Blóm Flowers: Obklopujte se květinami jen tak pro radost

Leona Rothová má ráda přírodní a divoký styl květinových vazeb. Formální vzdělání získala na prestižní škole London Flower School. „Květin jsem si začala všímat až v dospělosti, když jsem začala cítit potřebu práce s rukama a chtěla jsem si vyčistit hlavu v lese a na louce,” říká.

Foto: archiv Blóm Flowers

Jak byste popsala svůj floristický styl?

Kombinuji květiny z obchodu s poklady z lesa či louky. Když pracuji s květinami, nedržím se žádných striktních pravidel a nechávám se unášet fantazií. Pozoruji tvar a barvy květin, které mám k dispozici. To jsou dva faktory, které nakonec udávají výslednou podobu mých aranžmá.

Řešíte u květin nějaké trendy?

Trendy ve floristice existují a největší roli hrají asi na svatbách. Nevěsty mají často přání na design, který našly na síti, a je dobré být na to jako florista připraven.

Jaké kombinace květin vás těší?

Miluju nevšední kombinace! Suché a živé, zdánlivě nesourodé barvy, překvapivá spojení lokálních a exotických květin.

Foto: archiv Blóm Flowers

Co všechno může být v květinové vazbě?

Z říše rostlin snad cokoli. Spíše bych odpověděla, co tam být nemůže: párky, salámy, bonbóny. I takové kytice jsou k dostání. 

Vázala jsem kytice z větví pokrytých lišejníkem, z různých druhů trav a z druhů, které u nás téměř nejsou k dostání. Ráda na cestách navštěvuji místní trhy s květinami a kupuji si kytky, se kterými jsem ještě nikdy nepracovala a přímo na místě je vážu a aranžuji a pak je rozdám kolemjdoucím. Je to vždycky kuriózní podívaná pro místní, naposledy jsem měla to štěstí v Mexiku.

Jak by lidé podle vás měli přistupovat ke květinám?

Myslím, že v Česku květiny jako dekorace či doplněk bytu nemají moc tradici. Když se podíváte na britský film, velmi často je tam květinové aranžmá hned v několika místnostech v domě! Naproti tomu u nás jsou květiny často jen pro výjimečné příležitosti, a ne jen tak pro radost. Takže vyzývám všechny ženy i muže: pořiďte si někdy květiny jen tak prostě proto, že jsou krásné!

Jaké květy máte vy teď doma ve váze?

Nebudete tomu věřit, ale tak jako v mnoha oborech, kovářova kobyla chodí bosa. Květiny mám většinou jenom ty, které někde nasbírám a doma testuji, jak dlouho vydrží ve váze.

Čtěte dál