9 ingrediencí, které změní vaši skincare rutinu

Retinol, peptid nebo niacinamid. Zní vám to jako prvky z chemické tabulky? Nejste daleko od pravdy, ale o návrat do školních lavic opravdu nejde. Vybrali jsme pro vás 9 ingrediencí, které jsou oblíbené v kosmetickém průmyslu a vy byste je měli znát.

Foto: Shutterstock

Na beauty trhu je velká konkurence, a tak se firmy snaží zaujmout své potencionální zákazníky různě. Většinou především umístěním aktivní složky produktů velkým písmem na obal, protože právě kvalitní ingredience jsou to, co dnes prodává. Jenže složek, které v kosmetice mohou být obsažené, je opravdu velké množství a není jednoduché se v nich vyznat. Proto jsme pro vás připravili seznam 9 ingrediencí, které jste nejspíše zaznamenali na etiketách vašich skincare produktů a možná jste si nebyli úplně jistí, k čemu jsou přesně dobré.

Velké množství značek sází na jednoduchost a také cenovou dostupnost kvalitních produktů s velkým procentem obsažených aktivních látek. Tyto brandy jsou většinou velmi transparentní, co se týče informování zákazníka o složení produktu. Dané sérum, krém nebo třeba čistící gel se totiž vždy jmenuje podle hlavní aktivní složky v produktu. Jedná se například o značky The Ordinary, The Inkey List, Revolution Skincare a mnoho dalších. Nezapomeňte se tak kouknout do galerie na konci článku, kde najdete náš výběr produktů se složkami, které v tomto seznamu zmiňujeme.  

Vždy ale musíte myslet na to, že ne každý produkt je vhodný pro váš typ pleti. Ideální je váš výběr konzultovat s odborníkem, který vám s vhodným složením vaší beauty rutiny pomůže. U vysoce koncentrovaných aktivních látek je totiž riziko, že si jeden produkt nesedne s druhým a následkem by mohlo být podráždění pleti. Přes den také nezapomínejte na krém s SPF faktorem, který ji chrání proti škodlivému slunečnímu záření.

Vitamín C

Neboli kyselina L-Askorbová je nejdůležitějším derivátem vitamínu C užívaným v kosmetickém průmyslu. Protože se jedná o nestabilní látku, až díky novým technologiím bylo možné využít aktivní formu vitamínu C v kosmetických produktech. Výhodou je, že do vaší pokožky pronikne velmi rychle a vytvoří ochrannou bariéru odolávající toxinům, volným radikálům a slunečnímu záření. Ideální je také pro vyrovnání tónu pleti a při zvýšené pigmentaci (například skvrny po akné). Vaše pleť bude díky této ingredienci krásně projasněná, hydratovaná a vyhlazená.

Niacinamid

Niacinamid je součástí vitamínů skupiny B a je rozpustitelný ve vodě. Zajímavostí je, že je velmi důležitou složkou léků proti akné podávaných orálně, ale zároveň je obsažen v kosmetických produktech, a to většinou v 4–5% koncentraci. V sérech od The Inkey List nebo The Ordinary je jeho podíl dokonce 10%, což je v porovnání cena/kvalita zázrak. Niacinamid vám velmi účinně pomůže v boji proti akné, zarudnutí nebo zvětšeným pórům. Zároveň ale stimuluje tvorbu kolagenu, snižuje tvorbu mazu, hydratuje pleť a zmírňuje projevy stárnutí. Tuhle aktivní složku se rozhodně vyplatí zařadit do vaší beauty rutiny!

Zinek

Tento minerální prvek je velmi důležitý pro správnou funkci vašeho imunitního systému, hojení ran nebo regeneraci buněk. Určitě jste se setkali s doplňky stravy, které vám zaručují krásné vlasy, nehty a pleť. Tak právě v nich hraje hlavní roli zinek. Můžete ho čerpat jak z potravin s vysokým obsahem bílkovin, tak právě formou nejrůznějších doplňků. Zinek udržuje lidské hormony v rovnováze, a proto je při vnitřním užití (mimo jiné) účinným bojovníkem proti akné. Ale i při vnějším užití pro vás tento minerál může být záchranou, pokud máte mastnou a problematickou pleť. Aktivně totiž pomáhá s jejím hojením a redukuje produkci kožního mazu. V sérech je často obsažený se zmíněným niacinamidem, což tvoří ideální kombo pro smíšenou až mastnou pleť se sklony k akné. 

Retinoidy

Jsou látky odvozené od vitamínu A. Původně byly vyvinuty pro boj s akné, ale dnes jsou ve velké míře využívány ke zpomalení stárnutí pleti. Jejich super schopností je urychlení buněčného cyklu, což má za následek zpevnění pleti, vyhlazení vrásek, rozjasnění pokožky nebo viditelné zlepšení akné. Obecně se derivátům vitamínu A říká retinoidy, ale pod tímto pojmem se skrývá několik dalších látek. Nejsilnější je kyselina retinová, která je pouze na lékařský předpis, ale zase má nejrychlejší účinky, protože se jedná o nejsilnější derivát. Bez předpisu si už zakoupíte přípravky s retinalem, které ovšem mohou vyvolat podráždění, protože se jedná pořád o velmi silný retinoid. Nejdostupnější a možná nejčastěji obsažený je retinol. Pokud máte velmi citlivou pleť, bude vás zajímat čtvrtý derivát – retinyl estery. Ty jsou sice velmi šetrné, ale zároveň zde není tak markantní efekt. Při výběru vhodného derivátu tedy vždy myslete na typ vaší pleti a výběr nejlépe konzultujte s odborníkem.

Peptidy

Peptidy jsou novou oblíbenou anti-agingovou ingrediencí, která zpomaluje proces stárnutí. Možná se zdá, že stárnutí zmiňujeme u každého bodu našeho seznamu, ale ruku na srdce – nechceme každá do určité míry bojovat proti vráskám a krabatícímu se čelu? Peptidy jsou v této bitvě na naší straně. Jedná se o krátké řetězce aminokyselin, které jsou schopné obnovovat produkci kolagenu. Vaše pokožka bude vypadat mladší a vypnutá.

Kyselina hyaluronová

Kyseliny obsažené v kosmetice jsou malý zázrak. Šetrně pomáhají s obnovou buněk, které naše pleť hromadí na povrchu a urychlují proces výměny. Určitě znáte například kyselinu glykolovou nebo salicylovou, které zmiňujeme v našem článku o 7 nejznámějších kyselinách využívaných v kosmetických produktech. Kyselina hyaluronová dokáže v pleti zadržet velké množství vody a udržet její vlhkost. Pleť vám změkčí a vyhladí, ale zároveň má skvělé antioxidační a protizánětlivé účinky. Doporučujeme ji aplikovat formou pleťového séra, které budete pravidelně zařazovat do vaší rutiny.

Jíl

Jedná se o velmi jemný prášek minerálního původu, který byl v kosmetice a lidovém léčitelství využíván již před tisíci lety. Nemusíte se tedy bát, jedná se o ingredienci opravdu prověřenou časem. Jíl má vysoké absorpční a antibakteriální účinky, zároveň je bohatý na minerály a má exfoliační schopnost. Proto je vhodný do čistících produktů, které díky němu dokážou absorbovat olej z vaší pokožky, hloubkově vyčistit póry a zároveň lehce vyhladit pleť a zbavit ji odumřelých buněk. Existuje mnoho druhů jílu a každý má jiné využití, proto je třeba si produkt důkladně prostudovat, zda je pro váš typ pokožky vhodný. Setkat se můžete například se zeleným jílem, bílým jílem, růžovým jílem a mnoho dalšími.

Kurkuma

Ano, pořád zůstáváme u skincare, ale je pravda, že tato složka více asociuje s indickou kuchyní.  Na sociálních sítích se minulý rok stala velmi oblíbenou ve spojitosti s péčí o pleť díky virálnímu receptu na pleťovou masku. Ta se skládala právě z kurkumy a medu a obletěla celý svět. Načež velké kosmetické značky reagovaly vytvořením vlastních produktů s touto aktivní složkou. Proč je ale kurkuma dobrá jak do kuchyně, tak pro vaši pokožku? Především působí jako antioxidant, pomáhá s hojením pleti, brání rozvoji další infekce a chrání pleť před vnějšími škodlivými vlivy. Ideální tak bude pro mastnou či problematickou pleť a v boji proti akné.

Zelený čaj

Při první zmínce si asi každý z nás představíme zelený čaj v konvičce, ne jako složku naší pleťové masky. Ale určitě by nebylo od věci udělat si čistící „green tea day“ a vašemu tělu udělat kůru z venku i zevnitř. Zelený čaj je totiž přírodní antioxidant a co se týče péče o pleť, zmírňuje její zarudnutí, zklidňuje ji, působí proti zánětům a chrání pleť před volnými radikály. Proto jsou kosmetické produkty s extraktem zeleného čaje velmi oblíbené a určitě jim propadnete i vy.

Čtěte dál