6 věcí, které byste měli znát, když zvažujete výplně obličeje

Jaké jsou v dnešní době dostupné výplně, jak moc fungují a jak probíhá zákrok a následná rekonvalescence?

Foto: Shutterstock

Kyselina vs. Botox

Všichni jste už o nich slyšeli, víte ale, jaký je v nich rozdíl? Kyselina hyaluronová je výplňovým materiálem, a tedy dodává objem tam, kde chybí. Případně vyplňuje statické vrásky. Botulotoxin je jed, který paralyzuje sval, a proto je aplikován do mimických vrásek. „Botulotoxin všeobecně vydrží kolem 4-6 měsíců. U kyseliny záleží na typu. Jemnější vydrží až 9 měsíců, tvrdší materiál, používán ke konturaci obličeje, vydrží až rok a půl. Hlavní rozdíl mezi těmito metodami je v tom, jak samotné léčivo a výplňový materiál funguje,” doplňuje MUDr. Eva Šimbochová z estetické kliniky ENVY.

Foto: archiv Instagramu @drwassimtaktouk

Nežádoucí účinky

Jsou vůbec tyto metody bezpečné nebo je čeho se bát? „Komplikace, které mohou vzniknout při aplikaci botulotoxinu, jsou reversibilní. Ve chvíli, kdy se implantát botulotoxinu vyplaví z těla, nežádoucí účinky odezní.” Dle MUDr. Evy Šimbochové tedy asymetrie, které mohou vznikat, mají řešení. „Důvodem bývá to, že pacient nedodržuje nařízené pokyny nebo to, že je látka špatně aplikována. K tomu může dojít v případě, že se do těchto procedur pouští kosmetičky bez patřičného vzdělání,” říká MUDr. Šimbochová. Velkou výhodou kyseliny hyaluronové je, že pokud výsledek nedopadne podle představ, lze kyselinu rozpustit a nezanechává trvalé následky. 

Face contouring

Současným trendem v oblasti výplňových materiálů je aplikace kyseliny hyaluronové. „Velmi moderní je face contouring, kdy je kyselina hyaluronová aplikována na kostěné struktury tak, aby modelovala obličej. Není účelem tvář změnit, spíš ji zharmonizovat nebo tam, kde něco chybí, naopak přidat,” popisuje MUDr. Šimbochová. Mnoho žen nemá bradu vyvinutou do tvaru ideálu krásy. Metoda obličejového konturingu velmi přirozeně navrací obličeji mladistvý look a podtrhne přednosti. 

 

Foto: archiv Instagramu @dr.simbochova

Korekce nosu

Cesta k vysněnému nosu byla v minulosti spojována s rhinoplastikou. Novinkou jsou korekce prováděny kyselinou hyaluronovou, které se věnuje i MUDr. Šimbochová: „Dnes ženy tuto proceduru s oblibou vyhledávají. Mnoho z klientek máme i po operacích, které například nedopadly uspokojivě. Odpadá pro ně strach z opětovné operace a my jim pomůžeme nos upravit do vyhovujícího stavu.” 

Bolest a rekonvalescence 

„V případě botulotoxinu probíhá aplikace malými vpichy. Může docházet k mírné bolestivosti, místa po aplikaci však nejsou další dny nijak citlivá,” objasňuje MUDr. Šimbochová. Novým pocitem může být pocit nemožnosti se zamračit, který mohou klientky cítit přibližně dva týdny během stabilizace. Ze zkušenosti MUDr. Šimbochové bolí nejvíc konturování brady. Kolem 3-5 dní se mohou pacientky cítit tak, jako kdyby se do míst bouchly. Během aplikace místa citlivá nebývají, klientky však mohou pocítit tlak. Nejcitlivější jsou rty, které proto natírá anestetickým krémem.

Druh výplně

Nejzásadnější je konzultace, při které lékař na základě vašich požadavků zvolí metodu. „U rtů používáme výplňový materiál, kdy rty kyselinami zvětšíme. V některých případech klientky mají hyperaktivitu svalu a když se smějí, mají viditelné dásně. V tom případě jim doporučíme a aplikujeme malé množství botulotoxinu.” Nebojte se tedy vyhledat odborníka, protože od vás nikdo znalost materiálů neočekává. 

Foto: archiv Instagramu @dr.simbochova

Čtěte dál