Beauty-booster: Po stopách bílého čaje, nejstaršího elixíru mládí

Bílý čaj je jako vysněná kabelka Chanel - ikona mezi čaji, prověřená snad všemi generacemi. Že si nyní přidáváte čajové lístky na váš osobní beauty wishlist? Výborně. Vzácný přírodní antioxidant vám poodhalí tajemství zářivé pokožky a očisty těla.

Foto: Shutterstock

Pití čaje má v asijských zemích dlouholetou tradici. Jedná se o určitý druh rituálu, jež oslavuje chutě a vitalitu. Tento ve skutečnosti „zlatavý“ zázrak byl po dlouhá staletí výsadou bohatých čínských dynastií z oblastí čínské provincie Fujian. Dnes jej považujeme za nejstarší druh čaje na světě s charakteristickou nasládlou chutí. Čajové lístky se z pravidla sklízejí na jaře z prvních, ještě nerozvinutých lístků rostliny jménem Camellia Sinensis. Celé tajemství spočívá v šetrném ručním zpracování s důrazem na zachování přirozeného tvaru čajového listu. Pupeny pokryté stříbřitě bílými chloupky sušené výhradně slunečními paprsky, se ve výsledku postarají o tradiční jemné aroma a nadprůměrnou dávku přírodních antioxidantů.

Síla přírody pro dokonalou pleť

Cesta, jak docílit zdravého vzhledu, nebyla nikdy jednodušší. Kosmetické úpravy a široká paleta pleťových krémů, jež slibuje zázraky na počkání, se zdají být rychlým a efektivním řešením, anebo je pravda ukryta hlouběji? V zásadě platí jednoduché pravidlo: „Vše, co našemu tělu dopřejeme, se nám dříve či později vrátí, a to včetně úroků.”. Žádné velké tajemství. Nabízí se tedy otázka, proč nedát šanci právě bílému čaji? Zázračný nápoj je mimo jiné i účinnou zbraní proti každodennímu stresu. Obsahuje totiž aminokyselinu L-Theanin, která zvyšuje množství gamma-aminomáselných kyselin v mozku, čímž pozitivně působí na lidskou psychiku a napomáhá tak redukovat psychický stres.

Vyberte si váš oblíbený šálek a vše ostatní už přenechte vysoké koncentraci antioxidačních prvků, které se postarají o vnitřní rovnováhu a důkladnou obnovu pleti. Doporučujeme tradiční odrůdy, jako třeba Yin Zhen či Bai Mu Dan, které jsou odborníky hodnoceny jako nejkvalitnější. Při pravidelné konzumaci budou viditelné známky stárnutí pleti částečně pozastaveny. Že to celé zní jako jedna velká pohádka? Opak je pravdou. Jeden šálek bílého čaje je ekvivalentem dvanácti sklenic pomerančového džusu, obsahuje totiž třikrát více polyfenolů (antioxidanty, které bojují proti volným radikálům) v porovnání se zeleným čajem.

Foto: Shutterstock

Symbol vitality a zdraví

Bílý čaj v sobě ukrývá více, než byste čekali. Obsahuje tělu prospěšné látky (fluorid a draslík) a minerály (zinek, vápník, sodík a železo). Třeba takový fluorid. Věděli jste, že napomáhá eliminaci bakterií v ústní dutině a jeho antivirové antioxidanty primárně posilují přirozenou funkci imunitního systému? Je toho mnohem více. Jeden šálek bílého čaje denně snižuje riziko srdečních onemocnění, hladinu cholesterolu v krvi a současně je doporučován jako funkční doplněk stravy při dietách. Sladkou tečkou nakonec je fakt, že bílý čaj obsahuje vůbec nejmenší množství kofeinu v porovnání s ostatními čaji, zhruba necelých 14 mg.

Nezapomeňte, že i čaj má vlastní pravidla

Limity „neexistují“, snad jen vhodná doba. Podle výživových expertů je nejlepší zařadit šálek bílého čaje do běžné ranní rutiny, kdy jej naše tělo vstřebá nejlépe. Denní doporučená dávka se u dospělého člověka pohybuje kolem 15 až 20 mg, u dětí a mladistvých pak poloviční dávka.

Pozor ale, bílý čaj rozhodně není univerzálním lékem, je spíše tichým pomocníkem, který dokáže mnohé.

Ať už se jedná o redukci stresu či boj antioxidantů proti volným radikálům, jedno je jisté, když je naše tělo spokojené, pak jsme i my.

Čtěte dál