5 tipů, jak skoncovat s prokrastinací

Potřebuju práci, která mě baví. Jakmile mě čeká nějaká otravná činnost, jako je volání na úřady nebo vystavování faktur, odkládám to, jak můžu, přestože bych to během několika minut měla hotové. Rozhodla jsem se tedy najít pár triků, jak s odkládáním skoncovat.

Foto: archiv

Mějte stanovený plán

V případě, že jste opravdu zarytý prokrastinátor, je důležité sestavit si plán. Abyste se hned po příchodu do práce nezhroutili ze všech úkolů, které je potřeba v nadcházejícím týdnu splnit, sepište si je. Někomu vyhovuje seznam podle důležitosti, pro někoho je lepší střídat složitější úkol s jednodušším, jiný udělá nejdřív ty otravné, aby je už měl za sebou.

Sestavte si žebříček priorit

V dnešní uspěchané době, kdy máte diář zaplněný k prasknutí, stačí jen krůček k vyhoření. Ačkoliv se snažíte podávat excelentní výkony v práci i v soukromém životě, tím spíš jste vystaveni náporu stresu. Proto je důležité sestavit si žebříček priorit. Pracovní emaily a schůzky za vás zřejmě nikdo nevyřeší, zato na kafe s kamarádkou můžete klidně jít až příští týden. Na druhou stranu, než kývnete na další pracovní schůzku, zamyslete se, zda je opravdu nezbytná a zda nejde danou věc vyřešit za pár minut po telefonu.

Rozdělte si své úkoly na části

Aby se vám vaše úkoly nezdály tak složité či nedosažitelné, je lepší si je rozdělit na menší části a pracovat na nich postupně. Platí totiž, že i malá vítězství jsou vítězství, a váš mozek tím namotivujete k ještě lepším výkonům.

Naučte se delegovat

Skutečně upřímně si řekněte, kolik z vašich úkolů opravdu musíte splnit vy, protože jste nenahraditelní, a s čím vám klidně může někdo pomoct. Že nemáte žádnou asistentku, ochotnou kolegyni, ani sestru, která umyje babičce okna místo vás? I v takovém případě můžete delegovat - díky nové chytré on-line službě:. “MyTimi se snaží zákazníkovi vyjít vstříc s jakýmkoli úkolem, se kterým se mu nechce ztrácet čas nebo se mu zdá jednoduše příliš komplikovaný - například poslat narozeninový dort do Španělska,” popisuje Jan Skovajsa, zakladatel českého start-upu myTimi.

Odpočívejte

Někdy se zdá, že je odpočinek až příliš velký luxus, jenže relax dokáže s tělem a motivací zázraky. Příliš mnoho schůzek napěchovaných do jednoho dne nebo rovnou sto dřepů, když jste předtím své hýžďové svaly namáhali leda chůzí do schodů, vaše tělo a mysl rychle otráví a příště se jim budete chtít vyhnout. Proto je důležité vždy volit střídmou cestu. “Dnešní doba je uspěchaná a nejsme motorové myši, abychom vše zvládali na sto procent. Proto je fajn občas ubrat nohu z plynu. Tím spíš, když víte, že vaše úkoly za vás někdo dokáže vyřešit zodpovědně,”vysvětluje dále Skovajsa z myTimi.

Čtěte dál