Budeme v nové době cestovat jinak?

V následujících měsících se změní minimálně to, že už nebudeme cestování brát jako samozřejmost. Co ještě bude jinak?

Foto: Shutterstock

Nikdo v tuhle chvíli neví, jak dlouho zůstanou hranice zavřené. Dokonce ani ve chvíli, kdy se česká vláda rozhodne je znovu otevřít, ještě nemáme vyhráno. Abychom mohli cestovat stejně jako dřív, bude totiž záležet, jak zareagují ostatní země – otevřou svoje hranice všem? Budou chtít přijímat turisty z Evropské unie?

Je tedy jasné, že nějakou dobu budeme cestovat především v rámci republiky. „Cestování je k životu důležité. Rozšiřuje člověku obzory a dává nové zkušenosti. Neměli bychom na něj zcela rezignovat, ale naopak začít objevovat zemi, která nás v minulých letech možná neprávem nechávala chladnými – Českou republiku. I tady je spousta krásných míst, kvůli nimž sem touží přijet lidé z druhého konce světa, ale i zcela neznámé kouty Česka mohou být zábavné i dobrodružné. Dejte proto Česku šanci,“ radí mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

S dobrým úmyslem

I poté, co se cestování opět uvolní, se dost možná změní i výběr destinací. „Věřím, že cestování nové doby s sebou přinese celkově zodpovědnější přístup, a to například i v tom, že lidé si budou chtít vybrat zájezd do země, jejíž ekonomiku současná situace poznamenala nejvíc. Krizové situace v lidech vzbuzují solidaritu i touhu podpořit ty, kterým se teď zrovna nedaří,“ předpovídá Andrea Řezníčková z Invie.

Ve volných chvílích karantény se můžete podívat na seriál Planet Earth z produkce BBC, který důkladně a velmi krásně popisuje přírodu celé planety, ukazuje, jak žijí zvířata. Není od věci znát tento kontext během cestování. A třeba i tímto způsobem zjistíte, že byste jednou chtěli vidět zemi, která vás doteď ani nenapadla, a zároveň budete vědět, jak se v ní chovat, abyste místní přírodu nenarušili.

Uhlíková stopa

Máme teď také spoustu času na přemýšlení. Kromě toho, kam budeme cestovat, se tedy možná změní i způsob, jakým budeme cestovat a také náš důvod, proč se vydat na cestu. Když teď vidíme, jak se spousta letů po celém světě omezila, a snížila tím uhlíkovou stopu, možná sena každý svůj let budeme dívat trochu více v kontextu.

K lepšímu pochopení pomůže například dokumentární film Led v ohni, v němž vám herec a ekologický aktivista Leondardo DiCaprio, který je zároveň producentem filmu, vysvětlí, že aby se svět vrátil do „zelených čísel“, museli bychom svoji uhlíkovou stopu nejen snížit, ale teď hned úplně vypnout. Ve filmu zjistíte, jak celý tento systém funguje, co se s tím dá dělat a samozřejmě si připomenete, že za oteplováním planety není jen pouhé létání. Možná se tak příště na svoji exotickou dovolenou začnete dívat v trochu jiném světle.

Instagram ničí planetu

Až budete příště na cestách lovit ten nejlepší snímek, abyste ho pověsili na sociální sítě, zveřejněte jen tu fotku, ne informace. Jsou totiž na světě místa, o nichž ještě před několika lety vědělo jen pár místních. Jenže pak vznikl Instagram. Z nedotčených míst se kvůli němu stávají turistické atrakce.

Umožňuje totiž přesně otagovat lokaci, kde byla fotka pořízena, a tak je velmi snadné místo najít. Cestování se tím zrychluje. Lokaci zadáte do navigace a zatímco dřív cesta za přírodním úkazem vydala na celý den, dnes jich stihnete pět za odpoledne. Nejen vy, celé davy turistů, jejichž nával přírodě neprospívá. Proto klidně foťte a postujte, ale netagujte lokaci. Jedině tak budeme zase občas sami – bez hluku, lidí a odpadků. A pokud se vám zdá, že přeháníme, pusťte si tohle:

Čtěte dál