Ruce pryč od kokosového oleje…
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Vzhledem k velkému boomu přírodní kosmetiky a potažmo oblíbenosti kokosového oleje je tento bod až kontroverzní. Netvrdíme, že byste ho měla ze své domácnosti vypudit kompletně. Směle používejte kokosový olej jako vlasovou masku nebo namísto tělového krému, o vaření nemluvě! Kde ale nadělá neplechu, je váš obličej. Pokud pro vás není akné cizí slovo a vaše kůže není vyprahlá jako Sahara za pravého poledne, raději se od této suroviny držte dál.
„Udělat kyselý obličej“ nepatří mezi pozitivní popisy reakcí. Stejně tak reakce vaší pokožky nebude ani trošku pozitivní, když na ni nanesete šťávu z citronu nebo limetky. Docílíte tak maximálně podráždění, a když vystavíte kůži přímému slunečnímu záření, může dojít ke spálení, které vyústí v puchýřky nebo hyperpigmentaci.
Další tři suroviny, které byste měla raději nechat ve spíži a nepřenášet je do své koupelny. V případě, že není vaše kůže citlivá, je možné je využít jako tělový peeling, ale na obličej vhodné rozhodně nejsou. Jejich zrníčka jsou až příliš ostrá a pokožka po použití zůstane obnažená a zarudlá. Zvolte raději jemnější formu exfoliace – při čištění cleanserem velmi lehce masírujte obličej krouživými pohyby hebkou, pro tyto účely určenou žínkou.
Nemáme nic proti babským radám, některé opravdu skvěle fungují. Ale nemůžeme si pomoci - v případě syrových vajíček nám na mysli vytane jiná věc než mladistvá pokožka… salmonela. Opravdu existují méně riskantní způsoby jak docílit hydratace!
Foto: Shutterstock
Zubní pasta pupínky sice vysuší, ale také zanechá místo, na které ji nanesete, zarudlé a podrážděné. Jako důkaz poslouží fakt, že lidé, kteří mívají při čištění zubů pastu okolo celé pusy, trpí na malé červené a svědivé pupínky právě v okolí úst. Zubní pasta a kůže nejsou zkrátka a dobře nejlepšími kamarádkami.
Zastánci namítnou: mastičky pro kojence složené z těch nejšetrnějších ingrediencí nesmí iritovat ani tu nejjemnější pokožku a obsahují protizánětlivý oxid-zinečnatý. O tom žádná, souhlasíme, ale bavíme se zde o dvou věru odlišných tělesných partiích... A i přesto, že některé ze složek (například parafín nebo syntetický včelí vosk) uleví od této specifické vyrážky, na obličeji je mít prostě nechcete.
Zoufalé situace si žádají zoufalé činy, a když se „savých papírků“ na pleť nedostává, papírové ručníky na toaletách restaurací odvedou také dobrou práci. Ale co se týká antiperspirantů, těm opravdu ponechme jejich původní účel, který je: zabránění pocení. Produkci mazu nepotlačí a do blízkosti obličeje opravdu nepatří.
Když funguje na vlasech, proč by nezafixoval také make-up? Nakonec to může být skvělá úspora času i peněz ve jménu produktů 2v1! Ono je ale někdy opravdu lepší zůstat u varianty 1v1. Obličej naopak chraňte, když na vlasy stříkáte lak, jinak si koledujete o extrémní vysušení a podráždění kůže. Klasický pudr nebo na fixaci make-upu určený sprej odvedou lepší práci.