5 způsobů, jak změnit péči o pleť kvůli roušce

Pokud musíte roušku nosit několik hodin denně, může se to negativně projevit na pleti. Jak se bránit?

Foto: Shutterstock

Pod rouškou vzniká velmi vlhké prostředí, pleť tu špatně dýchá a navíc se tu hromadí prach a další nečistoty. Pokud ji nosíte jen cestou na nákup či pro oběd, nemusíte to nijak zásadně řešit. Jestliže jste ale nuceni být v roušce několik hodin denně, mohou se na tváři objevit pupínky, začervenání i svědění. Zvlášť pokud máte citlivou pleť.

Jak předejít pupínkům?

"Pro pleť postiženou akné je typický výskyt zánětlivých pupínků, uzlin nebo puchýřků, které jsou způsobeny ucpáním vývodu mazových žláz a jejich následným zánětem. Celkový stav akné často také zhoršuje přítomnost roztočů, kvasinek a bakterií. V tkáni pokožky pak vznikají hluboké a rozsáhlé záněty, které se jen obtížně a dlouho hojí," vysvětluje Denisa Jasinská z  kosmetického blogu Inspirace.essente.cz.

Možná je proto čas pozměnit své pečující přípravky za ty, které jsou přímo zaměřené na problematickou a aknózní pleť, a tak zničí zánětlivé procesy v kůži již v samotném zárodku a také regulují tvorbu kožního mazu. Stejně tak by ale měly podpořit i nezbytné regenerační procesy v kůži. Ideální jsou přípravky s antioxidanty. Využijte toho, že pod roušku se nedostane slunce a bojujte proti pupínkům retinolem (který se jinak do slunečného počasí moc nedoporučuje, aby nevytvořil pigmentové skvrny).

Ideální je v těchto dnech vynechat make-up, tvářenku i rtěnku, které by pleť pod rouškou ještě zbytečně zanášely.

Nezapomeňte na důkladnou očistu

Po dlouhodobějším nošení roušky je nutné zbavit pleť všech nečistot, zrohovatělé vrstvy i odumřelých buněk a pečlivě se postarat o její dostatečnou hydrataci.

Nejlépe pleť vyčistíte speciálními mycími emulzemi, které obsahují AHA kyseliny. Ty pokožku jemně, ale důkladně očistí, a připraví ji na vstřebávání účinných látek. Po večerním čištění je pak vhodné nanést regenerační krém. 

Pořádně hydratujte

Pro zdravý vzhled pokožky je důležitá optimální vlhkost. Při nošení roušky ale dochází k neustálému otírání pleti o látku, pokožka zároveň trpí nedostatkem čerstvého vzduchu. Všechny tyto faktory se pak podílejí na jejím vysušování.

 "Před nasazením roušky si umyjte obličej vodou, následně naneste denní krém gelové nebo jiné lehké textury. Počkejte až se vstřebá, a potom si můžete teprve dát na tvář roušku," radí doktorka Marianna Poljančuková z Kliniky GHC Praha.

Jak předejít začervenání?

"Snad největší problémy s pletí nyní zažívají v souvislosti s nošením roušek lidé s citlivou pokožkou, náchylnou k začervenání a praskání žilek. Jejich vznik je důsledkem snížené funkce elastických vláken žilní stěny. Ta postupně ztrácí pružnost, kvůli níž dochází k trvalému rozšíření kapilár, jež jsou pak viditelné pod kůží," popisuje Denisa Jasinská.

"Pokud se vhodným způsobem o citlivou pleť nestaráme, dochází k rozsáhlejším projevům přecitlivělosti pleti, jež může dlouhodobě vést ke vzniku kuperózy, což je trvalé zarudnutí s rozšířením malých povrchových cév," dodává. Svoje kosmetické rituály obohaťte pečující maskou s příměsí olejů či hydratačních komponentů, naopak nepoužívejte agresivní peeling. Pokud se bez něj neobejdete, sáhněte maximálně jednou týdně po jemném enzymatickém peelingu.

Základem je čistá rouška

Prevence podráždění pleti spočívá jednak v péči o kůži obličeje a jednak v péči o roušku. Ta by měla být při nošení absolutně čistá a suchá. Po každém použití bychom měli roušku vyprat – ideálně ji vyvařit, a přitom použít vyzkoušený prací prostředek, případně prací prostředek pro citlivou kůži, a vynechat aviváž. Sušit můžeme v sušičce, žehlit s napařením a nechat roušku volně proschnout.

Leccos můžete ovlivnit i výběrem materiálu, z něhož je rouška vyrobena. Pro pleť obličeje je nejvhodnějším materiálem bavlna, úplně ideální volbou je potom francouzská bavlna.

Čtěte dál