Americká ikona C. Z. Guest

Sloupkařka, divadelní herečka, módní ikona a socialite. Nahlédněte s námi do jejího světa plného luxusu a života na úrovni.

Foto: archiv webu Thetimes.co.uk

Psal se rok 1920, když se v americkém Bostonu, Massachusetts, narodila Lucy Cochrane. Pro svého otce, Alexandra Lynda Cochrana, investičního bankéře a člena elitního klubu "Boston Brahmins", to byla Lucy. Pro svého mladšího bratra, který nemohl vyslovit slovo "sister", to byla "Sissy", tato přezdívka inspirovala Lucy přejmenovat se na "C. Z."

Pro mnohé byla ikonou padesátých let z několika důvodů. Mimo to, že je až neuvěřitelně podobná americké herečce a monacké princezně Grace Kelly, její styl byl oceněn nejvyšším vyznamenáním v oblasti módy “International Best Dressed List Hall of Fame” v roce 1959.

V životě měla mnoho koníčků – byla zkušenou jezdkyní koní, expertka a sloupkařka v zahradnictví a zároveň se pohybovala uprostřed newyorské smetánky, především v průběhu a ke konci dvacátého století. Roku 1947 si vzala Winstona Fredericka Churchilla Guesta, druhého bratrance premiéra Spojeného království Winstona Churchilla. Těsně před sňatkem s proslulým šampiónem póla a dědicem modré krve se C. Z. snažila prosadit v Hollywoodu. Pár si užil malou ceremonii v Havaně na Kubě, v domě Ernesta Hemingwaye, který byl ženichovi za svědka.

Foto: archiv Harper's Bazaar US

Rodina bydlela ve velmi bohaté vesnici Old Westbury (Long Island, New York), kde měla statek s domem, který tvořilo dvacet osm pokojů. Právě tady se C. Z. proslavila svým pohostinstvím a vědělo se o ní, že je úžasná hostitelka. Mezi pravidelné hosty patřili například Oscar de la Renta, Joan Rivers, Vévoda a Vévodkyně z Windsoru nebo Diana Vreeland. Zároveň byla vyfocena a namalována umělci jako například Salvatorem Dalím, Diegem Riverou, Kennethem Paulem Blockem a Andy Warholem. Obraz od Dalího byl jedním z mnoha uměleckých děl, které tvořily jedinečnou estetiku domu.

Její vkus a smysl pro módu byl oceňován díky jednoduchosti a eleganci. O svém stylu řekla: „Líbí se mi klasický styl. Jednoduchost. Není toho zas tolik, co můžete nosit." Kvůli své oblibě elegantní módy si zamilovala značky Mainbocher a Givenchy. K psaní o zahradnictví se dostala po roce 1976, kdy měla ošklivou nehodu na koni. O dva roky později začala sloupek pro New York Post, v té době časopis, který nebyl úplně vhodný pro ženu se statusem, jako měla C. Z. V době největší slávy byl sloupek otiskovaný ve třistapadesáti novinách, získal své vlastní webové stránky a začala výroba značkových doplňků pro stylové zahradníky a zahradnice. Krom sloupků vydala tři knížky a její lásku k zahradnictví jste mohli nejlépe vidět u ní doma, kde měla vždy v každém pokoji krásné květinové aranžmá. Když zemřela Jackie Kennedy Onassis v roce 1994, C. Z. jí osobně uvázala kytici z pivoněk, ty měla Jackie nejraději, kterou přivezla do bytu na Páté Avenue v New Yorku a dala jí je k rakvi.

Foto: archiv Harper's Bazaar US

I ve svém stáří si C. Z. držela status ikony. Poté, co u ní lékaři diagnostikovali rakovinu a v důsledku chemoterapie ztratila všechny vlasy, se C. Z. zaměřila na nošení krásných elegantních šátků. Poté, co jí vlasy zase narostly, nosila je přesně tak, jak byly – krátké a blond. V roce 1982 se dostala na obálku časopisu Time, což byl veliký úspěch pro ženu v tomto období. Vyfocena byla fotografem Horst P. Horstem v plné jezdecké výstroji před svým domem, který byl obklopen tenisovým kurtem, bazénem, výběhy a stájemi, ve kterých bylo místo pro ustájení sedmnácti koní.

C. Z. Guest zemřela v roce 2003 v důsledku problémů s dýcháním. Po její smrti o ní řekla americká módní návrhářka Diane von Furstenberg: „Co ji dělalo výjimečnou, byla její velkorysost, laskavost a jednoduchost. Nic na ní nebylo falešné. Byla to skutečná třída, skutečná žena, skutečná matka, skutečná přítelkyně, skutečná krása. Bude existovat pouze jedna C. Z. Guest ... skutečná elegantní americká krása."

Podívejte se s námi na deset ikonických fotek ze života C.Z. Guest.

Čtěte dál