5 easy peasy triků pro lepší náladu

Jednoduché způsoby, jak se cítit dobře a jak raketově zlepšit náladu. A nepotřebujete k tomu alkohol...

Foto: Shutterstock

Pokochejte se přírodou

Aktuálně prožívají boom terapie šinrin yoku, tedy jakási lesní koupel a není to nic jiného, než procházka lesem, kdy stromy vnímáte všemi smysly. Přírodě se ale nemusíte bránit ani v městských aglomeracích, i takový park má své kouzlo, stejně jako osázený betonový květináč. Svůj význam mají i rostliny doma, pokud se bojíte, že nejste žádný pěstitel, poohlédněte se po druzích, které přežijí vše s vervou dinosaurů, jde převážně o sukulenty. 

Vytvořite něco rukama

Spoustu lidí znovuobjevuje ruční práce, ať už jde o háčkování, pletení nebo vyšívání. V tomhle případě nejde ani tak o výsledek, jako o proces vzniku, během kterého se mozek dostane do fáze flow a díky tomu si odpočinete. Stačí patnáct minut, abyste se cítili lépe. Při ručních pracích zapojíte nové svaly na rukách, a díky tomu je protáhnete, což ocení zvlášť ti, kteří několik hodin denně píší na počítači. 

Upečte něco pro radost 

Je jedno, že necítíte jako Nigella Lawson nebo Julia Child, pečení totiž nemusí být žádná věda, zvlášť když si najdete recept, který jako míru využívá hrnek. Ale ten proces, kdy se smíchá něco sypkého, něco tekutého, něco se smíchá nebo vyšlehá a následně vloží do trouby, kde po několika desítkách minut vznikne nějaký dezert, je kouzelný. Bytem se před finálem začne linout vůně, a i to má blahodárné účinky na osobní pocit štěstí. 

Dopřejte si koupel

Pokud máte vanu, máte doma zároveň skvělou psychoterapeutickou pomůcku. Naložit se večer aspoň na dvacet minut do horké vody umí tělo i duši zrelaxovat, uvolníte tak i svaly, a celkově má lázeň podobné účinky jako meditace. I ve sprše můžete zakusit odpočinek, stačí si vodu užít nejen jako nástroj k hygieně. Díky koupeli nebo sprše ze sebe můžete smýt všechny negace z uplynulého dne. Není náhodou, že spoustu nápadů vzniká právě v koupelně!

Udělejte dobrý skutek

Laskavost má přímý vliv na naše vnímání štěstí a na naši náladu. Možností je mnoho. Kamarád občas zaplatí nákup za seniora, který za ním stojí ve frontě v supermarketu. Nebo můžete využít i některé organizace, například Cook2help nebo Ježíškova vnoučata. Cook2help je projekt, na kterém se sejdou české restaurace, bistra a kavárny s foodblogerskou scénou, aby získali peníze pro syrskou misi Lékařů bez hranic. Připojte se také, je to snadné a navíc příjemné!

Čtěte dál