Stačí několik malých změn a hned se budete cítit i vypadat lépe.
Foto: Shutterstock
Jess Schuring, v Londýně působící fitness trenérka a zakladatelka studia Heartcore, nám potvrdila, že zlepšením držení těla docílíte nejen estetičtějšího postoje, ale dokonce tím ovlivníte i celkové zdraví.
„Správný postoj má vliv na trávení, dýchání a pohybového ústrojí,“ vysvětluje Schuring. „A nejen to. Sama na sobě pozoruji, že držení těla má značný dopad i na naši duchovní stránku, na vnitřní harmonii a pocit stability, na vnímání světa i na sebevědomí,“ dodává Schuring.
Nesprávný postoj si neosvojíme za jeden den, je to dlouhodobý proces. O to náročnější je uvědomit si jeho dopady na zdravotní stav. „Všechny naše zvyky a rituály, nedostatečná fyzička, málo pohybu anebo pouhá nevšímavost mají vlivna to, jak posuzujeme svůj tělesný stav,“ doplňuje Schuring.
Nicméně existují snadné triky, které můžete zařadit do každodenního života, a brzy díky nim pocítíte změny jak po fyzické, tak psychické stránce.
„Pokud trávíte celé dny u počítače, naučte se využívat stojan na laptop nebo externí monitor. Nebudete tolik sklánět hlavu a vyhnete se dlouhodobému ohýbání krční páteře.“
Sezením na okraji židle aktivujete svaly trupu a budete držet tělo více vzpřímeně. Rozhodně se vyhněte zaboření se do hlubin křesla nebo jakémukoliv ohýbání zad.
„Svaly trupu jsou anatomicky uzpůsobeny tak, aby byly oporou páteři a drželi nás ve vzpřímené pozici, umožňovaly nám ohýbat se, protahovat, uklánět se do stran a otáčet se. Proto je extrémně důležité udržovat je v co nejlepší možné kondici. Zkuste mezi své pravidelné cviky zařadit prkno, to je na posílení trupu nejlepší.
Foto: Shutterstock
„Styl chůze výrazně ovlivňuje držení těla. Vedle genetických predispozic jsou na vině špatného typu chůze také nevhodné boty, především pak ty s vysokými podpatky. Snažte se tak často, jak jen to jde, chodit bosa. Chůze bez bot je pro tělo nejzdravější.“
„Neustálé zapojování určité skupiny svalů má za následek fyzickou nerovnováhu a následně ovlivní i postoj. Pomůže, když budete používat svoji nedominantní ruku k jednodušším úkonům. Může se jednat o otvírání dveří a zvedání věcí ze země nebo o nošení tašky v druhé ruce, než jste zvyklá.“
„Protahování krčních svalů v průběhu dne přitáhne vaši pozornost k tomu, jak sedíte, a donutí vás narovnat se. Poproste svého fitness trenéra, aby vám ukázal nejlepší cviky a techniky, jak se v práci nebo doma protahovat.“
„Kvůli hektickému a sedavému stylu života jsme si odvykli vnímat dech. Samozřejmě, že na tento úkon nezapomínáme, ale zapomínáme dýchat zhluboka. Naše svaly v okolí plic za poslední roky zeslábly a i kapacita plic se snížila. Hluboké nádechy a výdechy také pomohou eliminovat pocit stresu.“
„Abyste ulevila krku a páteři, zkuste rolování dolů k zemi. Je to klasický cvik pilates metody, který okamžitě uleví od pnutí v této oblasti. Postavte se s chodidly vzdálenými přibližně na šířku boků, mírně pokrčte kolena, podsaďte pánev. Uvolněte krk a začněte rolovat od hlavy, nejdříve přitáhněte bradu k hrudníku, pak pomalu ohýbejte páteř, ruce nechte volně. Srolujte tělo tak hluboko, jak jen můžete, v této pozici vytrvejte zhruba na dobu jednoho hlubokého nádechu, poté rolujte zpět do vzpřímené polohy. Kolena nechte stále pokrčená.“