5 věcí, které nikdy nedělejte, pokud si nechcete poškodit pleť

Co dělat pro krásnou pleť už víte, co ale rozhodně nikdy nedělat?

Foto: Shutterstock 

Při pohledu na herečku a aktivistku Jane Fonda se samy sebe vždycky musíme ptát, jak je tohle možné? Taky chceme v osmdesáti vypadat na šedesát. Že je tohle hudba vzdálené budoucnosti? Bohužel, už po dvacítce se musíte začít snažit. Tady se neodpouští žádné odkládání. Čím dřív začnete, tím líp. 

To, že je důležité, co jíme a čím se mažeme, je jasné. Není ale od věci si připomenout i to, co vaši pleť dokáže i při vší vaší snaze poškodit. Takže žádné házení peněz do koše. Ať má každá kapka drahého séra nebo krému tu nejlepší půdu, na které může kouzlit. Nedělejte tyhle chyby a vaše pleť bude jen zářit.  

Odličovací ubrousky

Jestli na konci každého dne z lenosti či únavy místo odličování mlékem, emulzí nebo olejem prostě vytáhnete balení starých dobrých odličovacích ubrousků s vírou, že svou funkci splní také, a ještě to bude ein zwei, máme špatné zprávy. 

Vlákna ubrousků mohou způsobovat vrásky a drobná poškození pleti. Navíc chemie, kterou jsou ubrousky napuštěny, často nedokáže doopravdy odlíčit. Nečistoty si po obličeji spíše roztíráte, než abyste je odstraňovali. 

Ubrousky tak můžete použít jako první krok vašeho odličovacího procesu. Ale jen ve chvílích nouze. Určitě po nich nesahejte každý den. 

Spaní na břiše nebo obličeji 

Zbytečné vrásky vám nepřidělá jen stres a alkohol. Spousty si jich můžete způsobit třeba už během spaní. Pokud spíte s obličejem zabořeným do polštáře a peřiny, můžete si kromě ucpaných pórů a akné způsobovat i nadbytečné vrásky. 

Ony otlaky od polštáře, které vám v patnácti z obličeje zmizely během hodiny, maximálně dvou, vám budou na obličeji zůstávat čím dál déle. Až se jednoho dne přistihnete, že je máte ještě v šest večer. Kůže zkrátka ztrácí elasticitu a vzpamatovat se jí trvá déle. Jupí, dospělost! 

Navíc naše hlavy jsou dost těžké, takže pokud si několik hodin mačkáte obličej do polštáře, není to nic moc. Drobné vrásky jsou brzy vidět třeba ve vnějších koutcích očí, na tvářích nebo na čele. 

Tření očí

Až se ráno probudíte a začnete si mnout oči, protože - únava, je moc brzy, ospalky, tma... Zadržte a počkejte až do koupelny na studenou vodu. 

Pokožka okolo očí je ta nejjemnější na obličeji a každodenní zběsilé tření a tlak ji můžou nenávratně poškodit. Takže potom vám ani ten nejdražší krém na oči v malinké tmavě hnědé krabičce se zlatým logem nepomůže. 

Nepoužívání SPF

SPF je základ. ZÁKLAD. I kdybyste se nakrásně rozhodla na všechno rezignovat a žít si svobodně bez diktátu pravidel krásy, za žádnou cenu se nezbavujte krému s ochranným faktorem. Sáhněte alespoň po SPF 15, to do města stačí. 

Se svou pletí můžete dělat všechno ostatní špatně, když ale použijete SPF, spoustu toho zachráníte. 

Vynechávání hydratačních produktů 

I když budete mít pocit, že je vaše pleť v pohodě, a vy si v klidu můžete odpustit hydratační krém, protože přeci nejste nijak suší, nezapomínejte, že vaše pleť třeba nemusí vypadat suchá právě teď. To ale neznamená, že za pár hodin nebude. Nikdy neuškodí mít na obličeji jemnou vrstvu hydratačního krému nebo séra, ktteré pleť ochrání a vyživí. 

Pleti totiž dáváme dost zabrat, aniž si to uvědomujeme. Třeba obyčejná kohoutková voda není pro pleť nic moc. Minerály v ní obsažené pak na pleti zůstávají a vysušují ji. A to nemluvíme o větru, střídání teplot a dalších drobných škůdcích, kterých si třeba ani nevšímáte. 

Čtěte dál