5 inspirativních umělkyň instagramové doby

Představujeme vám světové umělkyně, které najdete v malých galeriích i online. Věřte, že pokud po přečtení ihned nezačnete hledat svůj umělecký kousek pro váš domov, začnete ho tvořit.

Holly Addi - Krása v nedokonalosti

Zatímco svět má tendence se dotknout perfekcionismu, Holly Addi ve svých obrazech ztvárňuje nedokonalost. Lépe řečeno - krásu v nedokonalosti. „Květiny okolo nás kvetou, stejně jako plevel,” říká.

Ruku na srdce, ne pro všechny je jednoduché přijímat bílou, černou a vůbec všechny barvy života. Holly Addi je americká umělkyně, která se odstínů nebojí, naopak. Ve svých obrazech se soustředí na nedokonalou kompozici, nedokonalé tvary, které dohromady vytváří krásu. Možná ji také uvidíte jen co si prohlédnete její instagramový účet. 

Inspiruje ji skandinávský styl, na první pohled studené, neutrální barvy s prvky kovu. Ne všechny obrazy však míří do těchto interiérů. Její tvorbu můžete najít například v kanceláři andílka, americké modelky Victoria's Secret, Karlie Kloss. „Milovala ten kousek na první pohled, feminní barvy a vlastně se tak nějak hvězdy sladily,” říká Holly Addi o vzájemné spolupráci. 

Thai Mainhard - Džungle emocí

Její obrazy jsou od přírody postavené na emocích. Thai Mainhard spoléhá na to, že barvy vytvářejí atmosféru a hrají si navzájem, jako to dělají emoce uvnitř nás. Pocity jsou abstraktní záležitostí. Situace, které kolikrát řešíme, nás přerůstají, nedokážeme jim porozumět, určitě to také znáte.

Thai Mainhard tomu dává barvu, tvar a formu. Baví ji povaha člověka, jaké myšlenky nás každý den formují a především to, jak neskutečně jsme malí a křehcí v tomhle světě. Možná v obrazech zahlédnete všednost, dialogy a monology. I to, jak se spoléháme jeden na druhého při přežití.

Kim Bartelt - Papír je jí vším

Vnější svět, zejména ten online, se nás snaží ohromit každý den. Pro někoho může být velmi příjemné, mít se kam vrátit. Na to klidné místo, kde na nás nekřičí žádné barvy, kde naše oko může v klidu odpočívat.

Kim Bartelt se svou tvorbou dotýká křehkosti života. Namísto štětce s barvou se její tvorba skládá z nepravidelných částí barevných a průhledných listů papíru, které jemně nanáší lepidlem na plátno. Vrstvením materiálů pak vzniká hezká struktura, ze které jen tak nespustíte oči. Navíc používá především recyklovatelné materiály.

„Když tvořím, je to taková meditace, která trvá velmi dlouho. Papíry jsou jemné, po aplikaci na plátno někdy krepatí. To ve mně evokuje křehkost života, zejména u nás lidí,” říká.

Ashleigh Holmes - Nevšední všednost

Vnímáte obrazy tak, že jsou součástí domova, že zkrátka neodmyslitelně patří do interiéru? Je to jako kdybyste vybírali srdce do domu. Tak to vnímá i umělkyně Ashleigh Holmes. Její tvorba zahrne své místo zemitými tóny a uvolňujícím pocitem.

Inspiruje ji Austrálie. Krajiny, oceán, postavy lidí, ženské siluety, přírodní tvary a poetická slova. Používá neutrální nebo pastelovou paletu barev, má raději měkčí a přirozené tóny. Všechny obrazy vznikají za doprovodu hudby, která v ní podněcuje ty správné pocity ve správný okamžik.

Tess Williams - Fascinace látkami

Chováte k určitým věcem od dětství lásku, která vás ještě nestihla omrzet? Britská umělkyně Tess Williams ji po celou dobu chová k látkám. Zajímá se o vznik, vývoj a použití. Líbí se jí, jak s nimi každý pracuje jinak a po svém. Někdo z nich vyrobí dětskou přikrývku, ona obraz. Našla si svůj způsob, jak látky používat a pracovat s nimi, nejvíce sahá po těch lněných a bavlněných.

Její obrazy dýchají industriální a hrubší estetikou. Kdybyste k nim blíže přistoupili, všimnete si vrstev, drsného povrchu, řezů látek, jemného šití i zaschlých barev. Inspiruje ji městský život a svým vizuálním stylem, přes výběr barev, materiálů a struktury, vyjadřuje mužský a ženský aspekt. Tento kontrast vnímá jako zkoumání vztahu mužských a ženských materiálů a to, jak při vzájemném srovnání mohou vytvářet dynamický vizuální jazyk. 

Čtěte dál