5 kroků k úspěšnějšímu životu

Pozorujete všechny úspěšné lidi z vašeho okolí, kteří jako zázrakem míjejí jeden životní milník za druhým, posouvají se vpřed rychlostí TGV, a vy se nestačíte divit, jak to všechno dělají, kde berou sílu, čas a energii? Jistě, úspěch je relativní a hlavním měřítkem by mělo být, zda jste šťastní a spokojení. Pro pocit spokojenosti a sebenaplnění je ale často důležité splnění různých kariérních či osobních cílů.

Foto: Shutterstock

A úspěch je nejen o štěstí a tvrdé práci. Důležité je mít ten správný mindset. Kouzelné slovíčko, které se objevuje snad všude - v souvislosti se sportovci, podnikateli i kreativci. Mít to správné mentální nastavení ale není něco, s čím se někdo narodí, a jiný ne. Stejně jako na vašem těle, i na vaší mysli se dá pracovat. A zlepšovat a posouvat se je pro úspěšný a spokojený život nezbytné. 
 
Na kterých pěti věcech byste měli zapracovat, abyste byli úspěšní? 

Trénujte odmítnutí

I když by se vám mohlo zdát, že slyšet slovo "ne" je to nejhorší a nejnepříjemnější, co se vám při plnění vašich snů může dít, mýlili byste se. Nejhorší je nechat se právě odmítnutím vykolejit a pustit si ho příliš k tělu. 
 
Každý z nás občas "ne" zaslechne, většina z nás dokonce velmi často. Nenechte se příliš pohltit strachem z toho, že vás někdo odmítne nebo vás bude kritizovat. Nezdary patří k životu. Čím více se budete vrhat do situací, ve kterých "ne" hrozí, tím menší nad vámi bude mít sílu. Protože když to vezmeme kolem a kolem, každé "ne" vás posune o kousek blíž k vytouženému "ano". 

Podporujte ostatní

Bez dobrých vztahů to nepůjde. Pamatujte, že úspěchy druhých nejsou vaše neúspěchy. Dobrá karma se vám vrátí. Když budete přát ostatním a budete je podporovat, bude i váš život hezčí a bude se vám dařit. Nebudete totiž tolik kritičtí sami k sobě. Věřit a přát úspěch ostatním způsobí to, že začnete mnohem více věřit i sami v sebe.
 
Dívejte se na úspěchy druhých jako na inspiraci pro sebe a berte je jako důkaz toho, že snaha a tvrdá práce se vyplácí. 

Odpočívejte 

Naučte se odpočívat, odměňovat se, vypnout a užívat si naplno chvíle, kdy nic nemusíte. Pracujte, když pracujete, a odpočívejte, když je čas na odpočinek. Nemíchejte všechno dohromady. 

Chvíle, kdy neděláte vůbec nic, nebo se věnujete tomu, co vás prostě jen baví, aniž by vám to přinášelo peníze nebo uznání od okolí, jsou v životě ty nejdůležitější. Jistě, kariéra je důležitá, ale naučte se rozdělovat energii rovnoměrně mezi všechny aspekty života. Nezanedbávejte jedno na úkor druhého. Protože úspěch v práci bez úspěšných vztahů je záležitost polovičatá. 

Vystavujte se novým podnětům

Jak se říká, komfort nás pomalu zabíjí. Nedovolte, aby vám pohodlnost uzavřela obzory a možnosti. Když budete chodit pořád po stejných trasách, ať už metaforicky nebo doslova, spoustu věcí nikdy neobjevíte. A třeba neobjevíte právě ty, které vás posunou dál a něco nového vás naučí. 
 
Změna je dobrá a přijímání nových výzev je skvělý způsob, jak se zlepšovat a být zase o něco blíž k úspěchu. Měňte jednou za čas svůj život a svoje návyky. Nedovolte si zpohodlnět a jet na autopilota. 

Zajímejte se

Vědět, že něco nevíte, je klíčem k úspěchu. Protože myslet si, že už jste viděli, slyšeli a četli všechno, je začátek konce. Na světě je toho tolik, že se prostě nikdy nemůžete nudit, a každý, koho potkáte, ví něco, co vy ne. Stále je co objevovat a učit se. 
 
Zajímejte se, nebojte se mluvit s novými lidmi, ptejte se, čtěte, učte se a nebojte se vykročit i mimo svou sociální bublinu. Nikdy není pozdě začít se věnovat něčemu novému. Nemusíte být na všechno rovnou expert. Nikdy ale nevíte, jaká zcela nahodilá znalost se vám zrovna při plnění vašich plánů bude hodit. 

Čtěte dál