7 kulturních tipů

Co slyšet, vidět, poslouchat, číst a zažít

Foto: archiv Dekkadancers

Zatímco v létě nám ke spokojenosti stačilo jen horké slunce, s přicházejícím podzimem to chce přidat i potravu pro duši. Naštěstí nastávají i kulturní žně! 

Divadlo

Dekkadancers pro milovníky tance i sci-fi

Dekkadancers letos slaví deset let! Oslavné představení Návštěvníci se tematicky nese ve vědecko-fantastickém žánru, takže si na své přijdou jak milovníci tance, tak fandové napětí, paranormálních jevů, zakázaných oblastí, tajemných zásilek, zelených pidimužíků i humoru. 

Výstava

Umělkyně slaví jubileum 

Umělkyni Julii Chochole bude třicet a jako narozeninový dárek si nadělila velkou výstavu - odehraje se totiž na třech různých místech. Výstavním hattrickem se na nějaký čas rozloučí s Českou republikou, míří totiž tvořit do světa. Než se tak stane, jděte se na její tvorbu podívat buď do hotelu Emerald, kde vystaví malby tvořené starou japonskou technikou yakisugi, do Julia Chochola gallery nebo do Vnitroblocku, kde objevíte její kresby a kaligrafie. 

Kniha

Příběh, na který budete myslet ještě dlouho po dočtení

Spisovatel AJ Grayson záměrně tají svoji identitu, ani nakladatel neví, jestli je to muž nebo žena. Jeho (nebo její?) napínavý thriller Chlapec v parku napsal na psacím stroji, to je jisté. A že konec knihy slibuje šokující zvrat, to je taky jisté. Vydává nakladatelství Moba.

Audiokniha

Soukupová k poslechu 

Pokud nemáte na čtení čas, zkuste audioknihu. Spisovatelka Petra Soukupová napsala dětskou detektivku Kdo zabil Snížka? i s ní související román Nejlepší pro všechny, a obě knihy patří mezi tuzemské bestsellery. Nedávno vyšly i jako audioknihy, a to v podání Mileny Steinmasslové, Martiny Krátké a Jana Ciny (ti čtou Nejlepší pro všechny) a Marthy Issové (Kdo zabil Snížka?). Ke stažení jako mp3 i jako CD.

Koncert

Ivan Král zasněně i rockově 

Ivan Král vydává po čtyřech letech album Colours, to představí v rámci českého turné. Zahraje na něm všechny novinky, třeba skladbu Lazy Girl, která byla inspirována Rolling Stones. A až uslyšíte píseň Wasn’t It Great, vzpomeňte si, že ji zpěvák věnoval Hillymu Kristalovi, majiteli slavného hudebního klubu CBGB v New Yorku, který ho ve své době poskytnul talentovaným hudebníkům a „kdyby se tak nestalo, nebylo by Ramones, Talking Heads, Blondie nebo Patti Smith Group,” říká hudebník. 

Album

Please The Trees po deseti letech

Deset let po debutu Lion Prayer přicházejí Please The Trees se svým pátým dlouhohrajícím albem Infnite Dance. Album lze vnímat i jako jedinečný dokument nejen jejich hudební cesty. Please The Trees neopouštějí svůj vždy přítomný princip hledačství, vynikají jistým krokem, který následovníky zmate, rozruší a strhne. Skvělé album! 

Festival

Tabook pro milovníky krásných knih

Oslava obrazové knihy a ilustrace se odehraje poslední zářijový víkend v Táboře. Tabook představuje a objevuje klíčové osobnosti současné nezávislé knižní scény, široké spektrum kvalitního vydávání a všech činností s tím spojených. Letos se rozhodli prozkoumat, zda a jak je v české literatuře (i společnosti) přítomen humor a jeho příbuzné groteska a satira. Od 27. do 29. září v Táboře, www.tabook.cz. 

Čtěte dál