Billie Eilish natočila vzkaz svým haterům. Už podruhé.

V novém singlu Therefore I Am populární zpěvačka zpívá o tom, proč ji vůbec nezajímá názor druhých.

Foto: Profimedia

„Nejsem žádná tvoje kámoška.“ a „Neber si moje jméno do huby,“ zpívá osmnáctiletá globální hvězda v klipu nového singlu Therefore I Am. Sebevědomě přitom kouká do kamery, poskakuje po liduprázdném obchodním centru, přelézá pulty a bere si ze stánků rychlého občerstvení, co jí zrovna přijde pod ruku - tu preclík, tu hranolky, tu colu - a labužnicky si to cpe do úst.

Klip natočený na mobilní telefon, první vlaštovka z nového alba posunutého kvůli pandemii, ukazuje nejméně dvě věci. Tou první je, že Billie Eilish se po hudební stránce vydala na veseleji znějící cestu, která má daleko k jejím posledním tklivým songům včetně úvodní písně k poslední bondovce. Tou druhou pak to, že jí její „fanoušci“ někdy pořádně pijí krev. 

Normální je nový standard

Billie Eilish byla vždy tak trochu zjevení. Mladinká holka, která se, jako každá odrůstající puberťačka, schovává do objemných mikin a vytahaných svetrů. Je to ale sotva pár týdnů, kdy Instagram rozčísla paparazzi její fotografie v upnutém topu, kraťasech a sandálech. Vypadala zhruba tak, jak vypadá za karantény polovina z nás. Pro některé uživatele sociálních sítí to bylo asi příliš, protože se strhla celá lavina komentářů, jak je možné, že mladý idol vypadá jako „mamina“. A to byla možná pomyslná poslední kapka.

„Nikdy jsem nechtěla, aby o mně všichni věděli všechno. To proto nosím to volné oblečení. Nikdo nemůže mít názor na to, co nevidí,“ řekla Billie Eilish v jednom rozhovoru v roce 2019. Nedávno na svých sítích i sdílela video propagující myšlenku hnutí „Normalize Normal Bodies“, tedy že „normální těla by měla být normální“. „Břicha jsou normální. Povislá prsa jsou normální, zvlášť po kojení,“ říká se ve videu tiktokerka Chizi Duru.

Moje tělo je moje tělo

Proti takzvanému „bodyshamingu“, tedy nepřiměřené a nevyžádané kritice toho, jak kdo vypadá, se Billie Eilish nevymezuje poprvé. Už v květnu natočila video Not My Responsibility, ve kterém se celá oděná do černého pomalu svléká a zároveň noří do černé tekutiny připomínající asfalt. „Provokují vás moje ramena? Hrudník? Co moje břicho? Moje boky? Tělo, se kterým jsem se narodila, není to, co jste si přáli?,“ říká v něm. 

Billie Eilish je další ze známých osobností, která se chytla do pasti sociálních sítí. Umělci chtějí být fanouškům co nejblíž, protože jedině tak se dají zaplnit stadiony a prodat alba. Čím více se jim přiblížíte, tím více se vás ale mohou dotknout. A taky to dělají. Nota bene v době, kdy se to na internetu hemží „dokonalými“ retušemi vyšperkovanými těly a kdy mají puberťáci při představě nahé ženy v hlavě spíše anonymní pornoherečku než skutečnou mladou dívku z masa a kostí. S takovými ideály se pak srovnává těžko. 

Mladá zpěvačka se zkouší bránit tím, co umí nejlépe - hudbou. Což jí sluší ke cti. Nutno ale podotknout, že se bohužel pouští do boje s větrnými mlýny. „Fakáče“ ale svým haterům ukazuje stylově: „Promiň a ty jsi jako kdo? Nechytla jsem tvoje jméno,“ zpívá na konci svého nového songu. 

Čtěte dál