8 beauty vychytávek, kterým byste se měla vyhnout

Ruce pryč od kokosového oleje…

Foto: Shutterstock

Došla vám pleťová maska, krém na akné nebo zmatňující pudr a všechny drogérie v okruhu pěti kilometrů mají už dávno zavřeno? Uchýlit se k zaručeně funkčním kosmetickým triků může znít jako dobrý nápad, ale… Předtím, než začnete googlovat jak si namíchat nejlepší DIY masku, přečtěte si, kterým z těchto vychytávek se raději obloukem vyhnout, abyste neskončila s podrážděnou pokožkou.

Foto: Shutterstock

1 Kokosový olej jako alternativa pleťového krému

Vzhledem k velkému boomu přírodní kosmetiky a potažmo oblíbenosti kokosového oleje je tento bod až kontroverzní. Netvrdíme, že byste ho měla ze své domácnosti vypudit kompletně. Směle používejte kokosový olej jako vlasovou masku nebo namísto tělového krému, o vaření nemluvě! Kde ale nadělá neplechu, je váš obličej. Pokud pro vás není akné cizí slovo a vaše kůže není vyprahlá jako Sahara za pravého poledne, raději se od této suroviny držte dál.

2 Šťáva z citronu na odstranění odumřelých buněk

„Udělat kyselý obličej“ nepatří mezi pozitivní popisy reakcí. Stejně tak reakce vaší pokožky nebude ani trošku pozitivní, když na ni nanesete šťávu z citronu nebo limetky. Docílíte tak maximálně podráždění, a když vystavíte kůži přímému slunečnímu záření, může dojít ke spálení, které vyústí v puchýřky nebo hyperpigmentaci.

3 Peeling z cukru, soli nebo jedlé sody

Další tři suroviny, které byste měla raději nechat ve spíži a nepřenášet je do své koupelny. V případě, že není vaše kůže citlivá, je možné je využít jako tělový peeling, ale na obličej vhodné rozhodně nejsou. Jejich zrníčka jsou až příliš ostrá a pokožka po použití zůstane obnažená a zarudlá. Zvolte raději jemnější formu exfoliace – při čištění cleanserem velmi lehce masírujte obličej krouživými pohyby hebkou, pro tyto účely určenou žínkou.

4 Syrové vaječné bílky jako pleťová maska

Nemáme nic proti babským radám, některé opravdu skvěle fungují. Ale nemůžeme si pomoci - v případě syrových vajíček nám na mysli vytane jiná věc než mladistvá pokožka… salmonela. Opravdu existují méně riskantní způsoby jak docílit hydratace!

Foto: Shutterstock

5 Léčba akné zubní pastou

Zubní pasta pupínky sice vysuší, ale také zanechá místo, na které ji nanesete, zarudlé a podrážděné. Jako důkaz poslouží fakt, že lidé, kteří mívají při čištění zubů pastu okolo celé pusy, trpí na malé červené a svědivé pupínky právě v okolí úst. Zubní pasta a kůže nejsou zkrátka a dobře nejlepšími kamarádkami.

6 Dětský krém na opruzeniny místo mastičky na akné

Zastánci namítnou: mastičky pro kojence složené z těch nejšetrnějších ingrediencí nesmí iritovat ani tu nejjemnější pokožku a obsahují protizánětlivý oxid-zinečnatý. O tom žádná, souhlasíme, ale bavíme se zde o dvou věru odlišných tělesných partiích... A i přesto, že některé ze složek (například parafín nebo syntetický včelí vosk) uleví od této specifické vyrážky, na obličeji je mít prostě nechcete.

7 Antiperspirant na zmatnění lesklého obličeje

Zoufalé situace si žádají zoufalé činy, a když se „savých papírků“ na pleť nedostává, papírové ručníky na toaletách restaurací odvedou také dobrou práci. Ale co se týká antiperspirantů, těm opravdu ponechme jejich původní účel, který je: zabránění pocení. Produkci mazu nepotlačí a do blízkosti obličeje opravdu nepatří.

8 Fixace make-upu lakem na vlasy

Když funguje na vlasech, proč by nezafixoval také make-up? Nakonec to může být skvělá úspora času i peněz ve jménu produktů 2v1! Ono je ale někdy opravdu lepší zůstat u varianty 1v1. Obličej naopak chraňte, když na vlasy stříkáte lak, jinak si koledujete o extrémní vysušení a podráždění kůže. Klasický pudr nebo na fixaci make-upu určený sprej odvedou lepší práci.

Čtěte dál