5 vět, které znamenají, že se blížíte profesnímu vyhoření

Protože jen vy jste strůjcem svého štěstí.

Říká se, že nejen prací živ je člověk. Pravdou zůstává, že v dnešním světě je práce pro mnohé ženy a muže náplní života. Můžeme pracovat kdekoliv a být čímkoliv. Současně už neexistují ryze mužské a ženské obory. Neplatí ani fakt, že musíme dělat to, co jsme vystudovali. Můžeme si budovat vlastní kariéru a plnit sny. O to horší jsou momenty neúspěchu případně kariérního propadu. Nadefinovali jsme pět vět, které značí, že jste na krok od profesního vyhoření.

Foto: archiv

Jsem tak unavená.

Usínáte s myšlenkou na excelové tabulky, v noci vás budí termíny splatnosti faktur a od 4 hodin nespíte kvůli středeční poradě? Pak je něco špatně. Možná všechno. Je rozdíl pracovat nejlépe, co to jde, žít svou prací a stát se svou prací. Naučte se vypnout. Najděte si volný čas a cíleně stáčejte myšlenky k nepracovním věcem.

Necítím podporu.

Nejhorší je zrada z vlastních řad. Pokud ve vás a vaši práci nadřízený, nebo tým nevěří, najděte si místo, kde vás docení takovou jaká jste. Bez kompromisů. Současně hledejte místo, které bude rozvíjet váš talent a předpoklady. Ne popírat vaši osobnost.

Začínám to nenávidět.

Pokud vás i jen na pouhý moment tahle věta napadne, je čas něco změnit. Začněte tím, že si uvědomíte, proč tenhle stav nastal. Co děláte dobře, ale především, co děláte špatně. Ano, práce je zdrojem peněz a platí vám nájem. Současně by vás měla naplňovat.

Být perfektní mi nestačí.

Perfektní chtěla být i Natalie Portman v Černé labuti. Děláte svou práci nejlépe jak umíte a stále to není dost? Zamyslete se nad tím, kdo vám nastavuje laťku. Váš šéf nebo přímo vy sama? Nestal se z vás pedantský, přehnaně sebekritický workoholik se sklony k perfekcionismu?

Osobní život?

Ve chvíli, kdy si nevzpomínáte na poslední návštěvu kina, nepracovní snídani nebo dovolenou delší jak tři dny, zamyslete se nad smyslem a směrem vašeho života. I freelancer by měl mít pracovní dobu. Nejde jen o vyhoření na pozici. Ohrožujete tím celou svou kariéru v oboru a hlavně sebe. Kdy je ten správný čas? Teď!

Čtěte dál