7 důvodů, proč milujeme Meryl Streep

Meryl Streep oslavila sedmdesátku. Čím si získala naše srdce?

Málokterá herečka se těší tak všeobecné oblibě jako trojnásobná držitelka Oscara, která momentálně září v druhé řadě seriálu Sedmilhářky. Nebo snad znáte někoho, komu by rodačka z New Jersey nebyla sympatická?

Foto:: archiv

Ostře, ale slušně

Streep se nebojí vyjádřit svůj názor. Kritiku sděluje výstižně, a přesto slušně. Při přebírání Zlatého glóbu za celoživotní přínos kinematografii v roce 2017 se opřela i do prezidenta Donalda Trumpa. “Neúcta plodí neúctu, násilí plodí násilí. Pokud budou mocní zneužívat své pozice, aby šikanovali ostatní, prohráli jsme,” řekla na adresu Trumpa a sklidila mohutný potlesk ze sálu.

Smysl pro humor

Každou talkshow, které se zúčastní, provází výbuchy smíchu. Komediální talent, který předvádí před kamerou, neskrývá ani v běžném životě. Nebojí se přitom udělat legraci ani sama ze sebe. U Ellen Degeneres si vyměnila role s Tomem Hanksem, u Grahama Nortona spontánně políbila Marka Ruffala, který z toho málem dostal infarkt, a u Jimmyho Fallona naprosto propadla v testu znalostí o svých vlastních oscarových úspěších.

Stojí si za svým

Profesionálka každým coulem se nebojí bránit svou vizi o vlastních postavách. Nezastaví ji dokonce ani spor s režisérem. Při natáčení filmu Kramerová vs. Kramer nesouhlasila s podobou scény soudního přelíčení, která podle ní dostatečně věrně nevystihovalo situaci ženy v rozvodovém řízení. Napsala si tak vlastní verzi, která ve filmu zůstala. Kdo u toho nebrečel, nemá srdce.

Stabilní manželství

Její téměř čtyřicet let trvající manželství se sochařem Donem Gummerem je jedno z nejstabilnějších v Hollywoodu. Žádné skandály, žádná okázalá gesta. Pár se drží stranou a vyhýbá se milionářským excesům.

Roztomile roztržitá

Když si Meryl Streep postěžovala, že nemůže po večírku najít svého prvního Oscara za roli ve filmu Kramerová vs. Kramer, dokázala, že je stejně zapomětlivá jako my. Nakonec se soška našla na dámských toaletách.

Plejáda přízvuků

Pokud se díváte na filmy s Meryl Streep v dabované verzi, přicházíte o velký zážitek. Streep je známá tím, že dokáže mistrně pracovat s různými přízvuky. Možná za to může fakt, že jako malá studovala operní zpěv a má tedy perfektní hudební sluch. Tak zkuste Sophiinu volbu nebo Vzpomínky na Afriku tentokrát s titulky. Nebudete litovat!

Umí prohrávat

Streep má na kontě rekordních 21 nominací na Oscara, z nichž proměnila “jen” tři. Mnohokrát se tak musela smířit s tím, že na pódium si pro zlatou sošku došel někdo jiný. Přesto na ní nikdy nebyla znát ani špetka křivdy a vítězství svým kolegyním upřímně přála.  

 

Čtěte dál