6 tipů jak správně v zimě pečovat o pleť

Časté střídání teplot, mráz a vysušený vzduch v místnosti - to vše se na naší pokožce podepisuje. Víme, jak jí chránit!

Foto: Shutterstock

Ani v zimně nepodceňujte hydrataci

V zimním počasí je naše pokožka díky minimální vlhkosti vzduchu suchá, napnutá, podrážděná a má tendence se šupinatět. Dobré je proto používat speciální hutné hydratační krémy, které mají „promašťovací“ efekt. „Nebojte se ani klasických hydratačních krémů. Dlouho mnoho kosmetických odborníků tvrdilo, že je v zimě není dobré používat, protože pokožka by mohla díky obsahu vody namrznout. Jedná se ale spíše o kosmetický mýtus. Pokud ale máte citlivou či suchou pleť, tak je určitě lepší mít hutnější zimní krémy na bázi emulze vody v oleji. Díky obsahu oleje zůstane na pokožce mastný film, který dobře chrání proti vniknutí mrazu," říká dermatoložka Věra Terzijská z Perfect Clinic.

Foto: archiv značky

Ultra Facial Cream, Kiehl's, hydratuje pokožku po celých 24 hodin. Díky jeho lehké textuře a snadno se vstřebávajícímu složení je tento krém vhodný jak na denní, tak i noční použití. 50ml, 750 Kč.

Používejte Cold Cream

"Ideální je používat i krémy s obsahem lipidů, urey či ceramidů. V současnosti je i velký výběr speciálních zimních krémů tzv. Cold Cream, které jsou vyvinuté do zimního období a pokožku dobře chrání od vnějších vlivů prostředí jako je vítr, mráz či sníh, “ dodává dermatoložka.

Foto: archiv značky

Avène Cold Cream, ideální jako ochrana namáhané pleti v období chladného a větrného počasí. Zabraňuje dehydrataci, regeneruje hydrolipidický film a chrání před podráždění. 40 ml, 185 Kč.

UV ochrana je nutná

Lehké krémy si ponechte na jaro a léto. I v zimním období používejte krémy s UV ochranou. Sluníčko může naši pokožku ovlivňovat i v zimě, protože 80 % UVA i UVB záření pronikne i skrz mraky v mrazivých šedých dnech, kdy zapomínáme, že nějaké slunce existuje. 

Foto: archiv značky

Opalovací krém a balzám na rty v uzávěru, Combi, praktické balení 2 v 1. Krém, který ochrání pleť v extrémních podmínkách a balzám na rty, který zabraňuje popraskání rtů a dodává 24hodinovou hydrataci. Krém SPF 30 + balzám SPF 30, 319 Kč. Prodává FAnn Parfumerie.

Nezapomínejte na ruce

Kromě péče o obličej byste měli věnovat pozornost i svým rukám, které jsou velmi namáhané. Jakmile klesne teplota k nule, tak by samozřejmostí měly být rukavice. U sebe noste vždy také kvalitní krém na ruce, který vždy používejte po jejich umytí.  Večer si pak jednou týdně připravte uklidňující olejový zábal: smíchejte olivový olej s medem či kokosovým olejem a vmasírujete do pokožky rukou. Pro zvýšení efektu můžete ruce zabalit i do speciálních kosmetických rukavic a půl hodiny pak nechat elixír působit.

Foto: archiv značky

Krém na ruce bambucké máslo, L'Occitane. Díky vysokému obsahu bambuckého másla (20 %) je vhodný pro péči o suchou pokožku. 150ml, 630 Kč.

Vyhněte se horké vodě

I když to vypadá, že teplá koupel je pro pokožku v zimě to nejlepší, opak je pravdou. Teplá voda smývá z kůže její ochranný film a zároveň otevírá póry. Kůže je pak je citlivější na chladné počasí. Pokud si přeci jen chcete užívat horké koupele či sprchy. Ideální je to večer, kdy už neplánujete chodit ven.

Ideální doba na odstranění znamének

Zimní období je také ideální dobou k odstranění znamének či redukci akné či na všechny zákroky, které se provádějí laserem. „To proto, že místa po ošetření laserem by se měla chránit proti slunečním paprskům nejlépe 50 UV filtrem několik měsíců, aby nedošlo k pigmentacím kůže. V tomto období je nízká intenzita slunečního záření, a tím pádem ochrana proti UV paprskům je snazší. Roli hraje i ochrana oděvem a dále snížená, a tudíž přijatelnější venkovní teplota“, dodává MUDr. Terzijská.

Čtěte dál