5. ročník Czech Design Week ovládne Kongresové centrum

Týdenní svátek designu v Kongresovém centru Praha.

Ve středu 28. listopadu 2018 odstartuje v budově Kongresového centra Praha 5. ročník festivalu Czech Design Week. Za přítomnosti Josefa Karlíka, architekta Kongresového centra Praha, bude odhalena instalace věnovaná Věře Čáslavské s názvem Věra 68. Prohlédnete si luxusní vůz Lexus LC, který bude lapen v síti předního českého designera Petr Novagua. Těsně před začátkem týdenního maratonu designu jsme vyzpovídali ředitele festivalu, Lukáše Pipka.

Duro Design

Foto: Czech Design Week

Jak vznikla myšlenka na Czech Design Week?

Myšlenka na Czech Design Week vzešla, když jsem přestával mít rád korporátní sféru, Excel a Word tabulky a tlak na nekonečný výkon mě přestal naplňovat. Člověk má dělat to, co ho baví a jít si za tím. Představa, že budu pořád dělat stereotypní práci mě neuspokojovala, proto přišel Czech Design Week. Nápad vznikl hlavně kvůli tomu, aby zde byl festival, který podporuje mladou design a uměleckou scénu, studenty, školy, studia a začínající značky.Na co bys nalákal návštěvníky tento rok?

Letošní ročník je opravdu bohatý. Musím zmínit novou generaci českého designu, sklo, porcelán, šperky či bohatě zastoupené audio. Expozici, která vznikla s kolegy z Lambrate Design District (Milán Design Week), kde se představí zhruba 28 designérů napříč kontinenty. Jsou zde designéři z Itálie, Finska, Kanady, Rakouska, Slovenska, Polska, Německa a řady dalších zemí.

Z čeho mám velkou radost, je instalace věnovaná Veře Čáslavské, nazvaná Věra 68. Jde o vzpomínku na 50 let od olympiády v Mexico City a jejího provokativního pohledu do země během hraní sovětské hymny jako vzdor proti okupaci Československa. Instalace Věra 68 vzdává hold nejenom ikoně sportu a velké osobnosti Veře Čáslavské, ale současně připomíná, že nikdy bychom neměli zapomenout na její přínos a hrdinství. Czech Design Week se tak rozhodl tuto instalaci vytvořit společně s kolegy z Print Point, v rámci instalace bude vystaven originál sportovního dresu Věry Čáslavské. Vyzdvihnul bych také světelný objekt od Kristýny Mikoláškové, performance Františka Jungvirta, nebo luxusní vůz Lexus LC, který bude lapen v síti předního českého designera Petr Novagua.

Letos je festival bohatý na dětské hračky či interiér. Účastní se i dětský časopis Raketa, který bude mít ve své expozici velkou raketu, kterou jsme nechali speciálně vyrobit pro děti a všechny nadšence tohoto časopisu.

Návštěvníci by si také neměli nechat ujít panelovou diskuzi DESIGN FORUM. Této konference se ujala nezisková a vzdělávací organizace DESIGN DISCO. Téma je jasné, jak je vnímán český design za hranicemi České republiky. Uskuteční se v pátek 30. listopadu od 19 hodin.

Marieta Tedenacová - Narcissus Vases

Foto: Czech Design Week

Je něco na letošním ročníku, na co jsi zvlášť pyšný?

Je toho hodně! Mám radost z toho, že když jsem před prvním ročníkem řekl, že chci dostat české designéry na Milán Design Week a jiné zahraniční události, tak se tohle snažení vyplatilo a naplnilo. Velké zadostiučinění cítím za instalaci pro Věru Čáslavskou, kterou jsem plánoval již před rokem, a letos se vše konečně podařilo realizovat. 


Proč Kongresové centrum?

Kongresové centrum mě napadlo již před dvěma lety, ale pořád jsem neměl čas si budovu pořádně prohlédnout. Jedni ji nenávidí, druzí milují. Za mě to je budova pevně spjata s českou a československou historií a rozhodně má co nabídnout. Designové a umělecké skvosty, které skrývá, jsou opravdu ohromující.


Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová - Žena s holubicí v Kongresovém centru Praha

Foto: Czech Design Week

Je český design srovnatelný se zahraničím? Lze jej vůbec srovnávat? Případně máme co dát globálnímu designu, jsme třeba i v něčem napřed?

Český design má ve světě čím dál lepší jméno. Musíte ovšem rozlišovat, o jaký druh designu se jedná. V oboru skla patří Česká republika mezi špičku. V oblasti grafiky nás zastupuje Fuksa a další studia. Velice známá je starší československá grafika, a například české poštovní známky jsou pořád oceňované.

V čem se začíná lépe dařit je určitě produktový design. České nábytkářské značky se za poslední dobu hodně posunuly. Je to dané také ekonomickou situací v Česku. Čím dál víc lidí chce mít něco originálního a mladší generace tomuto trendu dost napomáhá.

Každý rok oslovuješ ke spolupráci podobné zahraniční projekty. S kým se ti podařilo navázat spolupráci tentokrát?

Spolupráce se zahraničními festivaly je zcela zásadní a Czech Design Week se snaží tak více pomáhat mladé generaci umělců, designérů a studentům k seberealizaci také v zahraničí, která je pro každého dost zásadní.

Pro letošní rok je to spolupráce s Lambrate Design District (Milan Design Week). Takto jsme domluvili účast na Milan Design Week například Kristýně Mikoláškové, Dominice Petrtýlové nebo rodinné značce 440 Audio. V tomto roce proběhla také spolupráce s Mexico Design Week nebo třeba Zagreb Design Week. Pro příští rok plánujeme spolupráce napříč kontinenty, například s Tokyo Design Week či Saudi Design Week.


Proč by měli lidé investovat do českého designu? Proč si pořídit české sklo a ne něco ze Švédska?

S investicí do designu jste na podobné úrovni jako s uměním. Každý chceme mít doma něco originálního, nemusíte mít doma přeci vše, co nabízí konzum. Investice to je, pokud podporujte začínající design studio či umělce.

Koupi a výši investice musíte odhadnout, tudíž doporučuji designéry napřed sledovat. Mám kolem sebe nespočet umělců a designérů a sleduji, jak se profilují a rok od roku jsou výš a výš. Určitě bych doporučil investice do českého skla a českého porcelánu, naopak fashion scéna mě až na výjimky nechává v klidu.

František Jungvirt - Birth of the future behind glass, vytvořeno ve spolupráci s in Moser Glass a Lotech Design

Foto: Czech Design Week

Čtěte dál