6 mýtů, které nám ničí vlasy

Všichni toužíme po zdravých a krásných vlasech. Hledáme optimální řešení a správné postupy k jejich dosažení a často nás informace na internetu matou - lze opravit roztřepené konečky? Jsou kondicionéry z kosmetického salónu opravdu lepší než z drogérie?

Foto: Shutterstock

Dnes pro vás rozbijeme nejčastější mýty o vlasech, a to za pomoci trichologů a vlasových specialistů.

Každodenní mytí vlasů není zdravé

Nejen profesionální kadeřníci a vlasoví stylisté jako Martin Tyl, se kterým jsme na toto téma mluvili v rámci našeho #BazaarTalk, ale i mnozí světoví specialisté a doktoři s tím tímto výrokem nesouhlasí. Podle nejznámějšího britského trichologa Philipa Kingsley se pokožka hlavy neliší od zbytku našeho těla - sprchujeme se každý den, a i o pleť se staráme ráno i večer. O pokožku hlavy bychom se měli starat stejně tak - pokud se na ní za 24 hodin nahromadilo dostatečné množství mazu, měli bychom jej očistit. Samosebou, pokud se vám vlasy a pokožka hlavy nemastí a účes vám vydrží několik dní po sobě - není co řešit. Pokud však patříte k té části populace, která se ráno probouzí s nepříjemným pocitem špinavých a mastných kořínků a odmítá v tomto stavu opustit bydliště, nemějte obavy, vlasům každodenní mytí rozhodně neškodí.

Pokud máte zdravé vlasy, nepotřebujete kondicionér

Podle trichologa Dr. Dominica Burga nás některé šampony zbavují přírodních vosků a olejů, které dodávají přirozený vzhled - kondicionér je nutný k tomu, aby je nahradil nebo přidal polymery, které mohou obnovit lesk a hebkost. V případě sušších vlasů je třeba používat vysoce kvalitní kondicionér se silikony nebo polymery, které vytvoří syntetickou bariéru. V případě barvených vlasů by se měl kondicionér používat po každém mytí. Pokud máte mastnější pokožku hlavy, je i přesto potřeba vlasy dostatečně hydratovat. Nemusíte jej v tomto případě nanášet od kořínků, ale od prostředku až ke konečkům. V rámci několika sekund dokáže kondicionér proniknout do hloubky, dodat potřebné látky, (nejen) vizuálně ozdravit, a tím jim i napomoct odolávat poškození způsobenému stylingem a UV zářením.

Foto: Shutterstock

Silikony jsou špatné/nezdravé pro naše vlasy

V době vzkvétajícího trendu bio/eko se silikony nechtěně dostaly do seznamu nepřátel. Není to však tak úplně správně. Silikony se používají ve vlasových produktech z několika důvodů. Zaprvé dodávají onen krásný, hebký, „klouzavý” efekt, který zabraňuje zaplétání vlasů. Zadruhé se rozprostírají po celé délce a vytvářejí ochranou vrstvu, která uzamyká vlhkost. Dále usnadňují rovnoměrné použití produktu a také pomáhají chránit barvu, dodávají lesk a usnadňují styling. Existuje však více druhů silikonů (rozpustné, nerozpustné a částečně rozpustné ve vodě) a odpověď není tak jednoduchá. Mnohdy po přechodu na bezsilikonovou variantu vlasy ztrácí onen „wow” efekt. Nezapomínejte, že kvalitní značky dělají vše proto, aby byly vaše vlasy zdravé a krásné a vy jste mohli být s produktem spokojeni a kupovat jej znovu a znovu. Proto se silikonů (které většinou stejně tvoří jen 1-2 % ingrediencí) nemusíte obávat.

Roztřepené konečky se dají spravit

Konečky jsou „nejstarší” částí vlasů, která byla nejčastěji vysoušena a barvena, a jsou bohužel nejnáchylnější ke třepení. Jsou to oslabené partie, kde se vnější vrstva rozpadla a došlo k odhalení a rozštěpení kůry. Dodatečná péče - oleje a masky, mohou pomoci vlasy hydratovat a předejít jejich třepení (i do délky), avšak jakmile jsou vlasy nenávratně vysušené a dojde k roztřepení, nůžky přestavují jediné řešení!

Foto: archiv Instagram @perfectlook_byolga

Domácí masky a „babské rady” jsou nejlepší

Avokádo patří na toast, nikoliv na hlavu. Internet je plný DIY masek, které slibují zázraky už po prvním použití. Ano, možná krátkodobě budou vaše vlasy neskutečně lesklé a plné života, ale jedná se jen o dočasný efekt. Podle profesionální kadeřnice a vlasové stylistky Olgy Dimitrasco je problém v domácích maskách ten, že nikdy úplně neznáme kvalitu kupovaných ingrediencí, a navíc ne každá maska správně řeší konkrétní problém. To, že jsou vaše vlasy plné statické elektřiny, nemusí být způsobené nedostatkem olejů nebo keratinu (jak si mnozí myslí), ale jejich dehydratací. Proto, když na vlasy aplikujete kokosový olej (který se mylně na internetu uvádí jako „lék na všechno”), můžete vlasům ještě více přitížit. Olej odpuzuje vodu a buď ji z vlasů vytlačí, nebo jí zabrání v proniknutí do hloubky. Pokud máte vlasy poškozené, slabé a křehké, musíte jim dodat aminokyseliny, nikoliv olej.

Když chcete řešit konkrétní zdravotní problém, obrátíte se na specialistu, nikoliv Dr. Google - stejně byste měli postupovat i v případě vlasů.

Není rozdíl mezi „profesionální” péčí a drogerií

NE, NE, NE!

Byť mnohé masové značky investují do hlasitých sloganů a reklam a často je jejich cena dosti vysoká, neznamená to, že jsou kvalitnější. Šampóny a kondicionéry jsou mnohdy pro „všechny typy vlasů”, slibují zářivý lesk a zdravý vzhled. Málokdy se však věnují určitému problému do hloubky. Šampón pro mastné vlasy vás možná krátkodobě zbaví nepříjemného svědění, ale nevyléčí dlouhodobý problém, který tkví (například) v narušení bariéry vlasové pokožky. Kondicionér dodá vlasům hebký pocit, ale ten bude způsoben větším množstvím levných ingrediencí, které vlasy budou především ucpávat, kvůli čemuž se do nich nedostanou jiné živiny.

Profesionální péče se většinou vyvíjí se zaměřením na konkrétní problém a jeho dlouhodobou eliminaci - mastnota či šupinatost pokožky hlavy, ochrana po barvení, ztráta elasticity nebo hydratace. Často se jedná o velmi rozdílné problémy (například lupy vs šupinatá pokožka hlavy) a ty se dají vyřešit jen velmi konkrétní, cílenou péčí, kterou nenabízí žádný jiný prostředek.

Dalším neméně důležitým aspektem jsou ingredience. Krom vyšší kvality jsou zastoupeny i ve větší koncentraci - to je také důvod, proč vám stačí sotva třetinové množství k jejich aplikaci. Na rozdíl od „drogérky” vám lahvička profesionální péče vydrží minimálně 2x tak dlouho. Navíc jsou vyvinuty tak, aby nezpůsobovaly žádné vedlejší účinky (vysoušení, hromadění produktu ve vlasech či zbytečné podráždění pokožky hlavy), vyrábějí se ve spolupráci s chemiky a doktory a mnohdy se ingredience či vzorce rovnou patentují - to vše je samosebou zohledněno i v ceně. Není potřeba kupovat celou specializovanou řadu, ale stačí vybrat jeden nebo dva produkty, které budou efektivní a dlouho vám vydrží.

Foto: Shutterstock

Čtěte dál