Buďte sisu!

Už víme, že pohoda je hygge (díky Dánové!), nyní je čas naučit se být sisu jako Fin!

Foto: Shutterstock

Sisu je finský termín, který se nedá jednoznačně a jednoduše přeložit. Finové ho mají pod kůží a nikdo se nad zevrubným vysvětlováním nemusí pozastavovat. Pro ostatní Nefiny lze termín popsat několika vlastnostmi, jejichž mixem vznikne sisu: jde o odvahu, houževnatost, vytrvalost a kuráž, a to v různém poměru. Finská dovednost jde ještě dál. Když máte pocit, že jste došli na hranici svých možností, když se vám děje příkoří, když je všechno špatně, tak i v těchto chvílích lze mít naději. Sisu je motor duševní výdrže. A říká se, že Finy nikdy nepochopíte, pokud nepochopíte sisu. Být sisu je pro Finy ten nejkrásnější kompliment. 

Foto: Shutterstock

Vše je v hlavě

Sisu je pro Finy typickou vlastností už několik stovek let a díky němu je historie finského národa o mnoho veselejší. V roce 1939 napadla Finsko Rudá armáda. Teoreticky šlo o nerovný střet, kdy na jedné straně stála slabá demokratická země a na druhé straně komunistická velmoc s vojenskou převahou. Finsko ale ukázalo, že nerozhoduje počet tanků, ale mnohem větší sisu. Dodnes se o tomhle vítězství hovoří jako o symbolu odvahy a boji proti přesile. 

Síla v nás

Trénink sisu začíná už od narození. Finové jsou předsvědčeni, že nejlepší je tužit tělo v „polárních“ podmínkách, a tak není výjimkou, že před kavárnou či restaurací stojí několik kočárků se spícími miminky, zatímco jejich rodiče se vesele baví uvnitř v podniku. A není náhodou, že první lesní školky vznikly ve Skandinávii, a děti tak i v zimě a dešti tráví čas venku a na nějaké naříkání nejsou zvyklé. Prostě když prší, vezmou si holínky, ale rozhodně to není důvod, proč by neměly být venku.

Foto: Shutterstock

Jak si osvojit sisu, i když nejste „made in Finland“? Sisu můžete být i vy. Nejde o to, že se budete vrhat do všeho po hlavě a už nikdy nepocítíte obavy. Naopak. Opravdová odvaha vychází ze zranitelnosti. Když budete mít rádi výzvy a necháte si srdce otevřené, a i přes všechny marné mise si uchováte naději, nemůžete se splést. Sisu je odvaha navzdory. Opustit svou komfortní zónu je prvním přikázáním sisu. Zatímco hygge nade vše stavělo pohodu, sisu oslavuje nepohodu.  

Sisu je vnitřní síla, pozitivní pohled na svět, respekt k sobě samé a k druhým a umění řešení problémů.“

Jedna ze zásadních rad, kterou Finové předávají ostatním, je jednoduchá: „Příprava je polovinou úspěchu. Pokud před sebou máte nějakou výzvu, která vás znervózňuje, nejlepší lék je se o to víc a o to lépe připravit,“ píše ve své knize Sisu Joanna Nylund. 

Ale jestli máte pocit, že k nezdolnému Jánošíkovi máte daleko, ještě pořád si můžete zapálit svíčku a udělat si hygge... 

Čtěte dál