Březnový Harper's Bazaar

Očima zástupkyně šéfredaktorky Veroniky Miškovské.

Foto: Greg Kadel

Milé čtenářky,

 
Nikdy neplač nad rozlitým mlékem, říkávala má mateřská přítelkyně Františka Plamínková. Vzpomínám: bude tomu za čtyři dny - 28. června právě osm let, co ji ode mne nacisté odtáhli do Kobylis a tam zastřelili. Bylo mi tehdy z toho přeukrutně hořce, a když bylo nejsmutněji, vzpomněla jsem si na tato její slova. Lidský život je sice něco víc než rozlité mléko, ale pod zorným úhlem věčnosti také jen vlastně taková malá událost. Všechno se nikdy nepovede - i poctivě myšlené může být mylné a svede tě z cesty.” To jsou slova z jednoho z posledních dopisů Milady Horákové, jež poslala své rodině z pankrácké věznice jen pár dní před popravou. 
 
Františka Plamínková, na kterou Horáková ve svém listě vzpomíná, byla celoživotní bojovnice za práva žen a politička, jež se nezalekla ani Hitlera, kterému poslala otevřený dopis o tom, aby nechal Československo na pokoji. Hlavně díky ní získaly české ženy přesně před sto lety, v roce 1919 volební právo. O celé dekády před Italkami, Francouzkami či Švýcarkami. Obě dvě statečné přítelkyně se však potkaly znovu v  březnovém Harper’s Bazaaru, který jsme se celý rozhodli věnovat výjimečným ženám. Vymysleli jsme si proto projekt Století žen oslovující právě 100. výročí volebního práva českých žen. Oslovili jsme deset českých umělkyň a požádali je o to, aby svým originálním způsobem ztvárnily jednu z hrdinek naší historie. 
 
Milada Horáková i Františka Plamínková patří mezi ně, stejně jako Olga Havlová, Ema Destinnová, Božena Němcová, Milena Jesenská, Toyen, Věra Čáslavská, Věra Chytilová i bájná Vlasta. Vzniklo deset unikátních motivů, které jsme přenesli na trička. Ty zakoupíte od 20.března v concept storu Bibloo a kavárně Nostress. Výtěžek z prodeje poputuje na konto projektu Made by Nadace Terezy Maxové dětem, který pomáhá ženám v nouzi. Svědomitost a energie, se kterou vybrané umělkyně k nelehkému úkolu přistoupily, nás dojala. Z celého srdce doufáme, že výsledek zaujme i vás.
 
Březnové číslo je ale výjimečné nejen tímto projektem. Titulku se švédskou superkráskou Caroline Winberg pro nás nafotil americký fotograf Greg Kadel, jedno z největších jmen na módní scéně. Vyjmenovávat seznam modelek a slavných osobností, které stály před jeho objektivem by bylo zbytečné. Byly to zkrátka všechny. Další editorial pro Harper's Bazaar nafotila nedaleko Los Angeles Radka Leitmeritz s talentovanou tanečnicí, modelkou, herečkou a influencerkou Larsen Thompson. Nechybí ani exkluzivní projekt od Carine Roitfeld, globel fashion director Harper’s Bazaaru, s těmi nejžádanějšími modelkami dneška. 
 
Začíná nová sezona, a tak samozřejmě nechybí přehled těch nejzásadnějších trendů z jarních přehlídek. Těšit se můžete i na návod, jak si užít spa na 100 procent, vyzrát na šedé vlasy a probudit po zimě unavenou pleť. Čeká vás zkrátka božské jaro!
 
A pokud by to snad na chvíli vypadalo, že se vám úplně nedaří, vzpomeňte si na Františku Plamínkovou i její radu a neplačte nad rozlitým mlékem.
 
Hodně síly a příjemné čtení vám přeje

Veronika

Foto: Greg Kadel

Čtěte dál