5 častých mýtů o vráskách. Věříte jim také?

Možná je každý den zkoumáme v zrcadle, ale co o nich vlastně víme? A je to, co víme, vůbec pravda?

Foto: Pexels

Lidé s mastnou pletí nemají vrásky

Je sice pravda, že lidé s mastnější pokožkou mají díky mazu v pleti, který dokáže hydratovat pokožku, menší sklon k tvorbě prvních vrásek, ale rozhodně to neznamená, že vrásky nemohou a nebudou mít. Například na vznik vrásek kolem očí nemá kožní maz vůbec žádný vliv.

Na druhou stranu je pravda, že se ostatní vrásky mohou tvořit pomaleji nebo později, a mastnější pleť má také více profesionálních možností, jak vrásky redukovat.  „Na odstranění vrásek obecně je u mastné pleti možné použít stejné metody jako u jiného typu pleti: aplikaci botulotoxinu, injekční výplně kyselinou hyaluronovou a ošetření plazmou nebo laserem," říká dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic. Doporučuje se ale také chemický peeling nebo microneedling, které zároveň i redukují tvorbu nadbytečného mazu.

Máma nemá vrásky, já je také mít nebudu

Geny samozřejmě hrají určitou roli. Rozhoduje například množství melaninu, pigmentu, který dodává pleti barvu a ovlivňuje, jak naše pokožka reaguje na slunce. Lidé se světlou kůží jsou obvykle citlivější na poškození sluncem, které způsobuje předčasně stárnutí pokožky. Důležitý je ale i životní styl, který se nedědí a to, jak žijeme, má velký podíl na vzniku vrásek: Stres, strava, vhodná kosmetika, kouření, alkohol či celková péče o pokožku působení času ještě urychluje.

Dostatečný pitný režim vypne vrásky

Pít každý den hodně vody je přínosné pro náš organismus. Je pravda, že dostatečný přísun tekutin (respektive vody nebo neslazených čajů) hydratuje pokožku. Zásadně dodává vláhu především suché pleti, kdy brání jejímu dalšímu vysušování. Ale rozhodně dostatek vypité vody nezpůsobí vypnutí již vytvořených vrásek či zcela nezabrání vzniku hlubokých vrásek.

Hydrataci je proto třeba podpořit. Skvělým způsobem je například procedura estetické dermatologie zvaná Skinbooster, která na rozdíl od kosmetických krémů hloubkově hydratuje pleť zevnitř. Kyselina hyaluronová aplikovaná miniinvazivní injekční technikou během ambulantního ošetření na sebe totiž dokáže dobře vázat vodu a i starší, povadlá a unaveně vypadající pleť se okamžitě vzpamatuje, vypne a rozjasní.  

Nesměj se, dělá to vrásky

Tohle je mýtus jen částečně. Samozřejmě že mimika přispívá k prohlubování vrásek a je dobré odanučit se mračit - už proto, že s vráskou mezi obočím vypadáme naštvaně a přísně. Ale proč si kazit život tím, že si zakážeme se smát? „V žádném případě ale nechci, aby se lidé přestali usmívat. Mezi mými klientkami je hodně takových, které si vějířky kolem očí samy přejí zachovat jako známku toho, že se rády usmívají," komentuje nesmyslný mýtus Lucie Mansfeldová. Koneckonců mimické vrásky mohou vznikat i v důsledku pohybů, které děláme při mluvení. Přestaneme proto mluvit? Mnohem lepší je soustředit se na dostatečnou UV ochranu a kvalitní péči o pleť.

Pokud vás přece jenom už trápí mimické vrásky, můžete je zmírnit například aplikací botulotoxinu, který na dobu pár měsíců ochromí funkci mimického svalu – používá se jen do těch partií obličeje, kde ztráta mimiky nevadí – například mezi obočím či na čele, anebo kyseliny hyaluronové, která propadlinu, například v oblasti nosoretních vrásek, naopak velmi dobře vyplní. Kombinaci botoxu a kyseliny hyaluronové se dá obličej dočasně, ale opakovaně tvarovat, a tím pádem omladit.

Drahé krémy zničí vrásky

Nezničí. Bohužel. Mohou je zmírnit, dobré krémy zpomalí tvorbu vrásek i ochabování kontur, mohou také zajistit, aby díky dobrému odrazu světla pleť vypadala mladší a plnější, ale hluboké vrásky díky nim bohužel úplně nezmizí. I to je důvod, proč se neustále mluví o prevenci - pokud krémy používáte pravidelně, zachovají pleť delší dobu mladistvou a pružnou.

Důležité je také složení. Obecně je v souvislosti s vráskami dobré používat přípravky s obsahem retinolu, který je jejich velmi účinnou složkou. Jedná se o antioxidant, který dokáže zmírnit negativní působení volných radikálů, jež způsobují stárnutí pokožky. Účinná je také kyselina hyaluronová či vitamín C.

Čtěte dál