Součástí pařížských oslav 110. narozenin L’Oréal Professionnel byla velká vlasová show, na které nemohla chybět ambasadorka značky Alexa Chung – britská modelka, módní návrhářka, spisovatelka a módní ikona v jedné osobě. Sešli jsme se s ní v apartmá hotelu Park Hyatt Paris - Vendôme a zeptali se jí nejen na to, co má společného britský styl s francouzskou elegancí, ale samozřejmě i na triky, které používá na své božské vlasy.

Co uděláte, když se vzbudíte a vaše vlasy vypadají hrozně?

Prostě si je umyju. Mám spočítané, že to zabere sedm minut. Vlasy nefoukám, nechávám je volně uschnout. Čerstvý vzduch si s nimi poradí.

Jak probíhají vaše přípravy na večírek nebo důležitou akci?

Umyju si vlasy, fénem a správnými přípravky jim dodám objem. Při líčení se soustředím hlavně na sjednocenou pleť. Základem je dobrý hydratační krém, neobejdu se bez korektoru a tvářenky. Červená rtěnka a řasenka se postará o zbytek. Nejdéle mi trvá vybrat oblečení, proto si ho často chystám den předem. Nejhorší je koupit na poslední chvíli nový kousek nebo boty a doma zjistit, že se vám nehodí ke zbytku outfitu.

Foto: archiv L'Oréal Professionnel

Jak si vlasy upravujete vy?

Můj kadeřník pracoval s technikou tón v tónu s barvami Inoa. Je skvělá, když chcete vykouzlit přirozený vzhled.

Existuje nějaký účes, který byste chtěla nosit, ale nesluší vám?

Líbí se mi pixie, ale mám na něj moc velké uši. Také bych ráda nosila blond, ale myslím, že by to nebylo ono.

Zkoušela jste to někdy?

Nezkoušela. Nejsem moc typ na divoké experimenty. Mým nejodvážnějším účesem bylo asi ombré. Ze začátku jsem byla nadšená, ale brzy jsem se vrátila ke své tmavé barvě. V hnědé se cítím líp. Preferuji přirozenost, takže jsem v pohodě s tím, co mi příroda dala. Ale doufám, že až budu mít dítě, bude mít blonďaté vlásky.

Foto: archiv L'Oréal Professionnel

Býváte ke svému vzhledu kritická?

Někdy ano. Občas přemýšlím, proč musí být můj obličej plný tak ostrých rysů. Zrovna včera jsem se rozčilovala, jak to, že mám tolik pih. Den předtím mě štvalo, že jsem v tváři červená. Jenže jsem pila červené víno, bylo to z něj. Někdy stačí soustředit se na svoje návyky a řada problémů zmizí. Určitě nepatřím k lidem, kteří jsou vlastními nedokonalostmi posedlí. Zrovna nedávno se jeden plastický chirurg divil, že ještě nemám nic předělané, a popisoval, jak lidé přestávají vnímat sami sebe jako celek. Nelíbí se jim jejich nos, protože nemá dokonalý tvar, ale už nevidí, že právě takový nos jim sluší nejvíc, že zajišťuje harmonii v jejich tváři. Ale byla by to přece nuda, kdybychom všichni vypadali dokonale, a tedy stejně.

Jakou nejlepší radu jste v tomto ohledu kdy dostala?

V přijímání jakýchkoli rad jsem špatná. Mnohem víc se řídím instinktem než tím, co mi kdo řekne. Nesnáším, když musím někoho prosit o laskavost. Během let jsem se naučila, že nejdůležitější je brát ohled na své proporce. Jako teenager jsem milovala Geri Halliwell a nedokázala jsem pochopit, proč mi její styl a oblečení vůbec nesedí. Nejlepší je tedy začít tím, že poznáte sami sebe.

Zřejmě jsem ta nejfrancouzštěji vypadající Londýňanka, která existuje.

Jste Britka, a přesto jste tváří francouzské značky L’Oréal Professionnel, která vyznává typicky francouzský styl. Jak to?

Vtipné, že? Napadlo mě to, už když jsem spolupracovala s dalšími francouzskými značkami – Longchamp nebo Lacoste. Zřejmě jsem ta nejfrancouzštěji vypadající Londýňanka, která existuje. Mám ale francouzský styl ráda, je mi blízký jejich přístup ke kvalitě, k nadčasovosti, byť já se k ní snažím přistupovat svým vlastním originálním způsobem. Miluji jejich hudbu, francouzské oční linky ve stylu 60. let, mým vzorem jsou ženy jako Catherine Deneuve. Myslím, že jsem vždycky chtěla být Francouzka. Blonďatá Francouzka.

Existuje podle vás něco jako typicky britský styl?

Myslím, že přesně ten způsob, jakým kombinuji nadčasové kousky, je velmi britský. Ty praktické detaily, které narušují francouzskou eleganci. Například je mi neustále zima, takže musím mít pořád ponožky, podívejte (ukazuje nohu a z Gucci mokasín na masivní platformě skutečně vykukují vysoké bavlněné ponožky). Ráda nosím pláštěnku přes koktejlky a podobně.

V roce 2014 jste vydala knihu It o všem, co je vám inspirací v módě i v životě. Kdo vás inspiruje dnes?

Některá jména zůstávají, třeba Mick Jagger, Jane Birkin nebo Addamsova rodina. Dnes bych k nim ještě přidala ženy se smyslem pro humor, jakou je scenáristka Nora Ephron nebo Heather Havrilesky, která píše pro The Cut.

Jste módní návrhářka, modelka, televizní moderátorka, novinářka, spisovatelka. Kterou z těch profesí máte nejraději?

Mluvení je pro mě nejjednodušší, takže tu v televizi. Navrhovat oblečení jsem si vždycky chtěla vyzkoušet, móda je má největší vášeň. Miluji slova a ráda si s nimi hraju, ráda čtu, ale psaní je pro mě z toho všeho nejtěžší a vždycky mi dlouho trvá.

Je ještě něco, co byste si ráda vyzkoušela?

Pravděpodobně ano. Je mi 35 a už jsem toho zkusila vážně dost, takže takhle asi budu pokračovat i v budoucnu.

Foto: archiv Zdenka Tomis

Redaktorka Zdenka Tomis se s Alexou Chung potkala v Paříži při příležitosti oslav 110. výročí značky L’Oréal Professionnel.