Budoucnost módy? Jednotnost!

Přelomový rok, přelomové změny.

Foto: archiv instagram @theebillyporter

Již nějakou dobu se mluví o „genderless fashion“ neboli módě bez pohlavního zaměření. Pryč s rozlišováním na dámské a pánské a prostě podlehněme módě obecně! 

Po dobu několik posledních let se hodně mluví o rovnoprávnosti či možnosti svobodné volby pohlaví. Móda je zásadní částí našeho života a tak není překvapením, že se ji to téma také dotklo. Proč by jsme měli být nuceni k nakupování pouze v „naší“ sekci? Stalo se vám již, že jste přišla do obchodu, zamířila do pánské sekce a prodavačka vás automaticky šla upozornit kde je sekce dámská? Bohužel to není tak vyjímečné a toto nedorozumění se stává. To ale pouze na základě nastavených pravidel a předsudků. Těch bychom se ale měli zavit a průlomníci v módním průmyslu se o to pomalu ale jistě snaží.

Slavný zpěvák Sam Smith se netají svou homosexualitou. Je na ní pyšný. Na fakt, že se nebojí být tím kým je se vším všudy. Sam má v oblibě líčení a to také dává najevo ať už ve svém osobním životě či na slavnostních akcích a koncertech. Cítí se tak být svobodný a plně sám sebou a to je to nejdůležitější.

Pravděpodobně každý si vzpomene na Billy Portera a jeho róbu na Oskary 2019. Byla to pro Billyho průlomová noc a ačkoliv se již před ní snažil posouvat hranice a propagovat svůj osobitý styl, od tohoto momentu se tomu poddal na 100% a mohli jsme tak být svědky nádherných looků, které by na první pohled nebyly určeny pro muže. Ale o tom to právě je!

Mark Jacobs je poslední dobou znám, krom své úspěšné módní značky, tím, že má slabost pro boty na podpatku. Proč by také měl? Bohužel je pouze jeden z mála, který tuto módu propaguje a tak se mnoho lidí stále bojí být úplně sami sebou, bez ohledu na to, co na to společnost řekne.

Dalším protagonistou je módní návrhář, umělec a LGBTQ aktivista Alok Vaid-Menon. Zastává názor, proč by například sukně měly nosit pouze ženy? Pokud se muž cítí lépe v sukni, poté by neměl být nucen k názoru, že je to špatně. Žijeme ve svobodném světě a to by se mělo začít prolínat i do módy.  

Každý z nás má právo nosit přesně to, co vyjadřuje jeho osobnost. Ať už je to muž v šatech či žena ve smokingu. Jak je možné, že ženy již několik let nosí obleky a je to v pořádku, když je to původně pánský oděv? Protože se hranice posunují a je jen správné, aby se posunovaly ve všech směrech. Přijměme tedy fakt, že by budoucnost módy byla pouze unisexová móda. Každý by měl svobodnou volbu v tom co si oblékne a nebyl by společností a předsudky utlačován. Svět se mění a tak bychom tyto změny měli přijmout. Možná, že se mnoha lidem bude lépe a svobodněji žít. Oblečení přece nemá pohlaví.  

Čtěte dál