5 způsobů, jak si bezbolestně zlepšit angličtinu

Chcete zapracovat na své angličtině a do kurzů už vás chodit nebaví?

Sesbírali jsme pro vás několik tipů na to, jak si zlepšit znalost cizího jazyka snadno, bezbolestně a (skoro) zadarmo.

Foto: Shutterstock

1. Čtěte

Gramatiku už umíte, ale pořád hledáte ta správná slovíčka? Nejsnazší cestou, jak si zlepšit slovní zásobu, je sáhnout po knihách. Nesahejte po těžkých klasikách, které jsou zbytečně obtížné a zvolte klidně něco současného. Třeba knížku Starter for Ten Davida Nichollse. Ať už se ale ponoříte do jakékoliv knihy, vyhněte se tomu, abyste si ve slovníku hledali každé slovo, kterému nerozumíte. Přestalo by vás to po pár stránkách bavit. Pokuste se buď význam odvodit z kontextu nebo si vyhledejte jen klíčová slova, která se často opakují. Pokud jste začátečníci, skvělá je kniha Dear Vittie Wernera Lansburgha. Je psaná česko-anglicky a pomůže vám přirozeně přecházet z češtiny do angličtiny.  

2. Dívejte se

Páchají-li české televizní kanály na obyvatelstvu nějaké zlo, pak je to určitě dabování veškerých zahraničních pořadů. Nebuďte pohodlní a pouštějte si filmy a seriály v originále. Pokud chcete o level výš, přepněte z českých titulků na ty anglické. Uvidíte, že váš mozek si za chvíli zvykne a znalosti se budou zlepšovat s každým dílem vašeho oblíbeného seriálu. Kromě toho také zjistíte, že vám s dabingem unikla spousta vtipů a slovních hříček. Takový Sex ve městě či Přátelé najednou získají úplně jiný rozměr, i když už jste je viděli stokrát. 

3. Využijte mobilní telefon

Do telefonu si nemusíte stahovat jen aplikace na úpravu fotografií, ale i něco užitečnějšího. Stačí pár minut denně, které si najde každý a vaše angličtina bude na jedničku. Vyzkoušejte Duolingo, Babbel, FluentU, Rosetta Stone nebo si najděte nějaký zajímavý kanál na YouTube.

4. Spřátelte se

Česko a zejména Praha láká stále více cizinců, kteří tu žijí i pracují. A nemají žádné kamarády. Expaté jsou proto většinou komunikativní a rádi se seznamují. Zkuste o víkendu zabrousit do podniku, který má na Tripadvisoru dobré hodnocení, nebo mrkněte na expats.cz a zjistěte, co se děje v okolí. Zaručeně tam narazíte na vaše nové známé, kteří budou rádi, že budou v novém městě někoho znát a vy získáte nejen nové přátele, ale i lekce angličtiny bez námahy. 

5. Nebojte se

Jistě, je to klišé, ale v tom, abychom cizím jazykem mluvili nám nejčastěji brání náš vlastní stud. Vykašlete se tedy na nějaké gramatické chyby a mluvte, mluvte, mluvte… (Jedna sklenička nějakého dobrého pití většinou na rozmluvení pomůže.) Uvidíte, že budou-li vaše myšlenky zajímavé, lidé vám nějaký nedostatek rádi odpustí. Je lepší mluvit s nedostatky než gramaticky správně mlčet.

Čtěte dál