4 obálky od 4 českých umělkyň

Dubnové číslo vychází v několika speciálních mutacích, kromě klasické módní obálky můžete mít i speciální umělecké. Kterou si vyberete?

Foto: Mária Makeeva

Tu od Marii Makeevy?

Maria Makeeva je jednou z nejvýraznějších osobností, která se věnuje ilustraci. Ilustrace pro Harper’s Bazaar zobrazuje ženu, která sedí v ateliéru před velkým plátnem. „Plátno je zde archetypem prostoru pro tvorbu, oknem do nového paralelního světa. Na bílé plátno promítáme svou vlastní mysl, a pak ji zvědavě pozorujeme. Sledujeme ji jako vzdálený horizont v neznámé krajině, v jehož hloubce toužíme objevit to, co hledáme. Žena sedí zády k nám, je klidná a zahleděná do plátna, a vítr z velké dálky ji zlehka čeří vlasy,” popisuje Maria. 

Foto: Veronika Drahotová

Tu od Veroniky Drahotové? 

Veronika Drahotová vytvořila svůj unikátní systém malby, který nazývá architektonickým přístupem k obrazu. Spočívá v tom, že dvě plátna tvoří dohromady jediný obraz a jejich přetočením vznikají různé kompozice. Kromě malby se věnuje i dalším uměleckým médiím, baví ji i koláže, takzvaná noisové počítačové kresby. Jednu stvořila i pro Harper’s Bazaar. Je výrazná, nebojácná a plná symbolů. „Její až extrémní barevnost je zase o odvaze. Je o tom, že někdy musíme zaujmout extrémní stanovisko a někdy musíme riskovat,” říká Veronika. 

Foto: Míla Fürstová

Tu od Míly Fürstové?

Míla Fürstová je česká umělkyně, která žije v Anglii. Osvojila si grafickou techniku leptu, kdy se motiv nanáší jehlou na kovovou destičku a může tak docílit specifické mnohorozměrnosti.  Její díla s typickou poetikou vlastní například královna Alžběta, Mick Jägger, Elton John a jsou zastoupena i ve Victoria and Albert Museum v Londýně. Populární je i její spolupráce s kapelou Coldplay. Na obálce Harper’s Bazaaru je její Portrét se zbraní. „Žena z obrazu diváka konfrontuje pohledem a jemně hladí pistoli. Ta však nemá vyvolávat dojem násilí, ale symbolizuje vnitřní sílu a odhodlanost k případnému boji,” popisuje Míla. 

Foto: Vendula Chalánková

Tu od Venduly Chalánkové?

Vendula Chalánková dává do svých ilustrací a volné tvorby specifický humor. Nadchla například sérií Elektrické spotřebiče, která zachycuje estetiku předmětů, které doma nemá. Její komiksy, které se většinou inspirují reálnými zážitky ze života, ne však nutně Venduly, jsou zastoupena i ve sbírkách Národní galerie v Praze. Pro Harper’s Bazaar připravila ilustraci s názvem Věc Makropulos, inspirované operou Leoše Janáčka o touze po nesmrtelnosti. 

Čtěte dál