5 způsobů, jak omezit plasty v kosmetice

Omezit používání plastů v kosmetice je jednodušší, než si myslíte.

Foto: Shutterstock

Všichni už máme svoji láhev na vodu a jednorázovým kelímkům a obalům obecně se vyhýbáme. Dalším krokem k šetrnějšímu způsobu života je omezit používání plastů v kosmetice. Je to jednodušší, než si myslíte.

Nemusíte zahodit všechno, co je v plastových tubách a používat už jen vodu a tuhé mýdlo. I pár malých kroků totiž způsobí velký rozdíl.

1 On-line nákupy

Krabice, bublinková fólie, v ní další krabice, další fólie a teprve pak najdete zboží, které jste si objednali. I tak někdy vypadají zásilky z e-shopů. Obecně platí, že renomovanější on-line obchody mají balení zvládnuté lépe než outlety. Raději ale nespoléhejte jen na to, a zkuste objednávat více věcí najednou, abyste nemusela nakupovat každý měsíce, ale třeba jen jednou za půl roku. Spojte se také s kamarádkou a objednávejte kosmetiku společně. Ušetříte i na poštovném.

2 Bez obalu
Foto: archiv

Každý den se prodá 1,4 miliardy plastových lahviček. Zkuste si proto aspoň občas pořídit přípravek, který žádný obal nemá, nebo je zabalen v papíru. Specialistou na to je Lush, kde seženete nejen mýdla a šampony, ale třeba i tuhé pleťové masky. Objevuje se ale čím dál více takových produktů, zejména v menších obchodech, které mají rády přírodní kosmetiku. Tuhý šampon v papírové krabičce koupíte třeba i v e-shopu Beloved.

3 Používání ubrousků
Foto: archiv

Vlhčené ubrousky jsou zlo, zvlášť když je splachujete do záchoda. Ve vodě se totiž nerozloží, ucpávají kanalizační a rovněž obsahují plast, takže ani vyhozené do koše nejsou velkou výhrou. Existují dokonce studie, podle nichž jsou právě tyto ubrousky nejrychleji se rozšiřující příčinou znečištěných pláží. Menší hrozbou jsou odličovací tampony, ale i jejich používání je vlastně zbytečné. Zkuste přejít na přípravek, který se nanáší rovnou na mokrou kůži a poté se spolu s nečistotami jednoduše smyje. Například Ultra Facial Cleanser od Kiehl’s krásně odstraní i make-up.

4 Raději sklo
Foto: archiv

Jsou věci, které v tuhé formě prostě neseženete, nebo zrovna vaší pleti nevyhovují. Když to jen trochu půjde, zkuste alespoň vyměňte plastové obaly za skleněné, které například u krémů používá v podstatě každá trochu luxusnější značka. Na zmíněném e-shopu Beloved se však prodává značka Haeckels, která má ve skle dokonce i cleanser.

5 Plastové doplňky
Foto: archiv

A pak jsou tu všechny ty štětce, kartáčky a další doplňky. Ani ty už nemusí mít držadlo vyrobené z plastu. Štětce mohou být dřevěné nebo bambusové, zubní kartáčky se dnes také čím dál častěji vyrábí z bambusu nebo z bio materiálů nahrazujících plast. Třeba nový TePe Good je vyrobený z cukrové třtiny. Z podobných materiálů se dnes vyrábí dokonce už i holítka, mrkněte na econea.cz.

Čtěte dál