4 nejdůležitější kroky k dokonalé pleti

Tyto pravidla platí napříč věkem i typem pleti.

Foto: Shutterstock

Důležitost odlíčení

Pravidelné a důkladné odlíčení je pro krásně a mladistvě vypadající pokožku velmi důležité. Špatně odlíčená pleť nemůže dýchat, zanášejí se póry a tvoří se zbytečné vrásky. „Během odličování rozhodně pokožku nedrhněte, ale pouze jemnými tahy odličujete. Nejvíce si dávejte pozor v očním okolí, které je velmi náchylné na vrásky. Drhnutí může způsobit zarudnutí a přispívá k tvorbě očních vrásek. Kolem očí jen lehce přiložte na několik sekund navlhčený tampónek, kterým zachycený obsah jemnými pohyby setřete do stran,“ říká dermatoložka MUDr. Lucie Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Čistící olej
Foto: archiv značky                                                                 
Čistící olej

Jemný odličovací olej šetrně odstraňuje i nejodolnější make-up. Navíc se postará o odstranění nečistot, které na pleti ulpívají v průběhu dne.

Odličovací olej slamněnka, L'Occitane, 625 Kč

Vhodný výběr krému

Používání krému by mělo být samozřejmosti v každém věku. Přípravky nevybírejte podle značky a ceny, ale podle složení, textury a použití (typ pokožky, ranní, noční aj.). Pokud je vám více než 30 let, tak je dobré si pořídit krémy se složkami bojujícími proti vráskám. Dobrou volbou je například retinol. Tomu se také říká zabiják vrásek. Ideální je v letním a podzimním období, protože pomůže se pokožce zahojit po slunečných dnech, stimulovat v pleti aktivitu kolagenu, a tím oddálit stárnutí. Vhodné jsou i přípravky s koenzymem Q10. Na pleť se také hodí krémy s obsahem urey nebo kyseliny mléčné, které podporují dobrou hydrataci. Do svého arzenálu si též pořiďte séra s koncentrovanou kyselinou hyaluronovou. Ta na sebe dokáže skvěle vázat vodu a dobře tak hydratovat. Kyselina hyaluronová navíc působí proti volným radikálům a podporuje tvorbu kolagenu.  Samozřejmostí by měl být i kvalitní hydratační krém, určený speciálně na oční okolí. S očními krémy je dobré začít již od 25.let. Aplikujte je vždy jemným poklepáváním.

Noční maska na oči
Foto: archiv značky                                                    
Noční maska na oči

Tato maska hydratuje a zklidňuje unavené oči, zatímco vy spíte. Keramický aplikátor zajistí to nejjemnější nanesení, aby se oční okolí zbytečně nenamáhalo.

Eye Sleeping Mask, Laneige (prodává Sephora), 850 Kč

Pleťové tonikum
Foto: archiv značky                                                    
Pleťové tonikum

Liquid Gold je tonikum pro obnovu pleti, které obsahuje kyselinu glykolovou a vyhlazuje a sjednocuje pleť již od první aplikace.

Liquid Gold Lotion, Alpha H, prodává Sephora, 1050 Kč

Pleťový krém
Foto: archiv značky                                                    
Pleťový krém

Krém ideální pro všechny ženy ve věku do 30 let, které hledají péči, která bude hydratovat a dodávat energii jejich pleti po celý den, nebo pro ženy, které potřebují pleť hydratovat a předem už použily sérum nebo tonikum proti vráskám.

Re-Boost Hydrating Cream, My Clarins, 650 Kč

Ochrana před sluncem

Při pobytu na sluníčku je velmi důležitý krém s ochranným faktorem v rámci prevence rakoviny kůže i vzniku vrásek. „Číslo ochranného faktoru značí, kolikrát déle můžete být na slunci podle svého fototypu. V našich podmínkách je na jaře a v létě, pokud se intenzivně neopalujete, ideální SPF 20-25. Faktor by nikdy neměl být menší než 15, a to i když patříte k jedincům s tmavší pokožkou. Krém si nanášejte minimálně 20 minut před sluněním, aby měl dostatek času se vstřebat. Při opalování na přímém sluníčku používejte na pleť faktor minimálně 50, jinak si zahráváte s předčasným stárnutím pleti,“ říká dermatoložka MUDr. Mansfeldová.

Opalovací krém na obličej
Foto: archiv značky
Opalovací krém na obličej

Ideální ochrana vaší pleti nejen při sportovních aktivitách.

Citrus Sunscreen face cream, SPF 50, Korres, prodává Profimed, 650 Kč

Správná hydratace

Důležité je samozřejmě pít denně minimálně 2 litry vody a používat přípravky s přídavkem kyseliny hyaluronové, která na sebe dobře váže vodu. Na pleť zbytečně nepoužívejte přípravky s obsahem alkoholu. „Spíše než klasické mýdlo, které vysušuje, používejte mycí přípravky na bázi olejů. Ty na pokožce vytvoří ochranný film, který v pleti udrží vodu. Cítíte-li, že máte pleť po létě opravdu vysušenou, je dobrým řešením jednou za rok zajít na speciální hydratační proceduru tzv. Skinbooster, která pokožku hydratuje zevnitř. Skinbooster je účinná a hluboká hydratace pleti kyselinou hyaluronovou za pomoci jemných vpichů. Ideální je právě před a po letním období, kdy potřebujeme dodat našemu tělu pořádnou hydratační terapii."

Kyselina hyaluronová
Foto: archiv značky
Kyselina hyaluronová

Hyaluron N-Medical 100% kyselina hyaluronová, prodává pilulka.cz, 1489 Kč

Čtěte dál