Aktivistka a módní ikona Bianca Jagger

Pochází z Nikaragui, byla jedinou manželkou Micka Jaggera a nyní je vyslankyně dobré vůle Rady Evropy. Kromě toho jí nechybí šarm, elegance a jedinečný vkus. Seznamte se s Biancou Jagger.

Foto: archiv Harper's Bazaar US

Múza, it-girl, ikona. To je pouze pár slov, kterými lze popsat Biancu Jagger. Ano, proslavila se také jako manželka hlavního zpěváka kapely Rolling Stones, Jagger však měla zajímavý životní příběh již předtím. Narodila se v Nikaragui, ale jeden jediný stát ji byl malý. Díky stipendiu dostala šanci studovat politické vědy na Pařížském institutu politických věd, k čemuž jí inspiroval například nenásilný úspěch Gándhího a východní filozofie. Přesunula se tak do Paříže, kde však její cestování nekončilo a velmi často navštěvovala zejména Indii. 

Žena mnoha tváří

Jagger je mimo jiné známá tím, že si nenechala ujít žádnou společenskou akci nebo večírek. Primárně byla úzce spojená se slavným newyorským klubem Studio 54, také byla velmi dobrou přítelkyní Andyho Warhola.

Mnohem zajímavější než večírky je však její charitativní práce a boj za lidská práva, kterému se věnuje prostřednictvím své vlastní nadace Bianca Jagger Human Rights Foundation. V roce 1972 se vrátila do Nikaragui hledat své rodiče po zemětřesení, které zničilo hlavní město Managua a zabilo 10 000 lidí a další desítky tisíc lidí zůstaly bez domova. O sedm let později navštívila Nikaraguu znovu, tentokrát již s delegací Mezinárodního červeného kříže, kdy na vlastní oči viděla brutalitu a útlak Somozova režimu.

Od té doby se rozhodla zasvětit svůj život spravedlnosti a boji za lidská práva. Řešila konflikty a problémy například v Brazílii, Afghánistánu nebo Bosně a Hercegovině. Byla předsedkyní rady pro budoucnost světa, globální velvyslankyní IUCN pro Bonn Challenge nebo vystoupila na světové konferenci Asociace pro studium ropného a plynového průmyslu (ASPO). 

Její příběh je neobyčejný a projekty, na kterých pracovala, často nepopsatelné. Za svou odvahu a tvrdou práci dostala například Cenu Amerického svazu pro občanské svobody nebo Světovou cenu žen od Michaila Gorbačova. Přes své úspěchy je však Bianca Jagger ale stále více známá díky svému manželovi, se kterým se kvůli nevěře v roce 1978 rozvedla. Jako zajímavá osobnost, která v nás může vzbuzovat nostalgii po Lady Dianě, je dnes Jagger považována za ženu osobitého stylu a šarmu. Bílé obleky, kalhoty s vysokým pasem a kožešiny přehozené přes jedno rameno, to jsou příklady jejího unikátního stylu. 

Podívejte se s námi na záběry z jejího zajímavého života, ikonické looky a ještě ikoničtější večírky, kterých byla součástí. 

Čtěte dál