstavy věnované jak umělcům z dob dřívějších tak představitelům moderního umění. Předělaný bunkr je již nedílnou součástí kulturní scény tohoto města. Pravidelně se zde konají výstavy a koncerty, avšak od letošního jara budou čtyři z jeho vodních předělů pořádat stálé výstavy.

Culturespaces, společnost, která stojí za vznikem tohoto projektu, chce dobýt svět největší multimediální instalací na světě. Umělecká díla se promítají do obrovských řádků betonu a vody. V tomhle roce společnost plánuje převzetí prací Klimta a Paula Kleea a pomocí stovky videoprojektorů oživí díla jiných ikonických umělců. Pokud jste tedy milovníky umění a míříte v blízké době do Francie, návštěva tohoto muzea stojí rozhodně za zvážení.

Foto: archiv Culturespaces

Muzeum se skládá ze šesti částí: Le Cube představí umělce specializující se na imerzivní umění ve zvukotěsné oblasti; Le Citerne bude hostit originální verze děl zobrazovaných na digitálních projekcích; Les Grands Nénuphars je místo, kde návštěvníci najdou digitální umělecká díla zobrazená na vodě; prostor muzea vypráví příběh o historii bunkru; vzdělávací oblast poskytne podrobnosti o vědecké a technologické stránce muzea a nakonec mezipatro, podlaha a plocha k sezení poskytne návštěvníkům různé pohledy na výstavu.

Foto: archiv Culturespaces

Celková plocha je 13 000 m2 a má 12 000 m2 projekčního prostoru, čtyři bazény o délce 110 metrů, 90 videoprojektorů a 80 reproduktorů. Všechno bylo velmi dobře promyšlené, aby se návštěvníci mohli zcela ponořit a probudit všechny své smysly na počest prezentovaných umělců. 

Les Bassins de Lumières nabídne vizuální zážitky a nezapomenutelné zvuky v nevšedních prostorech, sdílení kultury dostupné komukoliv,“ říká prezident Culturespaces Bruno Monnier.

Foto: archiv Culturespaces

Výstavy zde budou každoročně obnovovány a místo konání bude otevřeno 7 dní v týdnu. Více informací naleznete na http://www.bassins-lumieres.com, kde také můžete zakoupit vstupenky. Pokud ale nevíte, jak vám při návštěvě města vyjde čas, nezoufejte. Vstupenky si samozřejmě můžete koupit také na místě.

Tak co, už jste si koupili letenky? Protože my jsme z tohohle projektu opravdu nadšeni.

 

Čtěte dál