7 zlozvyků, které vás dělají starší, než ve skutečnosti jste

Někdy za to může genetika, jindy důkladnost, s jakou pečujeme o pleť. Většinou ale za to, že vypadáme starší, mohou jen drobné a úplně zbytečné zlozvyky. Po přečtení tohoto článku tedy možná omládnete o pět let.

Foto: Shutterstock

1) Vybíráte si matný make-up

Tvář zasypaná pudrem už se naštěstí pár let nenosí, a tak není žádný důvod, proč byste se měli vzdát přirozené svěžesti své tváře. Matná tvář totiž automaticky působí starším dojmem. Nevěříte? Srovnejte si třeba první a poslední sérii Přátel – pudr je jedním z důvodů, proč herečky na začátku vypadají starší než o deset let později. Podobně je to i s matnou rtěnkou, buďte proto s jejím používáním opatrní. 

2) Používáte třpytivé oční stíny

V okolí očí se drobné vrásky začínají tvořit jako první. Pokud už tam nějaké máte, vyhněte se metalickým očním stínům. Ty totiž zbytečně přitahují pozornost a viditelnost vrásek ještě podpoří. Raději se vyhněte i tvářenkám se třpytkami a místo pudrového třpytivého rozjasňovače použijte radši ten krémový, nebo tuhý v tyčince.

3) Nestaráte se o zuby

Čisté, lesklé, bílé zuby jsou symbolem mládí – jednoduše proto, že zuby s věkem přirozeně žloutnou. Pokud je tedy máte žluté, navíc pokryté plakem a rámované nateklými dásněmi, protože si nečistíte mezizubní prostory, bohužel si dobrovolně přidáváte o pár let víc, než vám skutečně je.

4) Barvíte si vlasy příliš často

Suché vlasy, kterým chybí lesk a pružnost, přidávají roky víc než záplava sice šedých, ale hezky zdravých a živých vlasů. Barvu můžete prostřídat s šetrnějším přelivem, anebo se alespoň vyhněte zesvětlování. V každém případě platí, že pokud si vlasy barvíte, měla byste jim s každým mytím zajistit speciální péči kondicionérem a jednou týdně také maskou.

5) Myjete si vlasy každý den

Každodenní mytí zbaví vlasy jejich přirozených olejů a výsledkem je, že jsou matné a vysušené, a takový účes vám opět přidává pár let navíc. Zkuste intervaly mezi mytím prodloužit, i kdyby za pomoci suchých šamponů. Vlasy se postupně přestanou i tolik mastit – ono maštění totiž může být právě reakcí na to, že je šamponem neustále vysušujete a ony se snaží bránit.

6) Chybí vám pohyb

Jakákoli fyzická aktivita vám rozproudí krev v žilách a v důsledku toho je váš výraz mladší, pleť svěžejší, její tón zdravější. Vyplavují se endorfiny, a tak máte i lepší náladu, a každý, kdo se směje, hned působí mladším dojmem. Z dlouhodobého hlediska vám pak pravidelný sport zlepšuje držení těla, zpevňuje postavu a v důsledku lepší fyzičky mládne váš duch – možná si najednou troufnete i na věci, do kterých byste se bez dobré kondice určitě nepustili. 

7) Nosíte prastaré oblečení

Pro udržitelný šatník to není úplně dobrá zpráva, na druhou stranu vás to může vést k nákupu kvalitních věcí v nadčasovém stylu, na nichž nebude rychle znát, že už leccos pamatují. Staré oblečení vyšlé z módy, ale také obnošené kousky vás totiž dělají starší. Opět se tak potvrzuje, že staré rčení o tom, že šaty dělají člověka, je pravdivé. Proto pokud chcete vypadat mladší, měli byste alespoň trochu sledovat, co se právě nosí.

Čtěte dál