5 skvělých knih na svátky

Přečetli jsme je a dáváme za ně ruku do ohně. Pětice knih, které buď můžete darovat, nebo si je o vánočních svátcích užít sami.

Mariusz Szczygiel
Foto: archiv vydavatele
Mariusz Szczygiel

Není

Vlastní země se nejlépe poznává cizíma očima. Takový pohled nabízí polský publicista, autor úspěšné knihy Gottland, ve svém souboru fejetonů a reportáží. Zabývá se například životem básnířky Violy Fischerové nebo osudem Müllerovy vily. Bravurní texty jsou však prodchnuty jemným smutkem a melancholií.

Šeng Kche-i
Foto: archiv vydavatele
Šeng Kche-i

Holky ze severu

Růženka pochází z čínského venkova a má trochu problém - příliš velká prsa. A tak se nějak samo od sebe předpokládá, že “to má ráda” a muži, kteří procházejí jejím životem toho také náležitě využívají. Příběh mladých dívek uprostřed čínské civilizační džungle vás zaujme otevřeností vyprávění i brutalitou, s jakou komunistický režim zachází s ženskými těly.

Bianca Bellová
Foto: archiv vydavatele
Bianca Bellová

Mona

Její kniha Jezero a její atmosféra táhnoucí se jako tér, ve vás zanechá hlubokou stopu. Nejnovější počin Biancy Bellové je jí dost podobný. Příběh v blíže neurčené zemi a blíže neurčené době svede dohromady mladého vojáka a přepracovanou zdravotní sestru. A každá věta míří přímo na srdce.

Lucie Faulerová
Foto: archiv vydavatele
Lucie Faulerová

Lapači prachu

Knížka je to útlá, ale je to zážitek. Vypráví ji totiž takzvaný “nespolehlivý vypravěč”, a tak se hlavní hrdince, která se potácí ve vzduchoprázdnu po bolestivém rozchodu a hned na první stránce ji autorka nechá zemřít, nedá skoro vůbec nic věřit. Rozešel se on, nebo ona? Řekla opravdu tohle? A skutečně si na ní všichni pořáda zasedávají? Celý příběh se odkryje až na konci a ani tak si nebudete jistí, kde je pravda.

Joanna Batorová
Foto: archiv vydavatele
Joanna Batorová

Pískový vrch

Jedno polské sídliště a tři různá historická období. Žijí tu tři generace žen a jejich nelehké osudy se protínají v této knize, která se řadí do mého zlatého osobního knižního fondu. Jazyk je prodchnutý magickým realismem a nádhernými příměry. Chvíli vám možná bude trvat, než si na něj zvyknete, ale pak vás chytne a nepustí.

Čtěte dál